Bitcoin’in V-şeklinde gösterdiği iyileşme hareketine dikkat!

Martın 12′ sinde fiyat 3,750 dolara kadar düştü ve bu olay Bitcoin’in sıfıra doğru bir Flash crash yaşaması sonucu gerçekleşti. (Flash Crash nedir? … Flash crash denilen ani fiyat hareketleri son yıllarda borsalar ve benzer piyasalarda ortaya çıkan Karakutu Alımsatımları (Black Box Trading) veya Yüksek Frekanslı Alımsatım (High Frequency Trading) ve benzeri bilgisayarlı Algoritmik Alımsatım (Alghoritmic Trading) teknikleriyle ilişkilendirilmiştir.) Neyseki fiyat kendini çabuk toparladı ve 3,600 dolardan 6,700 dolara çabuk geri döndü. Hisse senedi piyasaları da benzer bir V şekli yaşadı. Bu gelişmeler bazı analistlerin  gelecek haftalarda daha derin bir Bitcoin düzeltme öngörmesine yol açtı.

Nile Amerika borsaları ile ilgili şunları söylüyor

” İnsanlar V şeklindeki iyileşmeden söz ettikleri zaman çok gülüyorum. Yakında en az % 10 işşsizlik oranı artışı göreceğiz hatta benim tahminim % 20 ye bile ulaşabilecek.

Likidite edilen uzun vadeler tehdit olmaya devam ediyor

Hisse senetleri piyasasında V şeklinde  güçlü bir iyileşmenin gücünün eksikliği Bitcoin içinde söz konusu. Bitcoinin 6.700 dolar ile 7.300 dolar aralığına geri kazanılması sırasında güçlü destek seviyeleri oluşturmadığını unutmayalım.  Böyle olunca Bitcoin kısa bir süre içinde önemli miktarda uzun sözleşmenin likidite edildiği 12 Mart’taki gibi bir düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir.
V şeklinde bir toparlanmanın aksine uzun bir birikim aşaması, spot hacminin büyümesine ve gerçek perakende yatırımcıların  piyasaya girmesine imkan tanıyor. Yoksa yüksek kaldıraçlı vadeli emirler kısa dönem BTC fiyat trendini etkileyebilir.

Bitcoin düzeltme yaşanması ihtimal dahilinde, düzeltme sonucu fiyatı 3,500 dolar seviyelerinde görebiliriz. Ancak bu inişin bir çıkışı olduğunu da unutmayalım.

Kaynak