BTC : 82953 ₺ ETH : 2817 ₺ XRP : 1.877 ₺ LTC : 357.6 ₺ USDT : 7.649 ₺ XLM : 0.5813 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası felakete yol açabilir

Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası felakete yol açabilir

Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası felakete yol açabilir
0

Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası piyasaları felakate sürükleyebilir! Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen halving etkinliği öncesi ve sonrası Bitcoin fiyatı ne olacak?


Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası gelebilir mi?

Bitcoin halving (blok ödülünün yarıya indirilmesi) etkinliğinin, Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Halving, her 210.000 blokta bir gerçekleşir ve blok başına madencilere verilen ödülü yarı yarıya azaltır.

Bitcoin başlangıçta, sabit bir arz dağıtım programı ile tasarlandı. Bu özellik, ağdaki enflasyonu sürekli olarak kontrol altında tutmak için tasarlandı.

2009’da, blok ödülleri 50 BTC iken daha sonra, bu miktar 25’e düştü. Ardından 2016’da, en son halvingde ödül 12,5 oldu.

koinmedya_brave

Bu arada son iki halvingde de fiyat, güçlü bir yükseliş eğilimi başlattı. Ancak, son zamanlarda yaşanan düşüş hareketleri, ağı bambaşka bir sürece doğru sürüklüyor ve Bitcoin halving öncesi düşüş dalgası, büyük bir felakete yol açabilir. 

Halving madencilerin işini zorlaştıracak!

Her yarılamadan sonra madencilik karında büyük bir düşüş olur, mevcut blok ödülü yarıya iner. Bu, aynı zamanda, madencilerin sayısında da büyük bir azalmaya neden olur. Çünkü zayıf eller işi bırakmak zorunda kalır.

Bununla birlikte, bazı madenciler artık devam edemediği için, ağdaki toplam hash gücü de çarpıcı bir biçimde düşüşe uğrar. Bu da, kazılan her bir bloğun zorluk derecesinin de düşmesine yol açar ve böylece ağda kalmaya devam eden madenciler için maliyetler de azalmış olur.

“BTC, yarılamadan önce düşüş kaydedebilir!”

Aslında halving olarak adlandırılan bu olaydan önce, piyasada genellikle yükseliş hareketleri görülür. Daha öncekilerde madenciler, son bloklardan daha fazla faydalandılar ve işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşti. Hem 2014 hem de 2017’deki zirve seviyeler, bu olaylardan hemen sonra gerçekleşti.

Ancak, bu kez halving yaklaşırken piyasa müthiş bir düşüş eğilimine kapıldı. Ve Bitcoin halving öncesi, düşüş dalgası daha da büyüyebilir. 

Nitekim, ayı piyasalarında genellikle madencilerin piyasayı terk etme eğilimi yüksek olur. Çünkü, Bitcoin’in değeri düştükçe madenciliğin karı da azalır ve küçük madenciler piyasadan kaçar.

Ayı piyasasıyla birlikte, halvinge doğru adım atarken, piyasada her geçen gün giderek daha fazla kayıplar veriliyor. Madencilerin sayısı azalmaya başladığı için, halvinge daha az sayıda madenciyle girmek büyük bir sorun ortaya çıkarabilir.

Bazı analistlere göre ise yarılamaya özgü yükseliş döngüsü çoktan gerçekleşti. Analistler, 2019’da yaklaşık 3500 dolardan 13.800 dolara doğru gerçekleşen ralliden söz ediyor ve onlara göre Bitcoin halving öncesi düşüş eğilimi, kriptoları dev bir çöküşün eşiğine getirebilir.

Son olarak fiyatın 8,500 doların altına düşmesi, piyasanın gelecekteki kazanımlar üzerinde erken alım fırsatı sunmak için düzeltme yaptığına da işaret ediyor olabilir.

Sözkonusu bu yükseliş üzerinde, halvingin etkisinin ne kadar olduğunu tahmin etmek elbette mümkün değil. Bununla birlikte tüm Bitcoin piyasası son zamanlarda, bilinmezlik dolu bir bölgede hareket ediyor. Piyasa, şimdilik 8000$’ın üzerinde kalmayı başarsa da genel fiyat hareketleri ile ilgili endişeler devam ediyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: