BTC : 85224 ₺ ETH : 2841 ₺ XRP : 2.163 ₺ LTC : 418 ₺ USDT : 7.32 ₺ XLM : 0.7591 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin yarılaması bugün: Bitcoin halvingin sonuçları diğerleriyle aynı mı olacak?

Bitcoin yarılaması bugün: Bitcoin halvingin sonuçları diğerleriyle aynı mı olacak?

Bitcoin yarılaması bugün: Bitcoin halvingin sonuçları diğerleriyle aynı mı olacak?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin yarılaması (halving) bugün geç saatlerde gerçekleşecek. Böylece Bitcoin’de 3 kez halving yaşanmış olacak. Bu Bitcoin halvingin sonuçları diğerleri ile aynı mı olacak?


Bitcoin halvingin sonuçları aynı mı olacak?

Yarından itibaren Bitcoin madencilerinin blok başına elde edecekleri ödül miktarı 6.25’e düşecek. Bitcoin ödüllerindeki bu düşüş, yıllık Bitcoin arzının yarı yarıya azalması anlamına geliyor. Rakamlarla Bitcoin arzındaki değişimi aşağıdaki tabloda açıkça görebiliyoruz.

Bitcoin halvingin sonuçlarıHalving, Bitcoin’i arz yönlü etkileyen bir gelişme. Bitcoin fiyatlarını ise arz ve talep ortaklaşa belirliyor. Talep koşullarını sabit varsayarsak Bitcoin arzındaki azalma ile Bitcoin fiyatlarının artmasını bekleyebiliriz. Ancak talep koşullarının sabit kaymayacağı bir realite. Bitcoin talebini dolayısıyla fiyatlarını olumlu ya da olumsuz etkileyecek sayısız faktör ekonomik hayatımızda gün aşırı gerçekleşiyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

koinmedya_brave

Aşağıdaki grafikte geçmiş dönemdeki Bitcoin halvinginin etkilerini görüyoruz.

Bitcoin halvingin sonuçları Bitcoin talebini etkileyen faktörler; bir Bitcoin balinasının yatırım davranışı, geleneksel piyasaların performansı, altın fiyatları, siber saldırılar, herhangi bir ülkeden gelecek sürpriz bir regülasyon haberi, kripto para borsalarındaki teknik hatalar, hiç planda olmaya sürpriz bir virüs, ülkeler arası ticaret savaşları, politik gelişmeler, merkez bankaları politikaları, Başkan Trump’ın açıklamaları, … Liste uzayıp gidiyor. Bu nedenle Bitcoin fiyatlarını sadece Bitcoin yarılamasına endekslemek yanlış olur.

Bitcoin halvingin sonuçları diğerleriyle aynı mı olacak?

Bu soruya kimse EVET cevabını veremez. Bilindiği üzere en son Bitcoin yarılaması 2016 yılında gerçekleşti. Ne dünya 2016 yılındaki dünya ile aynı ne de Bitcoin piyasaları aynı Bitcoin piyasası. 2016 yılında Bitcoin türev ürünleri yoktu. Şimdi ise Bitcoin future, Bitcoin opsiyon, farklı şekillerde teminatlandırılmış Bitcoin türev ürünleri var. Bitcoin satışında bulunan daha çok kripto para borsası var. 2016-2020 dönemi arasında Bitcoin piyasalarında sayısız şok yaşandı. Yatırımcılar şoklar karşısında nasıl davranacaklarını daha iyi biliyor. Loss stop seçenekleri ve kaybı önleyen robotik programlar daha fazla kullanılıyor. Tüm bu faktörler eskisine göre dalgalanmanın daha az olacağını gösteriyor.

Lütfen Bkz: Haftanın önemli Ethereum haberleri: Ethereum tahminleri ve Ethereum haber sayfası

koinmedya_brave

Sonuç olarak Bitcoin halvingin sonuçları diğerleriyle kesinlikle aynı olamayacak diyebiliriz.

Kaynak