BTC : 66050 ₺ ETH : 1643 ₺ XRP : 1.377 ₺ LTC : 319.5 ₺ USDT : 6.755 ₺ XLM : 0.5536 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Kardashian’ları Solladı

Bitcoin Kardashian’ları Solladı

Bitcoin Kardashian’ları Solladı
0
huobi_koinmedya

Google’de Bitcoin Kardashian’ları solladı. Geçtiğimiz haftalarda Google aramalarında altını geride bırakan Bitcoin, şimdi de Kardashian’ları solladı.Son dönemde peş peşe kırdığı rekorlar ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin bu sefer ilginç bir haber ile gündemde.


Bitcoin Kardashian’ları Solladı

Geçtiğimiz haftalarda ” Bitcoin satın al” araması, dünyanın en büyük arama motorunda “Altın satın al” sorgusundan daha fazla aranmıştı. Bitcoin şimdi de fenomen aile Kardashian’ları geride bıraktı. Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimidir. BTC ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir.

koinmedya_brave

Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır.  22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin ‘lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir.

Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır. Böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir.

Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece BTC’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur.

Bitcoin Mining

Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür.  Para oluşturma işlemine madencilik (Mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

koinmedya_brave

Bu işlemleri yapmak için, sunulan BTC yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir. Sistemin ilk bloğunun adı “Genesis Block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir.

Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir. Ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir.  Bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir.

Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir. Madencilik ismi de buradan gelmektedir.

Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir. Ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecekti.

Bitcoin Kardashian‘ları elbette sollayacaktır.

Etiketler: