1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları
0

Bu yazımızda sizlere Bitcoin cüzdan, Bitcoin wallet, wallet ne demek, kripto cüzdan gibi çok merak edilen konulara yer vermek istiyoruz. Böylelikle cüzdan konusunda bütün edişelerimizi gidermiş olacağız.

Bitcoin wallet/cüzdan nedir?

Bir Bitcoin cüzdanı, Bitcoinlerin depolandığı bir yazılım programıdır. Teknik açıdan konuşmak gerekirse Bitcoinler hiçbir yerde saklanmaz.

Bakiyenin sahibi olan kişinin Bitcoin cüzdanına kaydedilen her Bitcoin adresi için özel bir anahtar (gizli numara) vardır.

koinmedya_brave

Bitcoin cüzdanları, Bitcoin göndermeyi ve almayı kolaylaştırır ve kullanıcıya Bitcoin dengesinin sahipliğini verir.

Bir Bitcoin cüzdanına dijital Cüzdan da deniyor. Böyle bir cüzdanın kurulması, Bitcoin elde etme sürecinde önemli bir adımdır. Tıpkı Bitcoinlerin paranın dijital eşdeğeri olması gibi, bir Bitcoin cüzdanı da fiziksel bir cüzdanla benzerdir.

Ancak, Bitcoin’leri tam anlamıyla depolamak yerine, Bitcoin adreslerine erişmek ve işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan güvenli özel anahtar gibi birçok önemli bilgi bulunur. Dört ana cüzdan türü masaüstü, mobil, web ve donanımdır.

Masaüstü cüzdanlar bir masaüstü bilgisayara kurulur ve kullanıcıya cüzdan üzerinde tam kontrol sağlar. Masaüstü cüzdanlar kullanıcının Bitcoin göndermek ve almak için bir Bitcoin adresi oluşturmasını sağlar.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Ayrıca kullanıcının özel bir anahtar depolamasına izin verir. Bilinen birkaç masaüstü cüzdanı Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X, Electrum vb.

Mobil cüzdanlar, bir yerde sabitlendiği için masaüstü cüzdanlarının handikapının üstesinden gelir. Bunlar, ücretli uygulamalar şeklindedir.

Uygulamayı akıllı telefonunuzda çalıştırdıktan sonra, cüzdan bir masaüstü cüzdanıyla aynı işlevleri yerine getirebilir ve doğrudan cep telefonunuzdan herhangi bir yerden ödeme yapmanıza yardımcı olabilir.

Böylece bir mobil cüzdan, NFC bir QR kod taraması yoluyla “ödeme için dokun” işlevini kullanarak fiziksel mağazalarda ödeme yapmayı kolaylaştırır.

Bitcoin Cüzdan, Hive Android ve Mycelium Bitcoin Cüzdan, mobil cüzdanlardan birkaçı. Bitcoin cüzdanları genellikle hem iOS hem de Android sistemlerinde çalışır.

İlgili yazı için bakınız: Free Bitcoin! Bedava kripto para veren siteler hangileri? Bedava Bitcoin ve ETH için bilmeniz gerekenler

Bitcoin cüzdanları sorun teşkil eden birkaç kötü amaçlı yazılım yazılımı olduğu için tercih ettiğiniz mobil Bitcoin cüzdanını araştırmanız önerilir.

Web cüzdanlarına gelince, Bitcoinleri herhangi bir yerden, herhangi bir tarayıcıda veya mobilde kullanmanıza izin verir. Web cüzdanınızın seçimi, özel anahtarlarınızı çevrimiçi sakladığı için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Coinbase ve Blockchain popüler web cüzdan sağlayıcılarıdır.

Bir Bitcoin ve kripto para yatırımcısı piyasaya ilk girdiğinde cevabını aradığı soruların başında Bitcoin cüzdan wallet ne demek sorusu geliyor.  Wallet nedir? Nasıl çalışır? Bitcoin cüzdanı alırken neye dikkat etmeliyim?

Bitcoin Wallet ne demek? Sadece bir hesap cüzdanı mı?

Wallet kelime anlamı cüzdan demek. Kripto para piyasalarında wallet ne demek sorusuna en yalın biçimde Bitcoin cüzdan, Bitcoin ve kripto paraların kaydedildiği (yada saklandığı) fiziksel bir araç, program yada hizmet sağlayıcıyı cevabını verebiliriz. Bitcoin ve kripto paraları bilgisayarda saklanabilen bir dosya olarak düşünebiliriz. Bu dosyaları kaydettiğimiz cüzdanı ise en basit şekliyle bir “flash bellek çubuğuna” benzetebiliriz.

wallet ne demek

Flash bellek çubuğunda kayıtlı olan ödevlerimizin veya tezimizin bizde kopyası olduğu sürece başkalarının eline geçmesi belki bizi rahatsız etmez. Ama flash bellekte değerli bir şey saklıyorsanız, o zaman flash belleğe şifre koymak istersiniz. Hele birde kayıtlı olan Bitcoin ise artık basit bir flash bellekten daha fazlasına ihtiyacınız var: Kripto para cüzdanına. Nasıl ki flash belleğinizdeki dosyaları buluta yada gmail hesabınıza kaydedebiliyorsunuz. Bitcoin’lerinizi de bulut üzerinde işlem göre sanal kripto para cüzdanlarına yada bir hizmet sağlayıcısının kripto para cüzdanına kaydedebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto para cüzdanınızın flash bellekten farklı olarak şu özellikleri olması lazım:

i- Şifreli olması gerekiyor

ii-Bitcoin ve kripto para gönderimi/saklanması/alınmasına olanak sağlanması gerekiyor.

Lütfen Bkz: Swiss Franck Muller’den Bitcoin soğuk cüzdan özellikli lüks kol saati

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Bazı kripto para cüzdanına sadece Bitcoin yüklenebilirken bazı cüzdanlar, çok sayıda kripto para ile uyumludur. İster fiziksel bir Bitcoin cüzdan, wallet olsun ister sanal, her cüzdan bir software yardımıyla çalışıyor ve her bir cüzdanın açık bir adresi (public key) var. Bu açık adresi posta numarasına (yada IBAN numarasına) benzetebilirsiniz. Sonuçta size Bitcoin göndermek isteyen kişiye bir adres bildirmeniz gerekiyor. Bu adresleriniz ise ilgili kripto paranın blockchain ağına tanımlı.

Eğer bir kripto para cüzdanı sağlayıcısı (Binance Borsası gibi) ile çalışmıyor ve kendinize ait bir cüzdanınız varsa, bu cüzdanınızın private key’lerinizi bilmeniz gerekiyor. Private key’leriniz sayesinde kripto para cüzdanına ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde “ Ölü adamın kripto para paradoksunuyaşarsınız. Şimdiki teknoloji ile private key’ler kırılamıyor.

Özet:

Public Key: Başkalarının bilmesinde sorun yok. Üçüncü şahıslar size kripto para gönderebilmesi için public key’inizi bilmesi gerekiyor.

Private Key: Sizden başka kimse bilmemeli. Siz de kesinlikle unutmamalısınız.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalara devam edeceğiz. Koinmedya’da kalın.

Kol saati şeklinde  wallet: Swiss Franck Muller Bitcoin wallet

Dünyaca ünlü Swiss saat üretici Franck Muller’de yeni bir kol saati modeli geliyor. Franck Muller’in üreteceği kol saati modelinin adı “Encrypto“. Model, Bitcoin soğuk cüzdan özelliği taşıyacak. Bu sayede Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’lerini yanlarında taşıyabilecek. Üst düzey gelir grubuna hitap eden Franck Muller’in ürettiği saatler 9,800 dolar ile 50,600 dolar arasında değişiyor. Encrypto’nun soğuk cüzdanı hacklenemez özellikte üretileceği iddia ediliyor. Encrypto, Bitcoin’in yanında Ethereum ve XRP gibi toplamda 5 kripto para için cüzdan hizmeti sunacak. Encrypto, Bitcoin veya geleneksel yöntemlerle satın alınabilecek.

Milyonlarca dolarınızı kol saatinizde taşıyabilirsiniz. Franck Muller’in Bitcoin cüzdan, wallet özelliği taşıyan kol saatlerinize kolaylıkla Bitcoin’lerinizi aktarabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Franck Muller kolsaatlerindeki wallet’a nasıl Bitcoin yatırıldığı gözleniyor.

Franck Muller kol saatleri satış mağazaları Türkiye’de de bulunmaktadır. Franck Muller kol saatleri İstanbul’da toplamda 5 mağaza satışa sunulmaktadır. Diğer lüks kol saati üreticisi Vacheron Constantin, yakın zamanda saat üretim teknolojisinde blockchain teknolojisini kullanacağını duyurmuştu.

Online BTC wallet ne demek?

Yukarıdaki kol saatleri fiziksel bir donanım ve bu donanımlardaki kol saatlerini yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Benzer

şekilde online bir wallet’a da sahip olabilirsiniz. Bunun en kolay yolu bir kripto para borsası üzerinden hesap açmak. Böylece bu borsaların cüzdanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak online wallet’ların kendine has avantajları ve dezavantajları var.

Online BTC wallet Avantajları

Fiziksel cüzdanlarınız kayıp olabilir veya zarar görebilir. Ancak online cüzdanların fiziksel bir hasara uğraması güç bir ihtimal. Şifrenizi bildiğiniz sürece herhangi bir yerde herhangi bir zamanda internet bağlantınız olduğu sürece online cüzdanlarınıza ulaşabilirsiniz.

Donanım wallet’lardaki dijital varlıklarınız pasif dururken online wallet ’lardaki dijital varlıklardan faiz geliri elde edebilirsiniz. Ya da stake yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Online BTC wallet Dezavantajları

Online cüzdanların en büyük dezavantajı ise güvenlik sorunu. Kripto para piyasalarında hacking mağduriyetlerinin tamamına yakını online cüzdanlarda gerçekleşiyor.

Bitcoin wallet nedir? Nasıl kullanılır?

Kripto para birimleri, finansal işlemleri güvence altına almak ve varlıkların transferini doğrulamak için bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, güçlü bir kriptografi kullanılarak tasarlanan dijital varlıklardır.

Bitcoin de dijital bir para birimidir. Bu nedenle, özellikle de satın alma ve muhafaza etme konusundaki yaklaşımlar, fiat paralardan tamamiyle farklıdır. Fiziksel olarak var olmayan Bitcoin’leri, teknik olarak hiçbir yerde saklayamazsınız.

Bunun yerine, saklamanız gereken şey aslında; açık Bitcoin adresinize erişim sağlayan ve işlemleri onaylayan özel anahtarlarınızdır.

Yani, fiziksel paraların aksine BTC’leriniz, direkt olarak bu cüzdanların içine girmez. Cüzdan size özel anahtar tanımlayarak bu anahtar üzerinden BTC’erinizi kontrol etmenizi sağlar.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Farklı gereksinimlere hitap eden ve güvenlik, uygunluk, erişilebilirlik gibi pek çok açıdan farklılık gösteren birkaç farklı Bitcoin wallet türü vardır.

Bitcoin wallet sahip olduğunuz BTC’leri depolayabileceğiniz, ilave alımlarınızla birikimlerinizi büyütebileceğiniz, ödeme yaparken gönderim yapabileceğiniz muhafaza adresini ifade eder. Kısaca Bitcoinlerinizi muhafaza ettiğiniz yerdir. Nakit para için kullandığımız cep cüzdanları neyse BTC için kullanılan Bitcoin cüzdan da odur.

Günlük hayatta kullandığımız paralar fiziksel olduğu için cüzdanımız da fiziksel. Ancak söz konusu Bitcoin olunca aklınıza fiziksel bir varlık gelmesin. Fiziksel cüzdanlar da mevcut olsa da Bitcoin wallet denilince ilk akla gelen dijital cüzdanlardır. İlk olarak; şifrelenmiş kod dizininden ibaret olan Bitcoin tenkolojisi için tanımlanmış dijital cüzdanlardan başlayalım.

Mobil BTC cüzdanı

Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları
Bitcoin wallet nedir, Ne işe yarar?

Bitcoin mobil cüzdanlar, işletim sisteminize bağlı olarak telefonunuza kurabileceğiniz Bitcoin wallet, yani Bitcoin cüzdanlarıdır. En çok bilinen iOS tabanlı mobil cüzdanlar: Bither, BitPay, BRD, BTC.com, Coin, Electrum ve Edge olarak sıralanabilir.

Android tabanlı Bitcoin wallet’lara yukarıdakilere ilaveten Bitcoin Wallet, BLW, Eclair Mobile ve Mycelium örnek olarak verilebilir.

Bu uygulamaları telefonunuza kurduktan sonra sistem sizler için bir Bitcoin wallet adresi tanımlayacaktır. Cüzdan tanımlandıktan sonra kripto para borsaları üzerinden satın aldığınız BTC’leri bu cüzdanlara gönderip güvenle muhafaza edebilirsiniz.

Masaüstü Bitcoin cüzdanları

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Bitcoin’lerinizi masaüstü bilgisayarınız veya laptopunuzda da saklayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey işletim sisteminize uygun bir cüzdan seçip indirmek.

Linux, Apple Mac veya Windows için farklı Bitcoin wallet seçenekleri mevcut. Kendiniz için uygun modeli doğrudan Bitcoin.org sitesinden indirebilirsiniz.

Masaüstüne indirdiğiniz programlar üzerinden Bitcoinlerinizi saklayabilirsiniz. Hatta USB cihazı veya harici hard diskinize aktarmanız da mümkün. Fiziksel paraların aksine BTC’leriniz doğrudan bu cüzdanların içine girmez. Cüzdan size özel anahtar tanımlayarak bu anahtar üzerinden BTC’erinize hükmetmenize izin verir. Bitcoin Wallet nedir sorusuna verilebilecek cevap için aşağıdaki videoyu tavsiye ederiz.

Bitcoin’e sahip olmak demek Bitcoin anahtarına sahip olmak demektir. Kripto camiasının en sevdiği mottolardan biri “Not your key, not your Bitcoin”. Yani anahtar sende değilse Bitcoin de sende değildir. Bu yüzden anahtarların güvenliği her şeyden önce gelir.

Hackerlar en çok masaüstü bilgisayarlar için virüs üretir. Birbirinden bağımsız bir çok program indirip farkında olmadan tehlikeli olabilecek sitelere girdiğimiz masaüstü bilgisayarlarımız, kullandığımız tüm dijital cihazlar içinde güvenlik açığı riskine en çok maruz kalanlardır. Bu yüzden Bitcoin gibi hassas varlıklarımız için ideal bir çözüm olduğu söylenemez.

Mevcut seçenekler arasından en çok dikkat çekenler ise Bitcoin Core, Electrum ve BitPay.

Bitcoin İnternet cüzdanları

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

İnternet cüzdanları kripto varlıklarınızın güvenli cüzdan hizmeti sunan firmalar tarafından korunması düşüncesi esasına göre şekillenmiştir. Yani Bitcoin’leriniz bir firmanın gözetimi altına alınmıştır.

Tüm Bitcoin borsalarındaki varlıklarınız aslında internet cüzdanlarında muhafaza ediliyor demektir. Borsalarda yaşanacak bir güvenlik açığı doğrudan sizin varlıklarınızın çalınması sonucunu doğuracaktır. Bu yüzden en çok kullandığımız internet cüzdanları aslında borsa cüzdanlarıdır.

İlgili yazı için bakınız: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Bunların dışında MyEtherWalet ve MetaMask en çok bilinen cüzdanlardır. Ancak bu cüzdanlarda Bitcoin depolanamaz. Çünkü sadece ERC-20 tabanlı Ethereum tokenlerini destekler. En çok kullanılan Bitcoin wallet seçenekleri ise, BTC.com, Bitcoin Core, Coin Space ve Armony olarak verilebilir.

Bitcoin Fiziksel cüzdanlar

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Fiziksel cüzdanlar ülkemizde yeterince kullanım alanı bulamayan, dijital muadillerine göre daha güvenli bir cüzdan modelidir. Soğuk cüzdan olarak da tabir edilen bu cüzdanlar sürekli “online” olmadığı için saldırılara karşı daha güvenlidir. Eğer yüklü miktarda kripto para yatırımınız varsa BTC cüzdanı olarak fiziksel cüzdanları tavsiye ederiz.

En çok bilinen fiziksel cüzdanlar Ledger Nano S, ve Trezor olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız USD sürücülere oldukça benzerler.

Bitcoin Kağıt Cüzdanlar

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Tabi en güvenli cüzdan hangisi derseniz; cevabımız Paper, yani kağıt cüzdanlar, olacaktır. Bitcoin’e sahip olmak demek özel anahtara sahip olmak demektir.

Peki bir kağıt üzerine public (genel) ve private (özel) anahtarınızı basarsanız, bu kağıt parçası cüzdan olarak vazife görür mü? Elbette.

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin almak için ve göndermek üzere kullanacağınız açık adresinizi ve özel anahtarınızı içeren belgelerdir. Genellikle QR kod formunda basılırlar. Dolayısıyla işlem yapmak için, kodu hızlıca tarayabilir ve anahtarları bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kağıt cüzdanlar, kullanıcılara Bitcoin adresi ve özel anahtar oluşturma fırsatı sunan BitAddress ve Bitcoinpaperwallet gibi hizmetler aracığı ile oluşturulabilir.

Kağıt cüzdanların en önemli avantajı, anahtarların dijital olarak hiçbir yerde saklanmamasıdır. Bu özellik, cüzdanların, hacker saldırıları, kötü amaçlı yazılımlar veya basit dijital hırsızlıklardan tamamen korunmasını sağlıyor.

Elbette, yine de alınması gereken bazı önlemler var. Şimdi kısaca bu önlemlere değinelim: İlk olarak cüzdanı oluşturmadan önce hiçkimsenin sizi izlemediğinden emin olun.

Bilgisayarınızı takip eden casus yazılım ihtimalini devre dışı bırakmak için, USB flash sürücü veya DVD ile çalışan Ubuntu gibi temiz bir işletim sistemi kullanmanız gerekir.

Cüzdan hazır olduktan sonra ise, site kodu, anahtarları oluşturmadan önce internetle bağlantınızı kesmenize izin verecek şekilde çevrimdışı çalışıyor olmalı. Son olarak; internete bağlı olmayan bir yazıcı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kripto para cüzdan bu alanın vazgeçilmezi

Bitcoin ve kripto para dünyası tamamen güven üzerine kurulu bir sistemdir. Varlığınıza dokunamazsınız, onu göremezsiniz, sadece miktarından haberdar olursunuz. Bu ilginç bir şey ama yaşananlar bunlar. Bu yazımızda size 2019 yılına damga vuran en iyi 6 Bitcoin cüzdanı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. En iyi Bitcoin cüzdanını arıyorsanız, en güvenli olanı seçmelisiniz. İdeal olarak, bu bir donanım cüzdanı veya gerekirse bir yazılım cüzdanı da olabilir.

En iyi Bitcoin cüzdanı ve özellikleri

Web ve mobil cüzdanları, hacklenme konusunda çok hassas olduklarından şimdilik onları görmezden geleceğiz.

Bitbox Bitcoin cüzdanı

en-iyi-bitcoin-cuzdan-koinmedya

Bitbox’u Bitcoin cüzdanı arasında performans fiyat açısından en iyilerden. Diğer donanım cüzdanlarının fiyatının sadece yarısı kadar. Buna rağmen BitBox en az diğerleri kadar güvenli. Kurşun geçirmez camdan yapılmış kasasıyla dışıradan gelebilecek olası fiziksel müdahalere karşı oldukça güvenli. Bitcoin dışında Ethereum ve Litecoin ile çalışıyor ve de çift çipli güvenlik sistemine sahip.

Bitcoin cüzdanı BitBox’ın kurulumu nasıl yapılır?

