BTC : 82245 ₺ ETH : 1.84 ₺ XRP : 45.65 ₺ LTC : 7.682 ₺ USDT : 349.9 ₺ XLM : 0.2405 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin darknet ağında güçleniyor

Bitcoin darknet ağında güçleniyor

Bitcoin darknet ağında güçleniyor
0

Bitcoin darknet ağında büyüme kaydediyor. Chainalysis’in verilerine göre, darknette uyuşturucu alımı gibi işlerde BTC kullanımı daha da arttı.


Bitcoin darknet ağında güçleniyor

Chainalysis dün yeni bir Crypto Crime Report yayımladı. Bu rapora göre darknette 2019 yılının dördüncü çeyreğinde 600 milyon dolar değerinde Bitcoin harcandı. Tabii bu BTC’nin, kripto borsalarda yapılan işlemler, ticari faaliyetler gibi yasal faaliyetlerinde kullanılan hacminden çok düşük.

Bitcoin darknet ağında büyüme kaydediyor. Chainalysis’in verilerine göre, darknette uyuşturucu alımı gibi işlerde BTC kullanımı daha da arttı. Kaynak: Chainalysis

Chainalysis ayrıca şöyle bir bulguya da ulaşmış: Kripto paranın yaşadığı dalgalanma, yaptığı zirve ve dip seviyeleri darknet pazarında kullanımını “daha az etkiliyor”.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?

Chainalysis şöyle diyor: “Bitcoin fiyatının yükseldiği Temmuz ayı civarında diğer alanlardaki kullanımı da artış kaydediyor. Ancak darknet pazarında böyle bir yükseliş ve artış diğer alanlara göre yok.”

Raporun devamında ise “Tüm yıl boyunca olan hareketliliğe baktığımızda ise darknet pazarındaki işlem aktivitelerinin çok dar bir hacim aralığında kalmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor. Buradaki müşterilerin davranışları Bitcoin fiyat hareketlerinden çok daha az etkileniyor.”

Geçtiğimiz yıl Ekim’de Block’tan Steven Zheng darknet piyasasında kullanılan kripto paraları araştırmıştı. Sonuç olarak ise darknet pazarından en yaygın olarak kullanılan kripto paranın hala Bitcoin olduğu ortaya çıkmıştı. BTC’yi ise Monero ve Litecoin takip ediyor. Zheng’in araştırmasına göre darknet pazarındaki platformların yüzde 93’ü Bitcoin ödemeleri kabul ediyor.

İlgili – Litecoin yorumları ve 2020 LTC fiyat tahminleri

Her ne kadar Bitcoin darknet işlemlerinde en çok kullanılan kripto para olmaya devam etse de buradaki hacim toplam BTC işlemlerinin yüzde 1’den azına denk geliyor. Blockchain analiz firması Elliptic yakın bir zamanda paylaştığı verilerle bunu ortaya koymuştu.

Kaynak

Etiketler: