BTC : 66300 ₺ ETH : 1644 ₺ XRP : 1.381 ₺ LTC : 321.2 ₺ USDT : 6.753 ₺ XLM : 0.5595 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Yeni bir küresel krize giderken Bitcoin kendini ispatlamalı

Yeni bir küresel krize giderken Bitcoin kendini ispatlamalı

Yeni bir küresel krize giderken Bitcoin kendini ispatlamalı
0
huobi_koinmedya

Küresel piyasalar kimin ekonomistlere göre 1929 yılındaki Büyük Buhran benzeri bir krize doğru sürükleniyor. Bu süreçte Bitcoin kendini ispatlamalı.


Bitcoin kendini ispatlamalı

Korona Salgınının etkisi ile Dünya Ekonomileri, 1929 yılında ABD’de başlayan ve sonrasında tüm dünyayı etkileyen Büyük Buhran benzeri yeni bir küresel ekonomik krize doğru gidiyor. Büyük Buhran söylentileri, en son 2008 yılında Küresel Emlak Krizi döneminde gündeme geldi. Bu dönemde Ben Bernanke yönetimindeki FED, krizi aşmak için zamanında ve doğru politikalarla yeni bir Büyük Buhran yaşanmasının önüne geçti.

2008 döneminde Emlak Krizinin yeni bir Büyük Buhran’a dönmesini engelleyen diğer önemli faktör, ekonomi politikalarında küresel eş güdümün sağlanması idi. Yani dünya geneli ekonominin otoriteleri, krizi aşmak için ortaklaşa mücadele ettiler ve ortak politika geliştirdiler. Aşağıdaki tabloda Büyük Buhran ile Küresel Emlak Krizinin karşılaştırmasını görüyoruz.

Bitcoin kendini ispatlamalı

koinmedya_brave

Büyük Buhran’daki resesyon, ABD’de 4 yıl sürdü. ABD’deki işsizlik oranları, 1932 yılında yüzde 24’i geçti. Küresel Emlak Krizinde ise ABD’deki işsizlik oranları yüzde 9.6’da kaldı. Kısaca 1932 yılında her 4 ABD’li çalışandan 1’i işini kaybetti.

Korona Salgınına ise ülkeler, ekonomik anlamda hiç de istenmeyen bir dönemde yakalandı. 2019 yılındaki gelişmelerin hatırlayalım: 2019 yılına ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları ve merkez bankaları arasındaki faiz savaşları damga vurdu. Keşke günümüzde merkez bankalarının indirebilecekleri faiz oranları daha yüksek olsaydı. Ne yazık ki bu faiz oranlarının çoğunu merkez bankaları 2019 yılında zaten indirdi.

Lütfen Bkz: FED, Korona Virüsü, Likidite Tuzağı ve Bitcoin

Böyle bir yılın ardından yani 2019’dan sonra Korona Salgını baş gösterdi. Ülkeler kriz ile mücadele etmek için eş güdüm sağlayamıyor. En azından şu ana kadar böyle bir adım atılamadı. Oysa 2008 Küresel Emlak Krizinde G20 toplantılarında merkez bankaları başkanları bir araya gelip kriz ile mücadele için ortak bir çerçeve belirleyebilmişlerdi.

koinmedya_brave

Bu süreçte yatırımcılar, güvenli bir liman arıyor. Bu dönem Bitcoin için kusursuz bir fırtına oluşturuyor ve Bitcoin bu süreci iyi değerlendirmeli. Fiyatlar 7 bin doların üstüne çıkarsa yatırımcıların güvenini takrardan kazanabilir ve yeni bir boğa koşusunu başlatabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin için kritik seviye 7 bin dolar

Analist Peter Brandt, bu karar anını Bitcoin için “öl ya da ol” aşaması olarak değerlendiriyor. Bu süreci Bitcoin iyi değerlendiremezse Brandt’e göre kripto para piyasalarını kötü günler bekliyor.

Kaynak

Etiketler: