BTC : 65900 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.379 ₺ LTC : 320.9 ₺ USDT : 6.766 ₺ XLM : 0.5467 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin halving olayı fiyaskoya dönüşebilir mi?

Bitcoin halving olayı fiyaskoya dönüşebilir mi?

Bitcoin halving olayı fiyaskoya dönüşebilir mi?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin halving olayı fiyaskoya dönüşme ihtimali var mı? Öncelikle bu yazımızda piyasanın gelişmesine pranga olan bazı engellerden bahsedeceğiz.


Bitcoin halving olayı fiyatı arttırır mı?

Bitcoin piyasası aşırı volatil olması ile biliniyor. Bu volatilite coinleri dağın tepesine ulaştırdığı gibi aynı şekilde vadinin dibine de indirebiliyor.

Bitcoin fiyatını etkileyen bir çok parametre bulunuyor. ABD ile Çin arasında patlak veren ticaret savaşları BTC fiyatının 14 bin dolara kadar tırmanmasına yol açmıştı. Daha sonra her iki ülkeden de gelen ılımlı açıklamalardan sonra BTC’nin ateşi gevşedi ve yavaşla irtifa kaybederek 10 bin dolar sınırına geri çekildi.

Gerilimin sona ermesinden sonra Bitcoin fiyatının son günlerde hiç tadı tuzu kalmadı. Son zamanlarda ibre sürekli aşağı yönlü ilerliyor. Piyasa katılımcıları BTC fiyatını arttıracak gelişmeleri dört gözle bekliyor. Piyasanın umutla beklediği Bakkt’ın tam bir fiyaskoya dönüşmesinin ardından BTC dakikalar içerisinde 2,000 doların üzerinde kayıp yaşadı. Bu düşüş, piyasada çoğu yatırımcının büyük oranda zarar etmesine yol açtı. Çöküşten bir gün önce kaleme aldığımız uyarı yazımız:

koinmedya_brave

Sektörün umutla beklediği bir diğer gelişme ETF’lerin SEC tarafından onaylanması idi. SEC geçtiğimiz günlerde piyasanın tam anlamıyla manipülasyona açık olduğunu gerekçe göstererek, bu sorun çözülmeden ETF onayının gerçekleşmeyeceğini açık şekilde duyurdu. Yakın ve orta zaman için ETF de yalan oldu. Bitcoin’in kullanım durumu günden güne düşüyor. Peki Bitcoin fiyatını ne harekete geçirecek?

Bitcoin fiyatının önünde sektörel olarak tek, madencilik ödüllerinin yarılandığı ‘Bitcoin Halving 2020’ kalıyor. Şu ana kadar BTC her halving olayından sonra 10 kat artış göstermişti. Bu kez de aynısı gerçekleşebilir mi? Ümidimiz bu yönde ancak, sektörde bazı sıkıntıları görünce güvendiğimiz dağlara kar yağabileceğini seziyoruz.

Öncelikle, piyasaya yeni para girişi yok. Sektör eski cazibesini kaybetti. Daha önce herkes eşine dostuna Bitcoin ve kripto paraları anlatır ve onları sektöre girmesi yönünde cesaretlendirirdi. Şu an bu heyacanı göremiyoruz. Sektöre yeni oyuncular girmeden halving etkinliği başarısız olabilir. Çünkü var olan Bitcoin’lere yeterli talep yok.

Peki Çözüm?

Öncelikle Bitcoin’in kullanım durumunu arttırmak gerekiyor. Burada aklımıza ilk ETF onayı geliyor. Ancak, bu onayın gerçekleşmesi için belli başlı şartlar var.

koinmedya_brave

Önce piyasadaki manipülasyon ortadan kaldırılmalı. Katılımcıların büyük bölümü balinaların manipülasyonun kurbanı oluyor. Bu nedenle sektöre girişlerden daha çok çıkışlar oluyor. Bireysel yatırımcının en çok zarar gördüğü ani fiyat hareketlerini nasıl engelleyebiliriz?

Manipülasyonun önüne geçmek için, kripto borsalarında anlık BTC işlem limitine sınır getirilmeli. 100 BTC ile sınırlandırılabilir. Bu rakamdan daha büyük alış verişler OTC piyasalarına yönlendirilmeli. Buna acil çözüm getirilmediği sürece, sektördeki küçük yatırımcılar günden güne ortadan kalkacak ve sadece balinalar kalacak ve de en nihayetinde sektör kendi kendini imha edecektir.

Balina hesaplar sınırlandırıldığında, manipülasyon olaylarında büyük oranda çözüme kavuşturulacaktır. Geleneksel hisse senedi borsalarında aşırı fiyat hareketlerinin önüne geçmek için tavan-tavan ve taban-taban oranlar tanımlanmıştır. Kripto borsacılığında bu tür önlemler bulunmuyor. Bu tarz düzenlemeler hayata geçirilirse piyasaya güven gelir. Böyle bir atmosferde Bitcoin ETF’ler de onay alır. Bitcoin ETF’lerin onay alması kendi başına Bitcoin fiyatını 30 bin dolar seviyesine taşıyabilir.

Özet olarak, piyasaya yeni para girişi olmazsa 2020 Mayıs Bitcoin halving olayı Bakkt benzeri fiyaskoya dönüşebilir.

Yazıyı kaleme aldığımız saatler itibariyle BTC coingecko’da 7400 dolar seviyesinde yer alıyor.