BTC : 20.01 ₺ ETH : 81270 ₺ XRP : 67.4 ₺ LTC : 0.00654 ₺ USDT : 44.5 ₺ XLM : 527.9 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Bitcoin düğümleri artarken Ethereum düğümlerinde ciddi azalma var

Bitcoin düğümleri artarken Ethereum düğümlerinde ciddi azalma var

Bitcoin düğümleri artarken Ethereum düğümlerinde ciddi azalma var
0

Fiyatlarla orantılı olarak Ethereum düğümleri ciddi biçimde azalıyor. Bitcoin’de ise tersi bir durum söz konusu ve Bitcoin düğüm sayısı Ethereum düğümlerini geride bıraktı.


Bitcoin düğümleri Ethereumu geride bıraktı

Trustnodes’un haberine göre Ethereum ağı düğüm (node) açısından en gelişmiş ağa sahipken bu düğüm sayılarında 2019 yılı boyunca ciddi düşüşler yaşandı. Toplamda 3 bin kadar Ethereum düğümünün azaldığı tahmin ediliyor. Bu rakamın yarısı kadarının Aralık hardfork’undan sonra gerçekleştiği ileri sürülüyor.

Lütfen Bkz: Bank of America son 10 yılı analiz ediyor ve raporda Bitcoin vurgusu

Her bir düğümü blockchain sistemi içerisinde yer alan bir server’a benzetebiliriz. Blockchain üzerindeki işlemler arttıkça düğüm ihtiyacı da artıyor. Düğüm sayılarının artması ise hem ağın performansını hem de güvenliğini arttırıyor. Blockchain ağlarını daha da merkeziyetsiz kılıyor.

koinmedya_brave

Bitcoin düğüm sayısında ise 2019 yılı boyunca ciddi artışlar yaşanıyor. Mayıs 2019 tarihinde Bitcoin’in düğüm sayısı 10 bini geçti. Artık Bitcoin blockchain’i daha demokratik ve daha merkeziyetsiz. Düğüm sayılarının artması blockchain manipülasyonunu imkânsız hale getiriyor.

Bitcoin düğümleri

Toplam Ethereum node sayısının 6.500’e kadar gerilediği ve sonrasında tekrardan 7 bin seviyesine çıktığı belirtildi.

Ethereum düğümlerinde azalmada madencilerini kaybetmesi doğrudan etkili oluyor. Düğüm azalmasındaki dolaylı etkiler ise Ethereum fiyatlarındaki düşüşler, düşen getiri oranları ve Ethereum ağındaki güncellemeler.

Lütfen Bkz: 2020’de ne kadar Bitcoin kazılacak?

Geçtiğimiz günlerde yaşanan hardfork sonrasında yaklaşık 1.500 Ethereum düğümü kapandı.

2017 kripto para çılgınlığı döneminde Bitcoin düğümlerinin sayısı 5.000 civarındaydı. Aynı dönemde Ethereum düğümleri ise 25 bin civarındaydı.

Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 128 dolardan işlem görüyor. Bitcoin ise 7.187 dolardan işlem görüyor. Toplam kripto para piyasası değeri ise 190 milyar dolar civarında.

Kaynak

Etiketler: