BTC : 79308 ₺ ETH : 1.732 ₺ XRP : 43.28 ₺ LTC : 7.712 ₺ USDT : 323 ₺ XLM : 0.2243 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak
0

Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak. Bir çok trader ve BTC madencisi böyle düşünüyor. Ancak Mayıs’taki blok yarılamasının ne getireceği hala bir soru olarak kalmaya devam ediyor.


Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

Kurucu Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in temel koduna işlenen bir kurala göre, yeni BTC arzı gelecek yıl Mayıs’ta yüzde 50 azalacak. Hiç kimse bu süreci kontrol edemez.

Halving olarak adlandırılan söz konusu blok ödülü yarılama olayının Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Madenciler karmaşık matematiksek problemleri çözerek bunun karşılığında da ödül olarak Bitcoin elde ediyor. Mayıs’ta ise blok başına aldıkları BTC yarıya inecek. Yani piyasaya kripto para arzı da yarı yarına azalacak.

Bu olay 120 milyar dolarlık piyasa için büyük bir değişim. Her yıl birkaç milyar dolarlık BTC oluşturuluyor.

koinmedya_brave

Daha önceki halving olaylarını hatırlayan traderler keskin fiyat yükselişlerine hazırlık yapıyor. Halving her dört yılda bir yaşanarak, BTC fiyat enflasyonunu kontrol altına almaya yarayan bir mekanizma.

Tabii burada hem kazanan hem de kaybedenler olacak. Bundan dolayı piyasa oyuncuları, yani madencilerden başlayarak traderlere kadar olan kripto topluluğu, bir sonraki halvingin etkilerini tahmin etmeye çalışıyor.

İlgili – Yatırımcıların 2020 Bitcoin halving etkinliğinden beklentileri ne olmalı?

Polonya merkezli Bitcoin madenciliği yapan Mine-Best CEO’s Eyal Avramovich, “Sektörün çoğunluğu şu an bunu soruyor ve cevap aradığı en büyük soru da bu.” diye belirtti.

Teoride, arzın azalması ve talebin de sabit kalması durumunda fiyat yükselir. Reuters yakınlarda yedi kripto trader ve madenci ile röportaj yaptı ve hepsi de Mayıs’taki halvingin çok daha büyük bir volatilite ve işlem hacimlerine sebep olabileceğini düşünüyor.

Bazı traderler ise halvingin daha olay yaşanmadan fiyatlanmış olabileceğini düşünüyor.

Salınımlardan para kazanmak

Bitcoin madencileri yüksek teknolojili makineler ile kripto ağda birbiri ile yarışır. Yarış, blockchaine bir sonraki yeni bloku kimin koyacağı ile ilgili. Çünkü blockchain defterine bloku koyan madenci aynı zamanda ödül olarak kripto para elde ediyor.

Şu an madenciler blok başına 12.5 BTC ödül alıyor. Mayıs’taki halving ile bu ödül miktarı 6.25’e düşecek.

Bitcoin’in önceki halving olayları 2012 ve 2016 yıllarında yaşanmıştı. Bu halvingleri takip eden bir yıl zarfında BTC fiyatı  sırasıyla 80 kat ve 4 kat artmıştı. Tabii bu yükselişlerde halvingin payının ne kadar olduğunu kestirmek zor.

Bitcoin 2012 ve 2016 halvingleri sonrası yaşanan fiyat hareketlerinin ayrıntıları ile ilgili yazımız:

Ya Bitcoin halving 2020 sonrası dump yaparsa?

Hala gelişmekte olan Bitcoin türevleri piyasası ise halving zamanı çok yüksek bir volatilite olacağına işaret ediyor. ABD kripto yatırım firması Arca’dan Jeff Dorman böyle düşünüyor.

Bu tür volatilite ve kripto fiyatı salınımları genellikle hedge fonları ve yüksek profilli traderlerin işine yarıyor. Çünkü bu dalgalanmalar sırasında buradaki salınımlardan para kazanmayı seviyorlar.

Ancak stokunda yüksek miktarda Bitcoin tutan madenciler için volatilite sorun oluşturabilir. Onlar için fiyattaki istikrar, yeni donanıma yapılacak yatırım konusunda daha tahmin edilebilir bir ortam sağlıyor.

Kaynak