BTC : 84199 ₺ ETH : 2809 ₺ XRP : 2.078 ₺ LTC : 400.1 ₺ USDT : 7.324 ₺ XLM : 0.7419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin illegal işlerde kullanılıyor diyenlere tokat gibi bir istatistik

Bitcoin illegal işlerde kullanılıyor diyenlere tokat gibi bir istatistik

Bitcoin illegal işlerde kullanılıyor diyenlere tokat gibi bir istatistik
0
huobi_koinmedya

Bitcoin’in illegal aktivitelerde kullanıldığı iddiası sadece önyargıdan ibaret. Son istatistikler Bitcoin illegal işlemlerde kullanılıyor görüşünü savunanları ters köşe yapıyor.


Bitcoin illegal işlemlerde kullanılan bir para birimi değil!

Bitcoin’in katı bir şekilde regüle edilmesini hatta yasaklanmasını savunan yetkililerin temel argümanı, Bitcoin’in suçun finansmanında kullanılması ve suçu kolaylaştırması ön kabulüydü. Belki bu düşüncede olanlar 8 yıl önce haklı olabilirlerdi. Ancak günümüzde Bitcoin’in illegal işlemlerde kullanıldığını savunmak bir yanlışı savunmak anlamına gelecektir.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Adli tıp şirketi Elliptic’in Bitcoin hakkında yaptığı analiz, çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor. Şirketin kurucularından Tom Robinson, bu analizi aşağıdaki grafikte özetliyor:

koinmedya_brave

bitcoin illegal

Günümüzde Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin ancak %1’i şüpheli işlemler grubunda. 2012’ye kıyasla bu oran %35’ten %1’in altına geriledi. Bu oranlara bakınca Bitcoin oldukça meşru bir para birimi olarak gözüküyor.

Bazı kripto paraların gizliliği ve mahremiyeti öncelediği biliniyor. Bu grupta olan kripto paralara örnek olarak Monero’yu verebiliriz. Belki bu gruptaki paraların illegal kullanım oranı yüksek olabilir ama Bitcoin bu grupta bulunmuyor.

Son günlerde Güney Kore gündemini meşgul eden The Nth Room Seks Skandalı finansmanında Monero’nun kullanıldığı iddia ediliyor. Bu nedenle bazı kripto para borsaları Monero’yu liste dışı bırakmaya karar verdi.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Önemli Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu

2014 yılında DarkNet’te illegal faaliyetlerde bulunan Silk Road platformunun FBI operasyonu ile deşifre edilmesinin ardından Bitcoin’in illegal kullanımında ciddi düşüşler yaşandı. Elliptic’in kurucusu Tom Robinson’a göre bu olay Bitcoin’in legalleşmesinde ciddi etkili oldu.

Kaynak

Etiketler: