BTC : 1.795 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 67.9 ₺ LTC : 0.0008323 ₺ USDT : 343.8 ₺ XLM : 524.1 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı

Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı

Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı
0

Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı. Coinmetrics raporu, bu ikisi arasında her zaman yüksek bir korelasyon olmadığını iddia ediyor.


Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Şimdi de pozitif adımlar atmaya devam ediyor.

Bitcoin’in değeri 5 Ocak’tan başlayarak 14 Ocak’a kadar 7,400 dolardan 8,895 dolara kadar pump yaptı. Şimdi de 8,788 dolardan işlem görüyor.

Bir hafta süren boğa hareketi, Bitcoin için belirli piyasa endekslerini geliştirdi. Bunlardan bazıları Coinmetrics’in son raporunda da belirtiliyor.

koinmedya_brave

Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı. Coinmetrics raporu, bu ikisi arasında her zaman direkt bir korelasyon olmadığını iddia ediyor.Kaynak: Coinmetrics

Rapora göre, iki büyük kripto varlık olan Bitcoin ve Ethereum, uzun bir haftalık zaman diliminde ABD doları karşısında önemli ölçüde getiri sağladı. Büyük piyasa değerine sahip varlıklar için olan CM Bletchley Index 10, iyi bir performans gösterdi. Orta değerli varlıkların olduğu Bletchley 20 de bir adım ilerleme kaydedebildi. Hem B10 hem de B20 yüzde 12 oranında yükseliş sağladı. Ancak küçük değerli varlıkların olduğu Bletchley 40 index ise bunlardan geri aldı. Bu endeksin haftalık getirisi sadece yüzde 6’da kaldı.

İlgili – Bitcoin altın ve petrol birlikte yükseliyor

Raporun devamında şöyle deniliyor: “Bletchley 10 haftanın en güçlü performans göstereni. Bütün endeksleri performans olarak geride bıraktı. İki hafta boyunca, kripto varlık yöneticileri için piyasa değeri ölçümleri dışında endeks hesaplama tasarımlarını da dikkate almanın faydası olduğunu gösterdi.”

Yükselişin arkasında Bitcoin-Altın korelasyonu var mı?

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon ile ilgili çok şeyler söylendi. ABD ile İran arasındaki jeopolitik tansiyon yükselirken, birçokları Bitcoin’in değerinin güvenli liman söyleminden dolayı yükseldiğini belirtiyordu.

Her ne kadar artan askeri gerilim döneminde BTC ve altının da değeri artsa da, Coinmetrics altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun uzun süredir düşük ve tutarsız olduğunu iddia ediyor.

İlgili – FED Başkanı: “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”

Bitcoin ile altının korelasyonu makroekonomik duruma bağlı. Coinmetrics raporu, bu ikisi arasında her zaman direkt bir korelasyon olmadığını iddia ediyor.Kaynak: Coinmetrics

Yukarıdaki grafik 90 gün boyunca Bitcoin-Altın getiri oranları korelasyonunu gösteriyor. Bu da Bitcoin fiyatının yükselmesinden sonra trendin tersine çevrildiğine işaret ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin hiçbir zaman makroekonomik bilgilere anında tepki vermedi. Coinmetrics raporu da, altın ve Bitcoin arasında daha yüksek bir korelasyona sahip olmak için, dünyanın en büyük kripto varlığının büyüme, enflasyon ve reel olarak bu değişiklikleri tutarlı bir şekilde yansıtması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak

Etiketler: