BTC : 63454 ₺ ETH : 1649 ₺ XRP : 1.37 ₺ LTC : 302.9 ₺ USDT : 6.879 ₺ XLM : 0.6291 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti
0
huobi_koinmedya

 Mart ayından bu yana Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi azalmaya başladı. LN ağındaki en büyük node operatörden biri olan LNBig, kullanılmayanbazı kanalları kapatmaya başladı.

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşmeye başladı

Bitcoin‘in ölçekleme sorununa çift katmanlı çözüm sunan LN teknolojisi, kapasitesini düşürüyor. Şu an 909.2 BTC, yani şu anki kurdan 1.9 milyon dolar ile eşdeğerde. Bu yılın Mart ayında ağın kapasitesi 1,000 BTC’ye ulaştı ve 1,000 BTC zirvesine ulaştıktan sonra kapasite düşmeye başladı.

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti

LN teknolojisi Bitcoin gönderim ücretlerini düşürme garantisi vermiyor. Çünkü bu teknolojik olarak henüz mümkün görünmüyor. BTC fiyatı her geçen gün yükseldikçe satoshi bazından da değeri arttığından gönderim maliyetleri de artıyor. Bu nedenle bugün ucuz olan gönderim yarın pahalı hale gelebiliyor.

koinmedya_brave

Bitcoin, şu an 10,000 USD civarlarında işlem görüyor. Geçen yıl BTC’nin karşısındaki rakam 3,200 USD’idi.

Geçtiğimiz ay, LN kapasitesinin %13 oranında düşüş gerçekleştirdiğini siz KoinMedya okuyucularına bildirmiştik. Şüphesiz, bu düşüş kullanıcıları biraz endişelendirdi. Düşüş, ağdaki en büyük node LNBig’te gerçekleşti ve node üzerinde kullanılmayan kanallar kapatılmaya başlandı.

Node operatörü 473 BTC’yi kontrol ettiğini, likidite sorunu yaşanmaması adına bazı kanalları açık bıraktığını açıkladı. LNBig, bazı kanalları kapatmak zorunda olduğunu ancak bu durumdan kripto topluluğunun hoşnut kalmayacağı ile ilgili bazı endişeleri olduğunu da söyledi.

Her ne kadar LNBig bazı kanalları kapatsa da, ağın kapasitesini 900BTC’den alta düşmeyeceği konusunda garanti verdi.

koinmedya_brave

Ağdaki düşüş yeni kullanıcıların LN teknolojisi üzerinde yeni kanalların açamaması demek. Bu aynı zamanda toplumsal kabülün arzu edinilen seviyelerde büyümemesi anlamına da geliyor.

Alttaki grafik, bir taraftan açık kanal sayıları sürekli düşerken, diğer taraftan LN node sayılarının Mart ayından beri son derece stabil kaldığını gösteriyor.

 

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti
Lightning Network ağının kapasitesi azalıyor

İşin ilginç tarafı ise, Bitcoin kullanımı gün geçtikçe artıyor olduğudur. Bitcoin ağında gerçekleşen işlemler, tüm zamanların en yüksek zirvesine yakın seviyede.

Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi Bitcoin Lightning Network ağının kapasitesi düşüşe geçti
Bitcoin ağında gerçekleşen işlemler artışta.

Kullanıcılar yine de büyük işlem ücretleri ödüyorlar. Bu arada, BTC ağında ortalama ücretler 1.76 dolar seviyesinden başlıyor.

Özetle, LNBig bazı kullanılmayan kanalları likidite yüzünden kapatacağını duyursa da, büyük kanalların likiditesini yükselterek onları sürekli açık tutacağını ve endişelenecek bir durumun olmadığını belirtiyor.

kaynak