BTC : 80198 ₺ ETH : 2607 ₺ XRP : 1.791 ₺ LTC : 332 ₺ USDT : 7.719 ₺ XLM : 0.5422 ₺
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para HaberleriBitcoin
 3. Bitcoin ile ödeme türleri nedir? Mağazanız için hangi Bitcoin ödeme türleri daha uygun?

Bitcoin ile ödeme türleri nedir? Mağazanız için hangi Bitcoin ödeme türleri daha uygun?

Bitcoin ile ödeme türleri nedir? Mağazanız için hangi Bitcoin ödeme türleri daha uygun?
0

Bitcoin ile ödeme türleri hakkında sizi aydınlatmaya çalışacağız. Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz Mağaza veya şirket için hangi Bitcoin ödeme türleri daha mantıklı? Hangi Bitcoin ödeme türleri sizin için uygun? Bu yazımızda size geniş çaplı  alternatifler sunmaya çalışacağız.


Bitcoin ile ödeme türleri-Yakın Bakış!

Bitcoin’in dünyada çok daha geniş çapta kabul görmesine engel olan nedenlerden bir tanesi dijital parayı ödeme olarak kabul eden işletmelerin eksikliğidir. Bu, yumurta-tavuk probleminden başka bir şey değildir. Daha fazla işletme bitcoin’i kabul etme öngörüsüne sahip olsaydı, tüketicilerini Bitcoin ile ödeme almaya ve harcama yapmaya teşvik edebilirlerdi.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin Nedir?

Bunu aklımızın bir kenarına yazdıktan sonra bir mağazada Bitcoin kabul etmek için hazırladığımız kılavuzumuzu incelemeye geçebiliriz. İşte Bitcoin ile ödeme türleri:

koinmedya_brave

Kişiden Kişiye Yapılan Ödemeler

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu bu şekilde yapılan ödemelerdir. Müşterinizin dijital cüzdanınıza doğru miktarda Bitcoin (BTC) göndermesini sağlayarak bu kolay işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Olay tıpkı nakit para ile ödeme yapmak gibidir.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin ile neler alınır?

Bu şekilde Bitcoin ile ödeme türleri arasında, Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda Andreas Schildbach tarafından geliştirilen “Bitcoin Wallet” uygulaması gibi birçok akıllı telefon uygulamasıyla yapılabilir. Aynı tür yazılım kullanıcıları için Windows Phone uygulama mağazasında da seçenekler vardır.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin ve Kripto Para Satın Almak Şimdi Daha kolay!

Birkaç ay önce Apple, tüm bitcoin cüzdan uygulamalarını App Store’dan kaldırdı. Ancak, 2 Haziran’da şirket bu politikayı iptal etti ve bir kez daha iOS cihazlarındaki cüzdan uygulamalarının önünü açtı. Bitcoin uygulamaları zaten Blockchain, Coinbase ve diğer uygulamalar ile çoktandır görünüyordu. Önümüzdeki aylarda daha fazla uygulamanın platformlarda görüneceğine dair umutlu olabiliriz.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başka bir alternatif ise ödeme almak için doğrudan bir seçenek isteyen tüccarlar için özel olarak tasarlanmış CoinBox‘tur. Bu tür ödemelerde satıcı bir ürünün veya hizmetin bedelini telefona girer. Daha sonra bu ücret için telefon size ödenecek miktarı ve paranın gönderildiği adresi içeren bir QR kodu sunar. Müşteri, QR kodunu bitcoin cüzdan uygulamasıyla tarar ve ödeme gönderilir. Bu kadar basit!

İşte bu tür basit sistemlerin tümü, Bitcoin geniş çapta kabulünü deneyen küçük işletmeler veya küçük miktarlarda yatırım yapanlar için idealdir.  Daha büyük ölçekli olan işletmeler, mevcut POS sistemlerine uyan özel bir çözümün kendilerine sunulmasını beklemektedirler.

Ticari Bitcoin (POS) için Çözümler

Bitcoin ile ödeme alma süresini azaltmayı ve süreci hızlandırmayı amaçlayan ticarete özgü seçenekler gün geçtikçe artmaktadır. Makalenin devamında bahsedeceğim hizmetler, satıcılar için hem online hem de off-line olmak üzere çeşitli POS çözümleri sunmaktadır.

 1. Coinify

BIPS ve Coinzone’u satın alan Danimarkalı bir firma olan Coinify, hem geleneksel işletmeler hem de online mağazalar için POS çözümleri sunuyor. Esnaflar, bitcoin veya fiat para biriminde ödeme alabiliyorlar. Mobil uygulaması da olan Coinify POS’un bir karışımı, hem Android hem de iOS cihazları ile çalışmaktadır.

Coinify şirketi aynı zamanda online satıcılar için, ödeme butonları, alışveriş sepeti eklentileri veya her şey dahil faturalama gibi çeşitli entegrasyon araçları sunmaktadır.

 1. CoinKite

CoinKite bizler ve sektör için tam anlamıyla yeni bir başlangıçtır. CoinKite mağazalarda bugün kullanmaya aşina olduğumuz tezgah üstü çip ve PIN terminallerine benzeyen bir Bitcoin ile ödeme hizmeti sunmaktadır.  Bu el cihazı CoinKite tarafından sunulan bitcoin tabanlı bir banka kartını okumaktadır. Cep telefonları ayrıca bitcoin ve litecoin ATM’si olarak da hizmet verebilir. Ayrıca müşterilerin akıllı telefon uygulamaları ile taraması için QR kodlarını yazdırma seçeneği sunmaktadır.

 1. Coinbase

Coinbase, geleneksel (brick and mortar) tarzda satış yapan şirketler için bir POS (Point of Sale) uygulaması sağlayan başka bir Bitcoin ödeme işlemcisidir. Şu anda fon kaynağı olarak yalnızca ABD banka hesaplarını desteklemekle birlikte kapsamlı bir e-ticaret desteği sunmaktadır. Ödeme butonlarını web sitenize kolayca eklemeniz için size bir HTML kodu segmenti sunmakla kalmaz, aynı zamanda size WordPress, WooCommerce, Megento ve ZenCart için eklentiler de sağlar.

 1. BitPay

BitPay, işletmeler ve hayır kurumları için uluslararası bir ödeme işlemcisidir. Eski usul satış yapan perakende mağazaları için SoftTouch POS sistemine entegre edilmiştir. Bununla birlikte BitPay, bazı kodlama çalışmaları ile başka bir POS sistemine uygulanabilecek bir API‘ye sahiptir

 1. Blockchain satıcısı

Blockchain Android cihazlar için bir satıcı uygulaması üretti. Blockchain Merchant, ışık hızında işlem yapma imkânı ve ödemelerde % 0 ücret vaat ediyor. Dünya çapında bir kullanım için de birçok dilsel versiyona sahip.

 1. Cümbüş

“Revel Systems, ticaretle uğraşanlar arasında hızlı hizmet veren restoranlar, self-servis kioskları, marketler ve perakende satış noktaları için bir dizi POS çözümü sunuyor. POS paketleri 3,000 $. Buna ek olarak  bir iPad, Para çekmecesi ve tarayıcı için ödenecek aylık bir ücretle başlıyor. Yakın geçmişte Revel’in POS yazılımında ödeme yöntemine bitcoin’i de dahil edeceği açıklandı.

 1. BitXATM

Almanya merkezli BitXatm firması, hızlı ve kolay ödeme isteyen müşterilerine hitap edecek  POS  işlevli bir  uygulama olan SUMO PRO’ yu resmi olarak tanıttı. Bu uygulama dijital para birimleri ATM’si gibi hizmet verecek.

Sumo Pro tek başına 2,900 € (yaklaşık 3,993 $) değerinde ve müşterilerine 17 inçlik dokunmatik ekran sunuyor. Ayrıca herhangi bir fiat para birimini de kabul edebiliyor.

 1. Paystand

Kaliforniya menşeli online ödeme işlemcisi olan PayStand, ABD merkezli web siteleri ve mobil uygulamalar için e-çek, kredi kartı ve bitcoin gibi ödemeleri kabul ediyor. Paystand ilk finansman turunun bir parçası olarak 1 milyon dolarlık yatırım aldı.

2009 yılında kurulan PayStand, dijital para kabulünü kısmen desteklemektedir.  Bunun yanında şirket, ticari işlem ücretlerini ortadan kaldıran çok ödemeli bir ağ geçidi oluşturmayı hedeflemektedir.

 1. Satış Parası

Yeni bir bitcoin POS sistemi olan Sale of Coin, yatırımcıların mal ve hizmetlerine yönelik Bitcoin ödemelerinin kabulünü kolaylaştırmaya çalışıyor.

Singapur merkezli uzman Thomas Forgac tarafından tasarlanan Coin of Sale, hem Android hem de iOS cihazlar ile çalışmaktadır. Kullanıcılar hesaba kaydolduklarında, otomatik olarak bir Electrum Wallet sahibi olurlar.

Sistemde satıcı sadece ücretlendirilmesi gereken para miktarını giriyor ve uygulama otomatik olarak bir QR kodu oluşturuyor. Daha sonra müşterinin ödemeyi tamamlaması için sadece bu QR kodunu taratması yeterli.

 1. XBTerminal

XBTerminal, tüccarın müşterilerinin herhangi bir mobil bitcoin cüzdanından NFC veya QR kodu ile ödeme yapmasına olanak tanıyan bir Bitcoin POS cihazı sağlamaktadır. Çevrimdışı mobil cihazlardan gelecek olan ödeme bluetooth ile desteklenmektedir. Ödemeler şirketin platformunda gerçekleşir.  Eğer istenirse, Bitcoin satış anında fiat(resmi) para birimine dönüştürülebiliyor.

Şirket ayrıca, üçüncü parti donanımlara yatırım yapmak isteyenlere, ödemeleri için web uygulamaları ve çevrimiçi bir arayüz sunuyor

 1. DIY

Bitcoin ile ödeme işlemcisi veya sağlayıcı kullanmanın ücretlerinden kurtulmak ve ödemeleri kendi özel sisteminize entegre etmek mümkün. Teknik geçmişe sahip tecrübeli olan şirketler bunu çoktan başardı. Örneğin Stephen Early, bitcoin ödemelerini Birleşik Krallık pub’larının POS sistemine tek başına bağladı.

Gördüğünüz üzere Bitcoin ile ödeme türleri oldukça çeşitli. Konu hakkında düşüncelerinizi bizimle paylşın.

Etiketler: