BTC : 64150 ₺ ETH : 1593 ₺ XRP : 1.361 ₺ LTC : 308.2 ₺ USDT : 6.75 ₺ XLM : 0.5204 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin cüzdanlarını hedef alan trojan virüsü darknet’ten satıldı

Bitcoin cüzdanlarını hedef alan trojan virüsü darknet’ten satıldı

Bitcoin cüzdanlarını hedef alan trojan virüsü darknet’ten satıldı
0
huobi_koinmedya

Kripto cüzdanlarını hedef alan bir trojan virüsü internet üzerinden satıldığı bildirildi. Bu virüs, bilgisayarınıza kayıtlı kişisel bilgilerinizi ve internet log kayıtlarınızı kopyalayabilir.


Bitcoin cüzdanlarını hedef alan trojan: Saefko

Bitcoin cüzdanlarını ve kripto para borsalarını hedef alan bir virüsün satışı darnet üzerinden gerçekleştirildi. Virüs sayesinde suç örgütleri kişilerin banka, kredi kartı, şifre ve diğer kişisel bilgilerini izinsiz biçimde elde edebilir.

Perşembe günü Zscaler’dan bir ekip tarafından bu bilgi kamuoyuna duyuruldu. Saefko ismi verilen trojan virüsünün .NET’te yazıldığı ve çeşitli işlevlerle donatıldığı belirtildi. Uzaktan kontrol edilebilen virüs, sahte email’lerle kurbanlarının email adresine düşüyor. İlgili email açıldığında gizli paketler bilgisayarına indiriliyor ve virüs bilgisayarınızda aktif hale gelebiliyor. Benzer biçimde Saefko, bazı sitelerden indirilmek istenen programların ardına gizlenmiş olarak da bilgisayarınıza yerleşebilir.

koinmedya_brave

Saefko Bitcoin cüzdanlarını ve kripto para birimlerini tehdit ediyor.

Lütfen Bkz: Japon Bitcoin borsası Bitpoint hacklendi: 32 milyon dolar kayıp var

Saefko, bilgisayarınıza bulaştığında Windows ve Android işletim sistemlerini destekleyen cihazlarınızda işletim sisteminin bir parçası olarak çalışabiliyor.

Saefko –saefkoagent.exe– Google Chrome’dan geçmiş internet bilgilerinizi ve şifrelerinizi kopyalayabilir. Bu bilgiler sayesinde 3’üncü şahıslar, kripto cüzdanlarını hedef alabilir. Benzer şekilde  kripto para borsalarındaki hesaplarınıza ulaşabilir. Eğer cep telefonunuza da benzer virus bulaştıysa size gelen cep telefonu şifresine de ulaşım sağlanabilir.

koinmedya_brave

Saefko çok geniş yelpazede internet log kayırlarını ele geçirebilir. Bu internet sitelerinden bazıları: PayPal, Amazon, Bitpay, Mastercard, Steam, Twitch, GameStop, Microsoft, Youtube, Bitstamp, Facebook, Instagram ve Gmail. Bunun yanında eTicaret sitelerindeki hesaplarda virüsün tehdidi altında: Macys’s, Alibaba, Boohoo.

Bitcoin cüzdanlarını tehdit eden virus programları genelde sıcak cüzdanları yani online bağlantısı olan cüzdanları tehdit ediyor. Soğuk cüzdanlar (offline) ise daha güvenilir.

Kripto para piyasalarındaki siber saldırılar ve hacker aktiviteleri azımsanmayacak kadar yüksek miktarda kayıplara yol açabiliyor. Birleşmiş Milletlerin geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre Kuzey Kore kökenli hackerlar, dünya genelinde 2 milyar dolarlık vurgunda bulundu (Lütfen Bkz: Birleşmiş Milletler: $2 milyar’lık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi).

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: