BTC : 64.27 ₺ ETH : 2.226E-5 ₺ XRP : 32.09 ₺ LTC : 0.07065 ₺ USDT : 4.159 ₺ XLM : 15.94 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusu kim?

Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusu kim?

Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusu kim?
0

Dün Bitcoin fiyatlarında anlık 1,000 dolara yakın bir düzelme yaşandı. Dünkü Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusunun madenciler olduğu tahmin ediliyor.


Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusu

Dün Bitcoin 10 bin doların üstündeyken gelen yoğun satış baskısı fiyatların 9,200 dolara kadar gerilemesine neden oldu. Bu dalgalanmanın sorumlusunun Bitcoin madencilerinin olduğu anlaşıldı.

bitcoin fiyatındaki dalgalanma Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın sorumlusu kim?

ConnerBrown tarafından yapılan analize göre geçen hafta madenciler tarafından kazılan toplam Bitcoin miktarı 5,888 BTC.  Madenciler tarafından satışa konulan Bitcoin miktarı ise 6,561 BTC. Yani Bitcoin madencileri mevcut Bitcoin stoklarından 673 adet Bitcoin’i de ekleyerek yüklü Bitcoin satışında bulundukları anlaşılıyor.

koinmedya_brave

Bitcoin madencilerinin BTC’lerini satışa koymaları, madenci kapitalizasyonu olarak adlandırılıyor. Bitcoin ödül yarılamasından sonra finansal açıdan zor duruma düşen bazı madenciler tasarrufta bulundukları Bitcoin’leri nakde dönüştürdükleri iddia ediliyor. Madencilerin gerek işletme giderleri gerek personel giderlerinin finansmanı için Bitcoin bozdurmaları gerekiyor.

Madenci kapitalizasyonunda Bitmain’in son lansman madencilik donanımlarını piyasaya sürmedi de etkili oluyor. Bitmain, Haziran ayından itibaren yeni nesil Bitcoin madencilik donanımı Antminer T19’u satışa sundu. Söz konusu madencilik donanımı 21 Haziran’dan itibaren yeni sahipleri ile buluşuyor. Yeni Antminer T19, 1,750 dolardan satışa sunuldu.

Lütfen Bkz: Yeni Antminer T19 piyasaya sürüldü: Yeni Antminer’ın özellikleri

Bitcoin’de yaşanan dünkü düzeltmenin ardından altcoinlerde de ciddi değer kayıpları yaşandı. Altcoin piyasası uzun süre sonra ilk kez 100 milyar dolar bandına çıkmıştı ki gelen satış baskısı ile 95 milyar dolara geriledi.

Kaynak