1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin fiyatını uçuracak saklı güç nedir?

Bitcoin fiyatını uçuracak saklı güç nedir?

Bitcoin fiyatını uçuracak saklı güç nedir?
0

Son günlerde Bitcoin fiyatını uçuracak gizli bir güçten bahsediliyor. Bitcoin 2018 Kasım ayından beri yaklaşık 3500-4000 dolar bandında işlem görüyor. Kasımdan önce, en son 2017 Eylül ayında 4000 doların altını gören Bitcoin, yeniden yükselebilir mi? Bitcoin fiyatını uçuracak bu saklı güç ne olabilir?

Bitcoin fiyatını uçuracak gizli güç Halving olabilir mi?

Bitcoin fiyat grafiğine baktığımızda, geçen yıl boyunca piyasada ciddi iniş çıkışların yaşandığı görülüyor. Bununla birlikte, bazıları Bitcoin fiyatını uçuracak bir saklı güçten bahsediyor. “Bitcoin’in silahı” olarak adlandırılan bu gizli güç ne olabilir?

Bitcoin fiyatını uçuracak saklı güç nedir?

Halving etkinliğinin Bitcoin fiyatını uçuracak gizli güç olduğu yönünde iddialar var. Çünkü 2016’da gerçekleşen bir önceki halving etkinliği Bitcoin fiyatını büyük ölçüde etkiledi. BTC fiyatı sadece 2016’da yükselmedi, halving etkisiyle bir önceki yıl da önemli oranda artış kaydetti.

koinmedya_brave

Peki halving nedir? Bitcoin fiyatını uçuracak gizli güç olabilir mi gerçekten?

Halving nedir? 

Madenciler tarafından kazılan blok başına verilen ödülün her 4 yılda bir yarıya düşürülmesidir.

Halving, uzun vadede Bitcoin fiyatını yükseltebilir mi?

Yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen halving ile mevcut blok ödülü yarıya indiriliyor ve Bitcoin değerinin artması hedefleniyor.

Bitcoin boğa döngüleri hakkında inanılmaz bulgu!

Herkesin bildiği gibi Bitcoin miktarı 21 milyon ve blok başına kazanılan ödül ise 50 BTC olarak belirlenmişti. Eğer halving dediğimiz etkinlik yapılmasaydı 21 milyon BTC 8 yıl içinde çıkarılmış olacaktı.

Daha önce 2012’de ve 2016’da olmak üzere iki kez halving gerçekleştrildi. Bir sonraki halving ise 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek. Böylece 12.5 BTC olan blok ödülü 6.25 BTC’ye indirilecek. 

Bu nedenle daha öncekilerde olduğu gibi bu yıl benzer bir yükseliş eğilimi gerçekleşebilir, pek çok kişi bu etkinlik öncesinde yükseliş bekliyor.

Aslında, halving etkisi fiyatlara yaklaşık olarak 1 yıl öncesinde yansıyor. Bu yılın başlarında Bitcoin en düşük seviyeleri gördüğü için 2019 Mayıs ayında küçük bir fiyat yükselişi görülebilir. Ve Bitcoin, 2020 Mayıs’ında gerçekleşecek olan halving sonrasında ise büyük bir ralli başlatabilir. 

Bazıları bu halvingin öncekilerden farklı olacağını iddia etse büyük resme bakıldığında daha önceki halvinlerde olduğu gibi yükseliş trendinin görülme olasılığı yüksek.

Altından farklı bir algoritmik deflasyon modeline sahip olan Bitcoin, halvingden sonra büyük kurumlar ve uzun vadede merkez bankaları için cazip bir varlığa dönüşmeye başlayacak.

Bitcoin‘in deflasyonist eğrisi 2020’deki halvingden sonra giderek daha agresif hale geleceği için, büyük kurumların ve merkez bankalarının bir rezerv varlığında aradığı tüm niteliklere sahip olmaya başlayacak. Bu da açıkça daha önceki halvinglerle aynı şekilde sonuçlanacağını gösteriyor.

Burada yatırımcılara, ‘Söylentiyi satın al, haberi sat’ stratejisine göre hareket etmeleri tavsiye edilebilir. Çünkü beklenti alıcıları piyasaya çeken bir katalizör gibidir ve beklenti arttıkça piyasaya girişler de artacak, haber açıklandığında ise kar satışları gerçekleşecek.

Daha önceki halvinglerde olduğu gibi bu kez de genel olarak piyasada yükseliş beklentisi artıyor. 2019’un sonuna kadar ciddi yükselişler görüleceği iddia ediliyor. 

Kaynak