BTC : 85461 ₺ ETH : 2869 ₺ XRP : 2.233 ₺ LTC : 434.9 ₺ USDT : 7.273 ₺ XLM : 0.7756 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Cash nedir, Bitcoin Cash yükselir mi,Bitcoin Cash neden düştü, Bitcoin Cash neden düşüyor, Bitcoin Cash kaça düşer, Bitcoin Cash kaça yükselir. Kripto para dünyasında en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Ama onun öncesinde Bitcoin Cash nedir? Kısaca bir bakalım


Bitcoin Cash nedir

Bitcoin Cash nedir sorusunun en kısa cevabı şu Bitcoin forku diyebiliriz. Ağustos 2017’de başlatılan Bitcoin Cash, Bitcoin topluluğundaki gelecekteki işlem hacimlerini desteklemek için en iyi nasıl ölçekleneceği konusunda anlaşmazlıkları takiben, aslında Bitcoin’in bir parçası olan bir grup geliştirici tarafından oluşturuldu.

Mayıs 2017’ye kadar, tek bir Bitcoin işleminin tamamlanması dört gün sürüyor ve ortalama maliyet ise 28 ABD dolarıydı. Buna karşılık, bir SWIFT transferi yoluyla yurt dışına para göndermek yaklaşık olarak aynı tutara mal olacak ve bazı durumlarda alıcının hesabına ulaşması daha az zaman alacaktır.

Bitcoin Cash nedir video

koinmedya_brave

Bu nedenle, Bitcoin’in yaratılmasından yaklaşık sekiz yıl sonra, bazıları kripto para biriminin günlük kullanım için daha pratik hale geldiğine inanıyordu. Gerçek bir işlem para birimi olarak kullanılmaktansa, daha çok bir tür dijital yatırım olarak kullanılmaya başlandı – örneğin, altın almak ve tutmak gibi.

Bitcoin mi Bitcoin Cash mi?

Bitcoin’in seyahat ettiği rotaya bir tepki olarak, dünya çapında para göndermenin hızlı ve ucuz bir yolu olmak için Bitcoin Cash yaratıldı.

Geliştirici topluluğunun bir kısmı, ücretleri azaltmak ve işlem sürelerini hızlandırmak için Bitcoin kodunun değiştirilmesini önerdi. Ancak bazı geliştiriciler önerilen değişikliklerden çok memnun değildi ve inkar edilemez gurur ve sabırla inşa edilmiş orijinal kod tabanını korumak istedi.

koinmedya_brave

Sonunda çözüm, Bitcoin’i iki farklı kripto para birimine bölmekti. Kripto topluluğundaki çok fazla tartışmadan sonra, bu bölünme 1 Ağustos 2017’de yürürlüğe girdi. Böyle bir bölünme hard fork  olarak biliniyor – çünkü blok zincir (para biriminin tüm işlem geçmişini tutan defter) yeni bir oluşturmak için dallanıyor böylece yeni bir kripto para doğuyor.

Orijinal Bitcoin’den (BTC) yeni Bitcoin Cash (BCH) doğdu.

Bitcoin Cash’in BTC ile birçok ortak yanı var. Yine de, Bitcoin Cash ve Bitcoin arasında gerçekten bilmeniz gereken önemli farklılıklar var.

İlk olarak, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in 1Mb’sinin aksine blok boyutu 32Mb arttı. Blockchain, Bitcoin’in üzerinde çalıştığı teknoloji olduğu için bu çok önemlidir. Blok ne kadar büyük olursa, işlemleri işlemek için o kadar fazla hesaplama gücü gerekir. Flipside, blok boyutu ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar hızlı olur. Bu nedenle, işlemlerin hızı Bitcoin Cash’in avantajlarından biridir.

Farklı teknik unsurlar da var. Bitcoin Cash’in bir SegWit entegrasyonu da yok – daha fazla işlemin işlenmesine izin vermek için Bitcoin’e (BTC) eklenen tartışmalı bir yükseltme bu. Ayrıca, Bitcoin Cash işlemlerine Bitcoin zincirine karşı tekrar koruma sağlamak için eklenen farklı bir işlem imza karma algoritması da var.

Bitcoin Cash 2020 yılı için önemli yükselişler kaydetti. Hatta bir ara fiyatını 500 dolar bandına kadar getirdi. Ancak sonrasın bir düşüş yaşadı ve 266 dolar seviyelerine geldi.

İlgili yazı için bakınız: Güncel Bitcoin Cash grafik, teknik ve genel analiz, BCH/Dolar ve BCH/TL fiyat grafiği, Bitcoin Cash fiyat beklentileri, Bitcoin Cash düşüş/yükseliş nedenleri

Kara Perşembe olarak bilinen 12 Mart günü Bitcoin Cash fiyatı hızlı bir şekilde 150 dolarlara kadar geriledi. Gelin şimdi bu popüler altcoin’in durumuna hep birlikte bir bakalım.

Bitcoin Cash yükselir mi?

Bitcoin Cash yükselir mi sorusunun cevabını isterseniz ikiye ayırarak inceleyelim. Bilindiği üzere Bitcoin Cash 08 Nisan’da halving etkinliğini gerçekleştirdi.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Cash yarılama tamam – Sırada Bitcoin SV var

Halving olayları genellikle fiyat üzerinde boğa etkisi yapar. Çünkü arzı düşürür. Tarihi veriler de talebin artmasıyla fiyatın arttığını gösteriyor. Ancak şu an olağan dışı bir dönemden geçiyoruz. Covid-19 pandemisi dünya ekonomilerini sarsıyor. Mevcut durum, normalin çok ötesinde.

bitcoin cash Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

BCH blok ödülü yarılaması sayacına göre, piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto para olan Bitcoin Cash ödül yarılanması neticesinde tıpkı BTC gibi burada da blok başına ödül 12.5 BHC’den 6.25 coine düştü. Enflasyon oranı da 3.64’den 1.80’e geriledi.

Yukarıda bahsettiğimiz sayaç ayrıca şu an dolaşımda 18.37 milyon BCH olduğunu gösteriyor. Bu miktar 21 milyonluk toplam arzın yüzde 87.49’a denk geliyor.

İlgili yazı için bakınız: Vakit yaklaştı – Bitcoin yarılamasından ne beklenmeli?

Fiyat açısından, son küçük toparlanmaya rağmen Bitcoin Cash hala zor anlar yaşıyor. 2020’de 500 dolar ile zirve kaydeden BCH, bu seviyesinden yüzde 50 dump yaptı. BTC’nin keyfini çıkardığı iyileşme henüz burada görülmedi.

Bu arada geçen sene Litecoin’de (LTC) gördüğümüz halving öncesi pump da BHC’de yok. On-chain veriler de karamsar görünüyor. Çünkü öyle görünüyor ki BCH madencileri daha kârlı olduğu için Bitcoin madenciliğine geçiş yapıyor.

Halving öncesi BCH 500 dolara doğru yol alsa da düşüş neticesinde halving sonrasına da bir bakalım.

Bilindiği üzere Bitcoin Cash (BCH) ağı ilk defa halving yaşıyor. Bunun sebebi ise şu. Bitcoin Cash (BCH) kripto para da Bitcoin (BTC) kopyası. Bitcoin Cash (BCH) fork yaparak ayrıldığında aynı blok sayısı ve blok ödülü parametreleri ile yollarını ayırmıştı. BCH Ağustos 2017’de fork yapmıştı. BTC’nin 2016’daki ikinci halvinginden sonra.

İşte bu noktada Bitcoin Cash yükselir mi sorusunun cevabını verebiliriz. Bitcoin Cash yarılanması sonrası en başlıca etki madenciler üzerinde oldu.

Çünkü blok ödülünün azalması üzerine madencilerin BCH ve BSV’yi terk ederek Bitcoin ağına geçtiler. Çünkü halving ile Bitcoin Cash kripto para ağındaki madencilerin kazançları tamamen bitmiş de olabilir. Sonuçta Bitcoin Cash (BCH) yüzde 51 saldırılarına açık hale gelebilirdi böylece.

bitcoin cash Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

Halving sonrasında Bitcoin Cash fiyatında yüzde 7’lik bir artış meyadan gelmişti. Bu durum sonraki süreçte Bitcoin’in hareketine bağlı olarak fiatın yükselebileceği anlamına gelebilir.

Tabii önümüzdeki günlerde halvingin kripto paralar üzerinde etkisini nasıl olacağını bekleyip görmek gerekiyor. Yakında da Bitcoin Cash’in ağabeyi diyebileceğimiz BTC de üçüncü halvingini gerçekleştirecek. Bitcoin Cash yükselir mi sorusunun cevabını bu halvingden sona belki de daha net bir şekilde vereceğiz.

Bitcoin Cash neden düştü

Bunun cevabını vermek çok zor değil aslında. Bilindiği üzere corona virüsü pandemisi geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında yıkıcı olmaya yakın bir etki bıraktı. 12 Mart 2020 Perşembe günü artık herkesin dilinde Kara Perşembe olarak isimlendiriliyor.

Piyasada oluşan panik havasıyla birlikte Bitcoin Cash neden düştü sorusunun cevabı da verilmiş oluyor. O gün Bitcoin Cash de düşüşten nasibini almış ve fiyatını 150 dolar seviyelerine kadar düşürmüştü.

Sonrasında bir toparlanma yaşanmış ve fiyat şimdi 251 dolar seviyelerinden harekete ediyor.

Diğer taraftan işlem sayısının en az bir süre 1 TPS’nin altında kaldığı zincir içi ekonomik aktivitedeki yavaşlama, BCH’nin mikro işlemlerde perakende benimsenmesi için bir para birimi olarak cazibesini artırmaya yardımcı olmayacak. Böylelikle kripto para biriminin benimsenmesine yönelik karşısına çıkacak bütün olumsuz durumlar da Bitcoin Cash neden düştü sorusunun cevabını oluşturuyor.

Bitcoin Cash neden düşüyor?

Bitcoin Cash neden düşüyor şeklinde bir sorunun cevabını merak ediyorsanız öncelikle kripto para biriminin ağına ve aynı zamanda verilerine bakmakta fayda bulunuyor.

Peki fiyat düşüşüne neden olan verilerde tehlike çanları çalmaya nasıl başlar. Bitcoin Cash neden düşüyor sorusunda ağın güvenliği son derece önemli. BCH ağı yakında her on dakikada bir 1250 dolardan daha aza güvenlik sağlayacak. Anlaşılan o ki, bir madenci BCH ağının hash gücünün yüzde 50’sini kontrol ediyor. Bitcoin Cash verilerinde tehlike olursa neler olacak?

bitcoin cash Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

BTC’nin hash gücü artmış olsa da, BCH gücü düşmeye devam etti. BCH ağı yakında her on dakikada bir 1250 doların altında güvenlik sağlayacak. Bu yavaş ve sadece kısmen dolu bloklarla sonuçlandı. Son zamanlarda, bir bloğu üretmek her zamanki süre olan on dakika yerine tam olarak üç saat sürdü. Sonunda blok üretildiğinde, blok yalnızca 2,4 MB veya maksimum 32 MB’ın yüzde 10’undan azdı. Ancak, yavaş blokların Bitcoin ağında bile duyulmadığına dikkat edilmeli. Görünüşe göre bir madenci BCH ağının hash gücünün yüzde 50’sini kontrol etmekte.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Cash’i bekleyen büyük tehlike

Bu sorunlar Bitcoin Cash ağına ilişkin endişeleri de artırdı. Uzun zamandır madenci olan Dr. Checksum 0.Zero, attığı tweet’lerden birinde, hizmete saldırabilecek madencilerin sayısının on kat arttığını ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Her bir BTC havuzunun seçilmesi halinde bir saldırı gerçekleştirebileceğini vurgulamak istiyorum. Şimdi bu işi yapabilecek en az 20 madenci tanıyorum.”

Bir madenci ağın yüzde 50’sini kontol ediyor

Bir blockchain araştırma uzmanı olan hash.fail, endişe etmek için devasa bir neden olduğunu öne sürüyor.

İlgili haber: Bitcoin Cash fiyatını ne bekliyor?

Anlaşılan, bir madenci BCH ağının hash gücünün yüzde 50’sini kontrol ediyor ve “esas olarak bu noktada zincirin tam kontrolüne sahip”. Madenci son zamanlarda 10 dakikada üretilecek bir bloğu 24 saatte üretti. Hash.fail bu noktada şu ifadeleri kullanıyor:

“Kullanıcıların  bu sorun çözülene kadar her ne pahasına olursa olsun Bitcoin Cash üzerinden işlem yapmamalarını şiddetle tavsiye ediyorum.”

Burada özellikle kripto para birimine olan güven son derece önemli olduğu için ağın gücünde meydana gelecek olan en ufak bir problem Bitcoin Cash fiyatına yansıyacaktır.

Bitcoin Cash kaça düşer?

Bitcoin Cash kaça düşer sorusunun cevabını vermek o kadar kolay olmasa gerek. Ancak bir uzman konuyla ilgili olarak aylar öncesinden şöyle bir yorumda bulunmuş ve Bitcoin Cash fiyatının yarı yarıya azalabileceğini ifade etmişti.

Bitcoin Cash yarı yarıya değer kaybederse elbette bu durum yatırımcı için bir hayal kırıklığı oluşturacak.

Bitcoin’in her adımını bilmekle meşhur efsanevi emtia tüccarı Peter Brandt, “BCH hedefi 127,5 dolar” mesajını ekleyerek Eylül 2019’da Bitcoin Cash kaça düşer sorusunun cevabı vermişti.

bitcoin cash Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

Amerikalı analist, grafiğinde, BCH’nin mayıs ayında başlayan ilerleyişine işaret ediyor ve omuzların yükseliş eğiliminde olduğunu vurgulayarak bu durumun ayıları kontrol altında tuttuğunu ifade ediyor. Brandt’ın hedefi, 226 dolar mevcut Bitcoin Cash fiyatından yüzde 45 daha düşük. Yani Bitcoin Cash yarı yarıya düşebilir.

Bitcoin Cash kaça yükselir mi?

Kripto para dünyasının en çok merak edilen konuları arasında kripto para birimlerinin yükselişleri yer aldığı için Bitcoin Cash kaça yükselir sorusu da dikkat çekiyor.

Bitcoin Cash kaça yükselir sorusu ile ilgili olarak kripto para biriminin verilerine bakmamız yeterli olur kanısındayım.

Bitcoin Cash kaça yükselir sorusunda BCH’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinin 4.355 dolar olduğunu ifade edelim.

bitcoin cash Güncel Bitcoin Cash Rehberi: BCH nedir, fiyat beklentileri, gelecek tahminleri?

BCH’nin tüm zamanların en düşük seviyesi ise 75 dolar seviyeleri. Yani Bitcoin Cash kaça yükselir sorusuna geçmişteki fiyat seviyesi olan 4.355 dolara kadar yolu var diyebiliriz.

Ancak burada önemli olan yükselişin bir bütün olarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceği. Kripto para birimlerinin amiral gemisi olan Bitcoin’in bir boğa koşusu yaşaması ve tüm zamanların en yüksek seviyesine gitmesi durumunda Bitcoin Cash’in de 4.355 dolara doğru yol açması söz konusu olabilir.

Bitcoin Cash neden yükselmiyor?

Kripto para dünyasını takip edenler bilirler. Kral olan koin Bitcoin harekete geçmeden altcoinlerin bir hamle yapması çok zor. Bu nedenle Bitcoin Cash neden yükselmiyor sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.

Diğer taraftan Bitcoin Cash neden yükselmiyor şeklinde bir soru sanki Bitcoin Cash hiç yükselmiyormuş gibi de algılanmamalı.

2020’nin başlangıç aylarında çok güzel yükselişler yaptı aslında.

Ancak geldiğimiz zaman diliminde her yükselişin ardından gelen bir düzeltme Bitcoin Cash’i de ister istemez etkiledi.

Üstüne bir de koronavirüsünün yol açtığı ekonomik etkiler söz konusu olunca fiyat etkilendi.

Topyekün bir yükseli olduğu zaman Bitcoin Cash’in de yükseleceğini görmek an meselesi olabilir.

Kaynak