BTC : 63575 ₺ ETH : 1643 ₺ XRP : 1.372 ₺ LTC : 305.7 ₺ USDT : 6.881 ₺ XLM : 0.6449 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin düşüşü sonlanmış olabilir mi?

Bitcoin düşüşü sonlanmış olabilir mi?

Bitcoin düşüşü sonlanmış olabilir mi?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin düşüşü sona mı eriyor? Son bir kaç gündür 8000 doların altına inip inip çıkan Bitcoin acaba, daha aşağılara inmeden tekrar yukarı doğru bir hareket gösterecek mi?


Bitcoin düşüşü bitiyor mu?

Kripto paraların fiyat hareketlerini tahmin etmek genellikle grafiklere bakarak yapılıyor. Bu grafiklere, eklenen yeni bir fiyat modeli Bitcoin’in gidişatı ile ilgili umut dolu bir formasyon ortaya koyuyor. Bu yeni fiyat modeline göre 14000 dolardan 7700 dolara kadar inen Bitcoin artık bu inişini durdurdu.

Ağustos başlarında Python’da, Facebook Prophet makine öğrenimi yazılımının  kullanıldığı yeni bir fiyat tahmin modeli yayınlanmıştı. Bu model dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Modelin kullandığı iki ana kavram Facebook Prophet ve Machine Learning ne demek bir bakalım önce.

Facebook Prophet nedir?  doğrusal olmayan trendlerin yıllık, haftalık ve günlük sezonsallık ve tatil etkileriyle uyuştuğu bir katkı modeline dayanan, zaman serisi verilerini tahmin etme süreci. Güçlü sezonsal etkileri olan geçmiş dönem serileri ve geçmiş dönem verilerinin birkaç sezonuyla çalışan bir model. Facebook Prophet eksik veriye ve trenddeki değişimlere karşı dayanıklı bir formda ve genellikle aykırı değerleri çok iyi işliyor. Facebook Prophet, Facebook’un Çekirdek Veri Bilim ekibi tarafından yayınlanan açık kaynaklı bir yazılım. CRAN ve PyPI’den indirilebiliyor.

koinmedya_brave

bitcoin düşüşü

Makine öğrenimi (ML – Machine Learning), yazılım programlarının açık bir şekilde programlanmadan sonuçları tahmin etmede daha doğru olmasını sağlayan bir algoritma kategorisi. Makine öğrenmesinin temel dayanağı, giriş verisini alabilen algoritmalar oluşturmak ve çıktıları, yeni veriler ortaya çıktıkça güncellerken, bir çıktıyı tahmin etmek için istatistiksel analiz kullanmak.

bitcoin düşüşü

Bitcoin yukarılara doğru

Ağustos başlarında 11000 dolar civarlarında olan Bitcoin fiyatı için yeni model, o sıralar ortaya koyduğu formasyon ile fiyatın, Ekim’de 8000 dolara düşmesini öngörüyordu. Nitekim bu yeni modelin tahmini doğru çıktı.

koinmedya_brave

Bknz:Bitcoin severlere umut veren 5 önemli gerekçe

Şimdi aynı model Bitcoin için beş basamaklı rakamları gösteriyor. Bu yeni model, Bitcoin’in tarihsel dönüşlerini, stock to flow oranı ve Facebook Prophet kullanarak yeni fiyat öngörüleri çıkartıyor. Aşağıdaki resimde yeni modelin Bitcoin fiyatı için Ekim’de dip seviyeler öngördüğü açıkca görülüyor. Ekim ayından sonra ise Kasım başlarında daha da yükseliyor ve tüm zamanların en yükseğine doğru gidiyor.

bitcoin düşüşü

Bu model, Twitter analisti Date Dater’ın oluşturduğu bir başka modelle uyuşuyor. Her iki modele göre Kasım ayı ortalarında Bitcoin tekrar 10000 doları görecek. Bu fiyat öngörüsünü destekleyen temel dinamikler neler peki?

CNN’de konuşan Bitcoin boğası Mike Novogratz, Bitcoin fiyatının neden yükselmesi gerektiği ile ilgili bir çok neden ortaya koydu. Bu nedenlerden bazıları negatif fazi oranları, jeopolitik hursuzluklar ve merkezi sistemlere olan güvensizlik.

Negatif fazi oranları tüketicilerin Bitcoin gibi alternatifleri aramasına yol açan belli başlı nedenlerden. Bunun yanında jeopolitik huzursuzluklar ve insanların merkezi sistemlere karşı güvenini kaybetmiş olması, yeni seçenekler aranmasının temelindeki nedenler. Bu yeni seçenekler de haliyle blockchain teknolojisi ve Bitcoin olarak karşımıza çıkıyor. Novogratz kripto para sektörüne kurumsal yatırımcıların girmesinin bu sektörü daha da yukarı çıkaracağından emin.

Fidelity bu sektörden en iyi şekilde faydalanmayı bilen bir kurum örneği. Bitcoin koruma ve ticaret gerçekleştirilmesi için milyar dolarlarla hizmet veriyor Fidelity.

Kripto para sektörü henüz daha yolun başında olmasına rağmen aslında bu kadar iyi bir seviyeye geldi. Sektörün olgunlaşıp kendini kabul ettirmesi bile günden güne gelişim gösteriyor. Bu piyasayı tanıyan herkes bu düşüşün elbet sona ereceğini ve yenden bir yükseliş trendine gireceğini biliyorlardır.

Kaynak

Etiketler: