BTC : 84302 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.913 ₺ LTC : 370.1 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5982 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Cash yine mi bölünüyor? BCH yatırımcılarını etkiler mi?

Bitcoin Cash yine mi bölünüyor? BCH yatırımcılarını etkiler mi?

Bitcoin Cash yine mi bölünüyor? BCH yatırımcılarını etkiler mi?
0

Yeni bir Bitcoin Cash hardforku yaklaşıyor. BHC yatırımcıları Bitcoin Cash yine mi bölünüyor sorusunun cevabını araştırıyor.


Bitcoin Cash yine mi bölünüyor?

Windows işletim sistemi, android veya ios işletim sisteminin güncelleme ihtiyacı gibi blockchain’lerde de güncelleme ihtiyacı doğuyor. Gerek güvenlik açıklarının giderilmesi gerekse ağın ölçeklendirilebilmesi için blockchain’lerde güncelleme, zaman zaman gerekiyor.

Blockchain’deki güncellemeler ise “hardfork” ya da “softfork” olarak iki şekilde gerçekleşebiliyor. Hardfork durumunda ana blockchain bölünerek iki blockchain ortaya çıkıyor: Eski blockchain ve yeni blockchain. Softfork’ta ise aynı blockchain yeni sürümü ile yola devam ediyor.

İlgili: Bitcoin Cash BCH semasını kara bulutlar kapladı: Neler oluyor?

koinmedya_brave

Kripto para tarihinde ilk hardfork Ağustos 2017’de Bitcoin blockchain’inde gerçekleşti. Bu tarihte Bitcoin blockchain’inde Bitcoin ABC (Bitcoin Cash) doğdu. 2018 yılının Mayıs ayında Bitcoin ABC (Bitcoin Cash) softfork gerçekleşti.

Kasım 2018’de ise Bitcoin ABC blockchain’i çok tartışmalı bir hardfork yaşadı. Bu hardfork’un ardından Bitcoin SV doğdu. Aşağıda Bitcoin blockchain’inde yaşanan hardfork ve softfork tarihini görüyoruz.

Bitcoin Cash yine mi bölünüyor Bitcoin Cash yine mi bölünüyor? BCH yatırımcılarını etkiler mi?15 Kasım 2020’de 6’ıncı büyük kripto para Bitcoin Cash ekosisteminde yeni bir fork (çatal, güncelleme) yaşanacak. Ancak Bitcoin Cash ekosisteminde konsensüs sağlanamıyor. Eğer konsensüs sağlanmazsa Bitcoin Cash blockchain’inden yeni bir kripto para doğabilir.

Yeni güncelleme ile Bitcoin Cash madenciliğinin zorluk derecesinin arttırılması planlanıyor. Bu tarihten sonra madencilerin vergi ödemesi zorunlu hale gelecek. Bitcoin Cash madencilerinden alınacak %12.5’lik vergi ile bir fon oluşturulacak. Bu fonlarlar Bitcoin Cash ekosisteminin geliştirilmesi için kullanılacak.

Kasım 2018 dönemindeki Bitcoin Cash hardfork’u oldukça gürültülü gerçekleşti. Bu hardfork’un ardından Bitcoin Cash, 600 dolar seviyesinden 80 dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin Cash hardfork’unun neden olduğu kaos, kripto para piyasalarında yaşanan düzeltmenin krizine (kripto para kışına) dönmesine neden oldu.

Kaynak