BTC : 64241 ₺ ETH : 1601 ₺ XRP : 1.377 ₺ LTC : 317.1 ₺ USDT : 6.799 ₺ XLM : 0.483 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi: Bakalım çalışacak mı?

Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi: Bakalım çalışacak mı?

Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi: Bakalım çalışacak mı?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin blockchain sisteminde yaratılan ilk bloktaki mesaj, Bitcoin’in rolü hakkında fikir veriyor. Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi.


Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi

Bitcoin’in ekonomideki rolü ve diğer ekonomik varlıklar arasındaki ilişki hala tartışılıyor. Bu konu hakkında uzlaşılmış genel bir kanı henüz oluşmuş değil.

Bitcoin bir değer birikim aracı mı yoksa değer değişim aracı mı?

Eğer Bitcoin bir değer birikim aracı ise altın ve hisse senedi gibi finansal varlıklarla karşılaştırılıyor. Eğer Bitcoin bir değer değişim aracı ise bu durumda da fiat paralarla kıyas söz konusu oluyor.

koinmedya_brave

Yukarıdaki tartışmalara odaklandığımızda Bitcoin’in temel özelliğini gözden kaçırabiliyoruz. Bitcoin’i diğer finansal varlıklardan ayıran ve Bitcoin’i özel kılan temel özelliği “merkezi bir otoriteye bağlı kalmaması ve merkeziyetsizliği”. Bitcoin, 2008-2009 yıllarında etkili olan Küresel Emlak Krizi döneminde klasik ve otoriter finansal varlıklara tepki olarak doğmuş ve otorite tanımayan bir ödeme sistemi. Bitcoin blockchain sisteminde yaratılan ilk bloku aşağıda görüyoruz. Block’taki mesaj Bitcoin’in misyonu hakkında fikir veriyor. Satoshi Nakamoto Bitcoin’in ilk block’una kaydettiği mesaj şu şekilde:

Bitcoin ekonomik krizler için icat edildi: Bakalım çalışacak mı?“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

Mesajda Satoshi Nakamoto, vatandaşların vergileriyle kurtarılan bankaları ve sistemi açıkça protesto ediyor.

Lütfen Bkz: Goldman Sachs şok eden 2020 ABD büyüme tahmini

Günümüzde Korona Salgınının etkisi ile yeni bir küresel ekonomik krize doğru gidiyoruz. ABD’nin ikinci çeyrekte %24 küçüleceği tahmin ediliyor. Dünya ekonomisinde 2020 yılı için resesyon belirtileri çok güçlü. Bu dönemde de 2008 Küresel Emlak Krizinde yaşanan ahlaki problemlerin benzerlerinin yaşanması, toplumsal bir tepki olarak Bitcoin’i farklı biçimde gündeme getirebilir.

koinmedya_brave

Kaynak