BTC : 63049 ₺ ETH : 1576 ₺ XRP : 1.228 ₺ LTC : 289.4 ₺ USDT : 6.894 ₺ XLM : 0.4681 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin halving fiyat hedefi kaç dolar?

Bitcoin halving fiyat hedefi kaç dolar?

Bitcoin halving fiyat hedefi kaç dolar?
0
huobi_koinmedya

Bundan önce 2 defa halving tecrübe eden Bitcoin Mayıs 2020’de üçüncüsünü yaşayacak.  Her ne kadar Bitcoin halving fiyat hedefi şu an için kesin olarak ifade edilmese de geçmiş halving olayları bize bazı ipuçları veriyor.


Bitcoin halving fiyat hedefi kaç dolar?

Bundan önceki halving olaylarında Bitcoin fiyatı hep dar bir bölgeye sıkışmış. Analistlerin ortaya koyduğu S/F modeline göre Halving öncesinde BTC fiyatları 14000 ile 20.000 dolar arasında bir yere konuşlanacak.

Bu modeldeki S, dolaşımdaki Bitcoin sayısını belirtirken, F ise bir yıl içinde kazılan Bitcoin sayısını temsil ediyor. Şu anda dolaşımdaki BTC sayısı 18 milyon iken geçen yıl üretilen toplam BTC sayısı 657 bin adettir. Mevcut durumdaki blok oluşturma ödülü 12,5 BTC iken halving sonrasında 6,25 BTC’ye düşecek.

Geçtiğimiz ay içerisinde 19 milyonuncu Bitcoin kazılmıştı. Günlük BTC üretiminin 900’e kadar düşeceğini hesaba katarsak Bitcoin arzının önümüzdeki haftalarda iyice artması beklenebilir. Bu durum halving öncesinde BTC fiyatlarının artmasına sebep olabilir.

koinmedya_brave

Halving, Bitcoin fiyatlarını etkiliyor

Bitcoin’in tarihsel sürecine baktığımız zaman halving öncesinde BTC fiyatları küçük çaplı da olsa dalgalanmalar yaşamış. Hatırlayacağınız üzere en son rallide 10.000 doların üzerine çıkan Bitcoin şu anda 8.300 dolardan alıcı buluyor.

Ancak, bu tür dalgalanmalar Bitcoin halving fiyat hedefi tutturma konusunda analistleri oldukça zorluyor. Bu beklenmeyen iniş ve çıkışlar hem eğilimin yönünü değiştiriyor, hem de S/F modeli baz alınarak analiz edilen tahminleri boşa çıkarıyor. Bu yüzden 186 gün kalan halving öncesinde BTC fiyatının nereye gideceği ve halving’in BTC fiyatını ne kadar etkileyeceği belirsizliğini koruyor.

Diğer taraftan, Bitcoin fiyatı ile halving olayı arasında hep pozitif bir korelasyon gözlemlendi. 2012 yılındaki Halving sonrası dönemde Bitcoin fiyatı 10 kat artış gösterirken 4 yıl sonrasında gerçekleşen ikinci halvingde BTC fiyatı % 400 artış gösterdi. (Halving, BTC fiyatları üzerinde ne kadar etkili?)

BTC fiyatının 20000 dolara çıkacağı öngörüsü şu an için pek de mümkün gibi görünmüyor. En son Cadılar bayramında BTC fiyatlarının 16000 dolara çıkacağı iddia edilmişti ancak bu tahmin de gerçeğe dönüşmedi.

koinmedya_brave

Kaynak