BTC : 84240 ₺ ETH : 2800 ₺ XRP : 2.085 ₺ LTC : 399.1 ₺ USDT : 7.335 ₺ XLM : 0.7425 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Bitcoin Gold yüzde 51 saldırısı: 70.000 dolar çift harcandı

Bitcoin Gold yüzde 51 saldırısı: 70.000 dolar çift harcandı

Bitcoin Gold yüzde 51 saldırısı: 70.000 dolar çift harcandı
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Gold ile ilgili yeni bilgiler, geçen hafta yüzde 51 saldırı yaşadığına işaret ediyor. 70,000 doların üzerinde bir miktar çift harcanmış. Bu ağda yaşanan ikinci benzer saldırı ve güvenlik konusunda endişelere yol açıyor.


Bitcoin Gold yüzde 51 saldırısı

Yüzde 51 saldırısı nedir ve nasıl gerçekleşiyor? Yüzde 51 saldırısı, tek bir kuruluş ya da kişinin ağın hash oranının büyük bir bölümünü ele geçirdiğinde yaşanıyor. Büyük bir bölümü ile kasıt, ağın hesaplama gücünün yüzde 51’den fazlası. Bir kere böyle oradan ağ kontrolü sağlandı mı bu kişi ya da kuruluş işlemleri de ele geçiriyor ve emirleri değiştirebiliyor. Bu sefer de bazı işlemleri onaylanmaktan alıkoyuyor ya da çift harcamalar yapabiliyor.

Son rapora göre Bitcoin Gold’a olan da bu sonuncusu. Rapora göre geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri, BTG işlemlerinde sonuçta çift harcamaya yol açan iki derin işlem şeması vardı.

İlgili – Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?

koinmedya_brave

Birincisinde 1,900 BTG (bugünün fiyatı ile yaklaşık 19,400 dolar) değerinde işlem yapıldı. İkincisi ise üç parçada tamamlandı ve toplamda 5,267 BTG (yaklaşık 54,000 dolar) değerinde işlem yapıldı.

Bitcoin Gold bir Bitcoin hard forku ve Equihash (144,5) ya da Zhash kullanıyor. Lider kripto paranın sürekli artış gösteren hash oranından farklı olarak, BTG hash oranı 2018’in ortasından bu yana keskin düşüş yaşadı. Sonuçta da daha az güvenli bir ağa dönüştü. Bu saldırının bu kadar rahatça yaşanmasının sebebi de bu.

Bitcoin Gold ile ilgili yeni bilgiler, geçen hafta yüzde 51 saldırı yaşadığına işaret ediyor. 70,000 doların üzerinde bir miktar çift harcanmış. Bu ağda yaşanan ikinci benzer saldırı ve güvenlik konusunda endişelere yol açıyor.Bitcoin Gold hash oranı grafiği Kaynak: https://bitinfocharts.com

İlk defa değil

Geçen hafta gerçekleşen yüzde 51 saldırı Bitcoin Gold’un kısa tarihi göz önüne alındığında ilk defa değil. 2018 yılında BTG ilk saldırısını yaşamıştı. O zaman daha ağır sonuçlar ortaya çıkmıştı.

koinmedya_brave

Blog yayını üzerinden doğrulanan önceki saldırıda ise hedef kripto para borsalarıydı. O zaman Bitcoin Gold yetkilileri, “Tüm borsalara onayları artırmasını ve büyük mevduatları dikkatle gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz.” açıklamasında bulunmuştu. Yine de hackerler BTG defterini ele geçirerek toplamda 18 milyon dolarlık dolandırıcılığa imza atmıştılar.

İlgili – Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

Ethereum Classic de geçen sene benzer bir saldırı yaşamıştı. Çift harcama ile toplamda 88,500 ETC (o zaman yaklaşık 460,000 dolar ediyordu) çalınmıştı. İlginçtir ki saldırganlar daha sonra çalınan ETC’lerin bir kısmını iade etmişti.

Kaynak

Etiketler: