BTC : 66164 ₺ ETH : 1645 ₺ XRP : 1.38 ₺ LTC : 322 ₺ USDT : 6.74 ₺ XLM : 0.5643 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin Haberleri Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak hangi seviyelere işaret ediyor?

Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak hangi seviyelere işaret ediyor?

Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak hangi seviyelere işaret ediyor?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak formasyonu hangi seviyelere işaret ediyor? Popüler bir kripto para analisti, BTCUSD fiyat grafiğinde, çok kritik seviyelere doğru bir düşüşe neden olabilecek bir formasyona dikkat çekiyor.


Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak 2400 dolara mı işaret ediyor!

Bitcoin fiyatı, birkaç hafta önce 2020’nin en düşük seviyesi olarak 3.864$‘a düştü. Bugün, bu seviyeden önemli ölçüde daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor. Bitcoin boğaları yükseliş trendini devam ettirmek istiyor, fakat son bir haftadır 7.000 dolar civarında güçlü bir direnç oluştu.

Bununla birlikte, BTC fiyatı, şu sıralar yılın en düşük seviyelerini de aratabilecek ciddi bir düşüş tehlikesi ile karşı karşıya. Şöyle ki; ayın ilk haftalarında yaşanan büyük düşüş trendinden sonra, Bitcoin grafiğinde alçalan bayrak patterni oluşmaya başladı.

Bitcoin fiyatı Koronavirüs salgını etkisiyle 2400 dolara düşebilir mi?

Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak desteğinin kırılması, daha fazla düşüşü tetikleyebilir. Ve BTCUSD paritesinin, 2.400 dolara kadar devam eden kritik destekleri test etmesine yol açabilir.

koinmedya_brave

Piyasalarda düşüş baskısı hâlâ devam ediyor. Ve korku bulutları piyasada kol gezdiği için, önümüzdeki birkaç hafta içinde ciddi fiyat hareketleri yaşanabilir.

Hepimizin bilfiği gibi, Coronavirus pandemisi, dünya genelinde tüm finans piyasalarını olumsuz etkiledi. Salgın tüm hızıyla yayılmaya devam ederken, bu piyasalar üzerindeki etkisinin önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor ve dolayısıyla piyasaların toparlanması daha da uzun sürecek gibi görünüyor.

Küresel ekonomideki belirsizlikler, yakın bir zamanda aşağı yönlü büyük hareketlerle daha fazla desteğin kırılmasına sebep olabilir. Bu nedenle birçok yatırımcı, bu toparlanma konusunda oldukça endişeli. 

Bu arada Bitcoin 6.615 dolardan işlem görüyor. 7.000 dolardaki güçlü satış baskısını kıramadı ve doğal olarak, bu seviye hem satıcılar hem de alıcılar için kritik bir eşik oldu. BTCUSD, bu seviyenin altında ne kadar uzun süre kalırsa, ayılar o kadar güçlü olur.

koinmedya_brave

1 saatlik BTCUSD grafiği – Kaynak:Tradingview

Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak hangi seviyelere işaret ediyor?
Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak hangi seviyelere işaret ediyor?

Son günlerde görülen toparlanma, grafik üzerinde alçalan bayrak formasyonu olarak kendini gösterdi. Bayrak desteği bozulmadan kalırsa, Bitcoin düşüşlerden korunabilir.

Bu arada Twitter’da popüler bir kripto analisti olan “The Moon”, Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak desteğine dikkat çekiyor. Ve bu desteğin, Bitcoin için 2.400 dolara kadar bir düşüşe neden olabileceğini ifade ediyor.

Peki Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak formasyonu tam olarak ne anlama geliyor?

Yükselen ve alçalan bayrak formasyonları

Yükselen ve alçalan olmak üzere, iki tür bayrak formasyonu var. Bunlar, trendler içindeki geçici konsolidasyon dönemlerinde görülen düzeltme formasyonları olarak bilinir.

bitcoin-grafigindeki-alcalan-

Bu formasyonlar, trendin tersi yönünde, dar kanalların içinde hareket eder. Burada, kanalın alt ve üst sınırlarının sık sık test edilmesi, formasyonun dikkat çeken özelliklerinden biridir.

Bayrak formasyonları oluşurken işlem hacmi genellikle azalır ve formasyon sona erdiğinde de hacim yeniden artar. Fakat yükselen bayrak formasyonları, düşen bayrak formasyonlarına göre daha geniş bir kanalın içinde hareket eder ve işlem hacmi genellikle azalmaz, tam tersi artma eğilimi gösterir.

Düşüş trendinin ardından gelen alçalan bayrak, kısa süreli dalgalanma sırasında oluşur. Bayrağın alt çizgisinin kırılmasıyla birlikte formasyon tamamlanır ve bayrak direğinin yüksekliği kadar düşüş beklenir.

Ayrıca bayrak çıkışlarında fiyat, muhtemelen bayrak oluşmaya başlamadan önceki trende göre hareket etmeye başlar.

Ancak her bayrak formasyonunun yüzde yüz çalıştığını söyleyemeyiz elbette. Bu oluşumlar, istatistiksel olarak sıklıkla benzer reaksiyon gösteren durumların belirlenmesiyle oluşturulmuştur. Düşük yüzdeyle de olsa, bu oluşumların, aksi istikamette hareket etme ihtimali vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz kripto analisti de Bitcoin grafiğindeki alçalan bayrak desteğinin kırılması durumunda, bu olası düşüşün 2.400 dolara kadar olabileceğini hesaplıyor.

Kısa vadeli teknik analiz, satıcıların ivme kazandığını gösteriyor. RSI aşırı alım bölgesine doğru yükselemedi, ancak şimdi 50 seviyesine doğru çekiliyor. 1 saatlik grafikte 50 SMA ve 100 SMA’da destek mevcut. Dikkat edilmesi gereken diğer kilit seviyeler ise 6.800$, 6.400$ ve 6.000$’dır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

 

Etiketler: