BTC : 80018 ₺ ETH : 2592 ₺ XRP : 1.782 ₺ LTC : 332.9 ₺ USDT : 7.719 ₺ XLM : 0.541 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin Çin yatırımcısının gözdesi oldu

Bitcoin Çin yatırımcısının gözdesi oldu

Bitcoin Çin yatırımcısının gözdesi oldu
0

Bitcoin Çin yatırımcısının ilgi alanına artan bir şekilde girmeye devam ediyor. Arama trendleri,  Çin’de ‘Bitcoin’e ilginin 12 ayın en yüksek seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor.


Çin’li kullanıcıların kriptolara bu ilgisi, para-yöneticisi fonların düşük performans göstermeye başlamasından sonra arttı. Bloomberg’in raporuna göre Çin’li tasarruf sahipleri daha fazla kar elde edebilmek için daha riskli varlıklara yöneliyorlar.

Bakınız:Güncel Bitcoin yorumları: BTC/USD teknik analizi ve canlı grafiği

Bitcoin Çin yatırımcısının ilgi alanında olsa da, ticareti bilindiği gibi Çin’de yasak. Ancak bu durum, vatandaşlarını potansiyel yatırım varlığı olarak kripto parayı araştırmaktan vazgeçiremedi.

koinmedya_brave

İlgi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde artan arama trendleri ile açığa çıktı. Google verileri, bu hafta Çin’de ‘Bitcoin’ anahtar kelimesi arama volümünün %100 arttığını gösteriyor. Bu da, Corona virusun neden olduğu global ekonomik kriz ortasında daha fazla kullanıcının kripto parayı araştırdığını ispatlıyor.

bloomberg, china bonds yieldBitcoin Çin yatırımcısının gözdesi olurken hükumet bonları son yılların en düşük seviyesinde

 

Bitcoin’e doğru bu heyecan verici trend, Çin’li tasarruf sahiplerinin, popüler para marketlerinden daha riskli alternatiflere yönelmesi durumunda ortaya çıkıyor. En son raporda, profesyonel olarak yönetilen bazı fonların yıllık getirilerinin, banka mevduatları yoluyla elde edilenden bile daha az olduğu görülüyor.

Bu arada Çin’in 10-yıllık hükumet bonoları gibi güvenli cennetlerin bile, 2002’den bu yana en kötü getirisi sonucu, daha az cazip hale geldiği belirtiliyor. Açıkçası şu an Çin’li tasarruf sahipleri daha iyi alternatiflere doğru koşuyor.

İmalatın da dahil olduğu tüm major sektörler, Coronavirus pandemisi tarafından vuruldu. Şu sıralar, Çin’in sağlık bakımı ve bulut sektörü, ana akım markette en az %20 kar ile en çok kar getiren alanlar.

Bitcoin Çin ’de yatırım aracı olarak yükseliyor

Google’da artan ‘Bitcoin’ arama trendi ile, Çin’li yatırımcıların daha riskli varlıklar peşinde koşmaya başlaması muhtemelen tesadüfi değil.

Yakın tarih, iki ölçüm arasında bir anekdotal korelasyon gösteriyor. Mesela 2019’da, ‘Bitcoin’ arama volümü, ABD-Çin ticaret savaşlarının arka planında Baidu’da zirve yaptı. Aynı periyodda kripto 14,000 dolara kadar artarak, o günden bu güne en büyük yükselişini yaptı. (Baidu Çin’in Google’ı olarak düşünülebilir.)

Daha sonra analistler, Çin’li yatırımcıların Bitcoin’i küçülen yuan karşısında portföylerini korumak için kullandıklarını yazdılar. Bu da insanların kriptoyu, geleneksel marketlerin kar getirmede çok yetersiz olduğunda kullandıklarını gösteriyor. Aynısı şimdi de olabilir.

Cuma günü yayınlanan rapora göre, Corona pandemisi Çin ekonomisini Q2’de %6.8 küçülttü. IMF, ülkenin GDP’sinin bu yıl %3 küçüleceğini tahmin ediyor. Bu da, zirvedeki sektörlerin zorlanması anlamına geliyor.

Çin merkez bankası the People’s of China, Nasdaq raporuna göre büyük bir teşvik paketi açıklamaya hazırlanıyor. Bu, yuanı stres altına sokabilir ve sonuçta bazı insanların Bitcoin ile güvende kalmak istemelerine yol açabilir.

Kaynak