Ledger Bitcoin wallet/cüzdan

bitcoin-cuzdanı-2-koinmedya

En iyi 6 Bitcoin cüzdanı arasında gösterebileceğimiz Ledger Nano S, iki düğmeli bir kapak açık USB çubuğudur. Virüslü olsun ya da olmasın herhangi bir bilgisayara takılması halinde dahi cüzdanınız etkilenmiyor. The Ledger Blue, Nano S‘nin tablet versiyonu denebilir.

 

Kurdaki son yükselişlerle birlikte Ledger Nano S şu an 600 TL’den satılıyor. Buraya tıklayarak özelliklerine bakabilirsiniz.

Trezor

Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

En iyi Bitcoin cüzdanı arasında yer alan  Trezor One ve Model T mükemmel Bitcoin donanım cüzdanıdır ve Ledger Nano S’in en güçlü rakibidir. Bir USB bağlantısı üzerinden takıp coin şifrelerinizi ve anahtarlarınızı kontrol ediyorsunuz. Trezor One acemiler için mükemmel.  Model T ise renkli bir ekrana sahip.

CoolWallet S Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

CoolWallet S, iOS ve Android ile çalışan bir donanım cüzdanıdır. Bitcoin cüzdanı yönetmek için mobil cihazınızı güvenli bir şekilde kullanmanın tek güvenli yoludur. Şifrelenmiş bir bluetooth bağlantısıyla çalışır ve EAL5 + Güvenli Eleman yongası teknolojisini kullanır.

CoolWallet S hakkında detaylı bilgi

Keepkey Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

En iyi kripto para ve Bitcoin cüzdanı arasında yer alan KeepKey’e değinmezsek olmaz. Donanım ve yazılım karışımıdır. Donanım kısmı rastgele anahtarınızı üretir ve orada saklar. Bunu yalnızca bilgisayarınıza pin kullanarak erişebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca anahtarınızla ve pinleda erişebileceğiniz cüzdanınızı da yedekleyebiliyorsunuz.

Copay

Copay, tavsiye ettiğimiz sade yazılım olan cüzdan. Bunu kullanmak için güvenilir bir kullanıcı grubunuz olması gerekir. Bu belirleyici sistem, herhangi bir Bitcoin işleminin grubunuzdaki herkesin istediği şekilde doğrulanması yoluyla geliyor.

Bitcoin Cüzdanları  Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın

Kripto para wallet/cüzdan güvenli mi?

Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi? Popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, kripto cüzdan türlerinden hangisinin daha güvenilir olduğu yönünde değerlendirmede bulunuyor. Ayrıca bir de tavsiyesi var.

Kripto para telefon wallet/cüzdanları güvenilir mi?

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto para cüzdanları birçok bilgi barındırır. Bunlar arasında Bitcoin adreslerine erişimi sağlayan ve işlemler için gerekli özel anahtarlar da var. Bitcoin’i koymak için birçok yöntem var. Burada önemli olan her bir cüzdan türünün dezavantajlarını iyi anlayabilmek. Kripto sektörü popülerlik kazanırken, siber saldırılar ve online hırsızlık olaylarında da artış olduğu bildiriliyor.

Kullanıcıların kripto fonlarını tutabilecekleri dört ana yöntem var. Bunlar masaüstü, mobil, web ve donanım cüzdanları. Ancak popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos’a göre masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar, Bitcoin telefon cüzdanları kadar güvenli kripto saklama yöntemleri değil.

Antonopoulos şunları söyledi: “Birçok masaüstü işletim sistemleri yeterince güvenli değil. Birçok masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar kripto fonları burada tutmak için yeterince güvenli değil.”

kripto cüzdan

Antonopoulos’a göre kullanıcılar için kripto fonlarını en güvenli şekilde saklayabileceği yöntem donanım (hardware) cüzdanları. Ancak donanım cüzdanları pahalı. Bundan dolayı da buradaki ikinci en iyi seçenek ona göre cüzdanı akıllı telefona indirmek.

Bu konudaki Bitcoin soru cevap oturumunda konuşan Antonopoulos şöyle konuştu: “Sizin akıllı telefonunuz muhtemelen sahip olduğunuz en güvenli cihaz. Modern akıllı telefon işletim sistemleri çok güvenli. Tabii eğer güncellemeleri yapmışsanız. Ayrıca indirdiğiniz uygulamalar konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Yine de yeterince güvenliler. Bitcoin telefon cüzdanları, bir laptop ve masaüstü bilgisayarından daha güvenli.”

Ayrıca bu kullanıcıdan cüzdan kurmak için kimlik doğrulama istemediği için de iyi bir yöntem. Antonopoulos, masaüstü cüzdanların telefonlara indirilen cüzdanlardan daha az güvenli olduğunu belirtirken, bir de tavsiyede bulunuyor. Uzman, kullanıcıların bir masaüstü cüzdanını “yalnızca bir donanım cüzdanıyla birlikte” kullanmalarını öneriyor. Bu durumda özel anahtarlar, bilgisayarın işletim sistemi yerine, donanım cüzdanında oluşturulur ve saklanır.

Ethereum Wallet

En büyük 2’inci kripto para olan Ethereum’u destekleyen birçok wallet seçenekleri var. Bu haberde Ethereum wallet seçeneklerini inceliyoruz.

İkinci büyük kripto para Ethereum, fiyat açısından bugünlerde zor bir süreçten geçiyor. Ancak  blockchain ağının sahip olduğu potansiyel ve Ether geliştiricilerinin vizyonu sayesinde Ethereum, gelecek vaat ediyor. Dapps ve yeni token projelerine ev sahipliği yapma konusunda Ethereum, yatırımcılarının ilgisini çekiyor. Bu haberimizde Ethereum yatırımcıları için en iyi Ethereum cüzdanı seçeneklerini oluşturduk. Bu cüzdanları donanım wallet, masaüstü wallet, web wallet, ios wallet ve android wallet başlıkları altında inceleyeceğiz.

İlgili yazı için bakınız: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Donanım Ethereum Wallet

Fiziksel olarak satın alabileceğiniz bu cüzdanlardan iki marka öne çıkıyor Ledger Nano S ve Trezor.

Ledger Nano S Bitcoin Cüzdanı

Ethereum ve ERC20 tokenları ile uyumlu Ledger Nano S en popüler Ethereum wallet olarak biliniyor. Ledger Naso S, birçok kripto para ile uyumludur.

Trezor Bitcoin Cüzdanı

Ledger Naso S gibi ERC20 tokenları ile uyumlu ve MyEthereWallet ile uyumlu çalışıyor.

ethereun cüzdan

Ethereum Masaüstü Wallet

Laptop veya masaüstü bilgisayarlarınıza indirebileceğiniz cüzdan uygulamalarıdır.

 Atomic wallet kripto para wallet/cüzdan

Bitcoin, Ethereum ve XRP olmak üzere 300 coin ile uyumlu bir masaüstü cüzdanıdır. Kripto para göndermek ve almak mümkün. Bu uygulama sayesinde kredi kartı ile kripto para satın alabilirsiniz.

Metamask Ethereum ve ERC20 cüzdanı

Kişisel bilgisayarlar için popüler olan diğer Ethereum cüzdanı, Metamask. Ethereum ve ERC20 tokenlarını depolayabilirsiniz. Bu arda Metamask indirmeye kalktığınızda sahte Metamask programlarının olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Mist Ethereum cüzdanı

Ethereum Vakfı tarafından  geliştirilen bu cüzdan ethereum.org sitesinden indirilebilir.

 Exodus wallet wallet

Kripto para piyasalarında oldukça popüler olan Exodus’un birçok kullanışlı özelliği vardır. Her koin için hesap açmanıza gerek yok. Birçok coin’i destekliyor.

Ethereum IOS wallet

Trust Wallet

Bu cüzdan yakın zamanda Binance borsası tarafından satın alındı. Ethereum ve ERC20 tokenlerını destekliyor.

 BRD

Yakın zamanda kadar sadece Bitcoin’i destekleyen bu cüzdan artık başta Ethereum olmak üzere birçok kripto parayı da destekliyor. Kurulumu hızlı ve kolay. BRD online cüzdanının hem Android hem de IOS formatında uygulamaları mevcut. BRD, son dönemin en popüler cüzdanlarından. İsviçre merkezli bu cüzdanın yaklaşık 170 ülkeden 2,5 milyon kullanıcısı var. BRD kullanıcıları bu cüzdan sayesinde başka kullanıcılara kripto para gönderip ve kripto para alabiliyor.

Ethereum Adroid wallet

Trust Wallet

Bu wallet’ın hem IOS hem de Adroid sürümü mevcut. Yukarıda belirttiğimiz gibi Binance tarafından satın alındı.

Coinbase Wallet nedir?

Coinbase Wallet nedir? Kripto borsası, Coinbase Waller için “WalletLink” ismi verilen yeni bir özelliğini duyurdu. Bu yeni ürün masaüstü bilgisayardaki merkezsiz uygulamalar ile (DApps) mobil telefonlardaki Coinbase Wallet arasında bağlantıları gerçekleştiriyor.

Kripto borsası Coinbase, Coinbase Wallet ile Coinbase.com arasındaki farkı şöyle açıklıyor:

“Coinbase Consumer ismiyle de bilinen Coinbase.com, dijital bir komisyoncu kuruluş olarak fiat para (USD ya da başka yerel para) karşılığı kripto para alım ve satımı hizmeti sunuyor. Coinbase Consumer aynı zamanda muhafaza hizmeti de sunabilir ve kripto parayı aldıktan sonra sizin için muhafaza edebilir. Coinbase Consumer, 32 ülkede faaliyet gösteriyor.”

“Wallet ise muhafaza işini kullanıcının yaptığı kripto para cüzdanı ve DApp browseri. Bu da şu anlama geliyor. Wallet ile özel anahtarlar (kripto para biriminin sahipliğini temsil eder) direkt olarak cihazda depolanır. Coinbase Consumer gibi merkezi borsalarda değil. Wallet kullanmak için Coinbase Consumer hesabına ihtiyaç duymazsınız. Wallet’i dünyanın her yerinden indirebilirsiniz.”

WalletLink nedir?

Coinbase Wallet ürün yöneticisi Siddharth Coelho-Prabhu, 22 Ağustos’ta bir blog yazısı yayımladı. Burada Coinbase Wallet kullanıcılarının artık sevdikleri DApp uygulamalarını “Coinbase Wallet’in WalletLink’i aracılığıyla masaüstü tarayıcılarında da kullanabileceklerini duyurdu. Bu durumda WalletLink, “Coinbase Wallet uygulaması ile masaüstü internet tarayıcısı arasında güvenli bir bağlantı” olarak görev yapıyor.

Bu yeni özelliği kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken “WalletLink QR kodunu Wallet uygulamanız ile taramanız.”

Coinbase Wallet ürün yöneticisi, daha önce mobil cihazlarda benzer hizmetin sunulduğunu söyledi. Ancak masaüstü bilgisayarlarda bu hizmet çok farklı ve düşük seviyedeydi. Masaüstü internet tarayıcılarında kullanıcılar bu işlemleri dolaylı yollardan yapıyor, her seferinde özel anahtarları kopyala yapıştır yapmak zorunda kalıyordu. Yine de wallet bakiyesinin ancak bir kısmını görebiliyordu.

Coinbase Wallet, WalletLink’in bu ve benzeri sorunlarına uygun çözüm olacağını ümit ediyor.

Bu arada WalletLink, “birden fazla dapp için kalıcı bağlantıları da desteklediğinden, her defasında yeni dapp kullanmak istediğinizde QR kodu yeniden taramanız gerekmez.”

Coinbase Wallet ekibi, WalletLink uygulamasını şu masaüstü internet tarayıcılarında test ettiğini açıkladı: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Brave ve Opera.

Kripto cüzdan İncelemesi

CoolWallet S donanım cüzdanı nedir? Bugün sizlere, hızlı ve güvenli özelliğinin yanı sıra kampanyalı fiyatı ile ön plana çıkan CoolWallet S donanım cüzdanından bahsedeceğiz.

CoolWallet S donanım Bitcoin wallet/cüzdanı nedir?

CoolWallet, cüzdanınızın içine kolayca sığan bir kredi kartı gibi görünen taşınabilir bir donanım cüzdanıdır. Güvenlik ve taşınabilirliği birleştirmeye odaklanmış bir donanım cüzdanı olan CoolWallet S bir Bluetooth bağlantısı üzerinden bir mobil uygulamadan kontrol edilir.Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

CoolWallet S donanım cüzdanı, 2014 yılında kurulan Tayvanlı bir şirket olan CoolBitx tarafından üretilmiştir. Michael Ou tarafından kurulan CoolBitx, dijital varlıklar için dünyanın en iyi mobil cüzdanını oluşturmayı hedeflemektedir.

Şirket, meşhur 450 milyon dolarlık Mt. Gox hack saldırısı sonrasında Michael Ou güvenli kripto para cüzdanı oluşturmanın bir öncelik olduğunu biliyordu.

Başarılı bir kitle fonlaması kampanyasının ardından orijinal CoolWallet doğdu. CoolWallet S, 2019 yılında, artan enerji ve maliyet verimliliği ile daha geniş bir para seçimi içeren mobil bir donanım cüzdanına dönüştü.Bitcoin cüzdan Bitcoin Cüzdan rehberi: Bitcoin cüzdan nedir, Wallet ne demek, en iyi bitcoin cüzdanları

CoolWallet’in kredi kartı tarzı tasarımı sektördeki birçok kişinin dikkatini çekti ve taşınabilirliği nedeniyle övdü. Cüzdan ayrıca su geçirmez, kurcalamaya dayanıklı ve bükülebilir.

Bir Bitcoin cüzdanı olan CoolWallet S donanım cüzdanı aşağıdaki kripto para birimlerini destekler:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • XRP
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Horizen
 • Omni
 • Tether
 • Icon
 • BNB
 • USDT
 • WETH
 • JOY
 • ZEPR
 • Cortex
 • USD Coin
 • FMF
 • ATUM
 • BitDegree
 • Gemini Dollar
 • True USD
 • XYO
 • Dai
 • Metal
 • 0x
 • Mithril
 • CoinWallet
 • IronCoin
 • WENI
 • ZMTK
 • All ERC20 Tokens

CoolWallet S’nin fiyatı bir cihaz için 99 dolar ve iki cihaz için ise 159 dolardır. Türkiye için özel %25 indirim ile uygun bir fiyata CoolWallet S sahibi olabilirsiniz.

Bunun için :

1. https://www.coolwallet.io/product/coolwallet/ Adresine girin ve   “Add to cart” butonuna tıklayın
2. Kupon kodu bölümüne koinmedya yazın
3. “Proceed to checkout” butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Coin Wallet ile tam mahremiyet

Bügünlerde tüm cihazlarda takip yazılımlarının olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Buna ek olarak son günlerde ortaya çıktı ki, Facebook kullanıcılarına özel reklam göstermek için tüm kullanıcılarının davranışlarını takip ediyor. İşte Coin Wallet bunları ortadan kaldırma vizyonu ile ortaya çıkmış bir  proje.

Daha baştan yayına alındığında şirket olarak mahremiyeti korumayı odağına alan bir proje Coin Wallet projesi. Doğası gereği Coin Wallet daha ilk andan itibaren reklamlardan gelir elde ederek kullanıcılarına ücretsiz hizmet sunmak üzere yola çıktı. Bu amaçla şriket Facebook reklam ağını kullandı. Bununla birlikte Facebook’un kripto para reklamlarını kaldırması ve kendi kripto parasını çıkarmaya karar vermesi Coin Wallet’ın reklamlarını tüm platformdan kaldırması sonucunu doğurdu. Gelecek haftalarda Coin Wallet Web, IOS ve Android’de yer alan tüm cüzdanlarından reklamları kaldıracak ve 3. tarafların kullanıcı takiplerini sonlandıracak. Bu da daha ilk andan itibaren şirketin ana hedeflerinden olan kullanıcı mahremiyetini gerçekleştirmesi için önemli bir adım olacak.

Coin Wallet bir cüzdanda aradığınız her şeye sahip

Kullanıcılarına sunduğu gizlilik ve anonimlik dışında Coin Wallet’ın diğer ücretsiz cüzdanlara göre çok daha avantajlı olduğu bir çok özelliği var.

Güvenlik konusuna gelince Coin Wallet AES-256 şifreleme kullanırken kimlik şifrelemesi için BIP 39’in yanısıra 4 rakamlı PIN girişi ile her bir cüzdana özel üst düzey güvenlik mekanizmasını hazır olarak sunuyor. Buna ek olarak kullanıcılar kendi özel şifreleri konusunda tam olarak yetki sahibi durumundalar. Yani cüzdanlarına kendileri dışında kimse giremez. Böylece Coin Wallet tüm endüstrinin kabul ettiği standart güvenlik mekanizmalarına sahip olarak öne çıkıyor.

Bununla birlikte istisnai derecede kullanıcı dostu arayüzü, sezgisel ve kullanımı kolay kullanım arayüzü sayesinde Coin Wallet’dan kripto para göndermek yada almak inanılmaz derecede kolay. Yapmanız gereken tek şey bir kaç adımda kendi ücretsiz kripto para cüzdanınızı oluşturmak ki sadece bir dakikanızı alacak. Böylece artık piyasadaki tüm büyük kripto paraları ve ERC20 tokenları alıp gönderebilirsiniz. Coin Wallet ortak çalıştığı Shapeshift ve Changelly sayesinde aynı zamanda bir kripto para borsası gibi çalışır. Böylece Coin Wallet bir kripto para kullanıcısının ihtiyacı olan tüm cüzdan ve borsa işlevine sahip olarak öne çıkıyor.

Coin Wallet VPN ve TOR browser ile çalışıyor

Bunun yanında yakında tamamen reklamdan arınmış olarak kullanıcıların karşısına çıkacak olan Coin Wallet kullanıcılarının mahremiyet ve anonimliğine de katkı sunacak. Örneğin Coin Wallet kullanıcı adreslerini asla tekrar kullanmaz. Çünkü Tor Browser ve VPN ile çalışır. Böylece kullanıcı mahremiyet konusunda 3. tarafların takibinden tam anlamıyla kurtulmuş olur.

Gördüğünüz gibi Coin Wallet güvenli, gizliliğe önem veren, kullanımı kolay, ücretsiz online bir cüzdan olarak bir kripto para kullanıcısının her türlü ihtiyacını tatmin edebilecek bir cüzdan yazılımı olarak öne çıkıyor.

Kripto para dünyasında Bitcoin cüzdan, Bitcoin wallet, wallet ne demek, kripto cüzdan gibi kavramlara dair ayrıntılı verdiğimiz bu açıklamalara ek olarak şunları da ifade edebiliriz.

Cüzdanların ortaya çıkışının en önemli sebebi güvenlik konusunun sağlanmasıdır. İnternet dünyasında işlemler yapıldığı için güvenlik konusu önemli. Bu bağlamda cüzdanlar size özel korunma sağlar. Ancak anahatarlarınızı kaybetmemeniz gerekiyor.

Ayrıntılı bir şekilde verdiğimiz bu bilgiler sizlere en azında kripto para dünyasının itcoin cüzdan, Bitcoin wallet, wallet ne demek, kripto cüzdan alanlarının nelerden oluştuğuna dair fikir verdi.

Özellikleri bakımından farklı avantajlar elde etmenize imkan veren Bitcoin cüzdanlarından birini aldığınız zaman kısa süre içerisinde kripto para birimleri üzerinde işlemlerinizi gerçekleştirebilir hale geldiğinizi unutmayın.

Bitcoin’lerinizi hırsızlık eylemlerinden koruyabildiğiniz ve kripto para işlemleri yapabildiğiniz bir cüzdanı hedefleriniz doğrultusunda tercih etmeniz mümkün.

Kendinize yatırım amacıyla mı yoksa kripto para kullanımı için mi, yalnızca evinizden erişim için mi Bitcoin cüzdan istediğinizi sorun. Bu cevaba göre de istediğiniz Bitcoin cüzdanı tercih etmeniz mümkün.

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Etiketler: