BTC : 63907 ₺ ETH : 1654 ₺ XRP : 1.385 ₺ LTC : 307 ₺ USDT : 6.874 ₺ XLM : 0.6413 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Lightning Network’u tehdit edebilecek saldırı riski tespit edildi

Bitcoin Lightning Network’u tehdit edebilecek saldırı riski tespit edildi

Bitcoin Lightning Network’u tehdit edebilecek saldırı riski tespit edildi
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Lightning Network’u tehdit eden basit ve yıkıcı saldırılar olabilir mi? Araştırmacılara göre evet. Peki bu tehditler nasıl ve ne şekilde karşımıza çıkıyor?


Bitcoin Lightning Network ve Güvenlik

Araştırmacılara göre nodlar arası hızlı işlemlere izin veren Bitcoin Lightning Network basit ve yıkıcı saldırılara karşı zayıf kalabilir. Bu basit saldırılardan biri hizmet reddetme saldırısı. Ağda büyük miktarlarda ödeme yapılırken bu tip bir saldırı gelmesi halinde işlemler yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Saar Tochner, Aviv Zohar ve Stefan Schmid tarafından yürütülen bir çalışmaya göre hizmet reddetme saldırısı Bitcoin Lightning Network’u özellikle ödeme yaparken etkisiz hale getirebilme potansiyeline sahip. Araştırmaya göre böyle bir saldırı mümkün. Çünkü  her bir Lightning Network ödemesi varacağı yere ulaşmak için nodlar arası ağdan geçiyor. İşte bu ara nodlardan bir tanesi kötü ise ödeme de yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Araştırmanın çarpıcı detaylarından bir tanesi de hizmet reddetme saldırısının çok kolay başlatılabileceği oldu. Avir Zohar bu eylemin son derece basit şekilde başlatılabileceğini söyledi. Bunu yapmak için önce düşük veya sıfır ücret vaadiyle anahtar noktalarda birkaç lightning kanalı açılıyor. Daha sonra ise hiçbir ödeme gerçekleştirilmiyor.

koinmedya_brave

Bitcoin Lightning Network ikinci tabaka ödeme protokolünde kullanıcı bir ödeme göndermek istediği zaman kullandıkları uygulamalar hangi yolu seçeceğine karar veriyor. Uygulamaların hangi yolu seçeceği ise pek çok faktöre göre değişkenlik gösteriyor. Bu faktörlerden en çok öne çıkanı ise hangi yolun daha az ödeme aldığı oluyor genellikle. Zohar’a göre Bir DOS saldırısı başlatmak için aşağı yukarı 20 civarında kanala ihtiyacınız var. Böylelikle işlemlerin % 80’ini etkileyebilirsiniz. Maliyeti duyunca siz de inanamayacaksınız. Sadece 2000 dolar. Dolandırıcılar için kulağa hoş gelen bir rakam. 2000 dolar masrafla Bitcoin Lightning Network işlemlerinin büyük bir kısmına hakim olabiliyorsunuz.

Lightning laboratuarının altyapısından sorumlu lider Alex Bosworth Bitcoin Lightning Network sistemleri arasında yol bulma üzerinde hala çalıştıklarını söyledi. Bu yüzden şu an böyle bir saldırı tehdidinin önlenmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Bosworth hedefin tamamen güvenli bir ağ oluşturmak olduğunu belirtti.

BKNZ:Bitcoin Lightning ağında güvenlik açığı şoku

Kaynak

koinmedya_brave