BTC : 64318 ₺ ETH : 1594 ₺ XRP : 1.362 ₺ LTC : 308.2 ₺ USDT : 6.75 ₺ XLM : 0.521 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sır perdesi aralanıyor!

Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sır perdesi aralanıyor!

Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sır perdesi aralanıyor!
0
huobi_koinmedya

Tüm dünya, “Bitcoin fiyatı neden yükseldi” diye merak ediyor. Bitcoin’in 2 gün önce gerçekleştirdiği muhteşem rallinin arkasındaki sır perdesi aralandı! İşte Bitcoin’in yükselişinin ardındaki sebepler!


Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sebep Çinli traderler değilse, kim?

Bitcoin son 48 saat içinde büyük bir ralli gerçekleştirdi. Hepimizin bildiği gibi, en büyük kripto para birimi, Kasım 2018’den Nisan 2019’a kadar piyasalarda yaşanan durgunluğun etkisiyle 3000-4000 dolar bandında hareket etti.

Nisan ayından sonra volatilite göstermeye başlayan kripto, yaklaşık 2 aylık bir zaman diliminde aşamalı olarak 13.800 dolara kadar yükseldi.

2 gün önce yaşanan boğa koşusunda ise Bitcoin, tarihinin en hızlı yükselişlerinden birine şahit oldu. Saatler içine 7.400 dolardan 10.500 dolara kadar yükseldi ancak daha sonra 9.00o dolar bölgesine geri çekildi.

koinmedya_brave

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada BTC 9.200$ civarında işlem görüyor ve şimdi herkes, Bitcoin fiyatını adeta rokete bağlayan bu dev ralliye neyin sebep olduğunu merak ediyor.

Aslında bu soruya en bariz yanıt, Çin Devlet Başkan Xi Jinping’in blockchain teknolojilerini daha fazla destekleyeceklerine yönelik yaptığı açıklamaydı. Dünden beri, Bitcoin fiyatı neden yükseldi sorusuna yanıt olarak, Başkan Xi’nin bu yönde yaptığı açıklamalar gösterildi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den blockchain teknolojilerine destek mesajı!

25 Ekim Cuma günü, Ulusal Çin basını, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin Siyasi Büro toplantısında, Başkan Xi’nin “blockchainin benimsenmesinin, çekirdek teknolojilerin bağımsız inovasyonu için çok önemli olduğu” yönündeki açıklamalarına yer verdi.

Resmi yayın organı Xinhua tarafından verilen habere göre Xi, finans, eğitim, sağlık hizmetleri, gıda güvenliği gibi birçok endüstri dalında blockchain teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmasının gerekliliğinden bahsetti.

koinmedya_brave

Bu haberin yayınlanmasının ardından, Bitcoin, harekete geçti. Ancak Primitive Ventures’in kurucu ortağı Dovey Wan’a göre BTC’nin ralli yapmasına sebep olan, bu açıklamalara tepki veren Çinli traderler değildi.

Kısa süre önce yaptığı bir röportajda Wan, Bitcoin fiyatı neden yükseldi sorusunu yanıtladı. Bitcoin fiyatını 7,400 dolardan 10,500 dolara çıkaranların aslında, batılı traderler olduğunu belirtti.

Batılı traderlerin bu habere, aşırı tepki verdiğini de sözlerine ekleyen Wan, daha sonra yaptığı açıklama ile hipotezini destekleyecek argümanlar ortaya koymaya çalıştı.

Wan, dolar destekli bir stabilcoin olan Tether (USDT)’in, Çin’deki OTC piyasalarında prim görmediğini, fiyatın, söz konusu haberin yayınlanmasının hemen ardından hareket etmediğini, Bitcoin’in, ABD uyandıktan ve Xi’nin açıklamaları gündem olduktan sonra yükselmeye başladığını söyledi.

Ayrıca Bitcoin alım hacminin, sadece Çin merkezli en büyük kripto para borsaları Huobi veya OkEX’te toplanmadığını da vurguladı. Bitcoin fiyatı neden yükseldi sorusunun adresi olarak, Çin Devlet Başkanının açıklamalarını gösteren Alex Krüger de Wan’ın analizini destekleyebilecek bir istatistik paylaştı.

Makroekonomi ve kripto para araştırmacısı, Baidu (Çin’in arama motoru)’da “blockchain” teriminin, Bitcoin aramalarından daha fazla arttığını hatta inanılmaz bir şekilde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söylüyor. 

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: