BTC : 65810 ₺ ETH : 1644 ₺ XRP : 1.388 ₺ LTC : 318.9 ₺ USDT : 6.79 ₺ XLM : 0.5477 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Bitcoin Cash ne vadediyor? – Bütün özellikleri

Bitcoin Cash ne vadediyor? – Bütün özellikleri

Bitcoin Cash ne vadediyor? – Bütün özellikleri
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Cash, Bitcoin’in en popüler forklarından biri. Peki, Bitcoin Cash ne sunuyor, hangi özellikleri var ve hangi projeleri yapım aşamasında?


Bitcoin Cash ne özelliklere sahip

1 Ağustos 2019’da Bitcoin Cash (BCH) ikinci yıl dönümünü kutladı. Şimdiye kadar ise vaatlerinin çoğunu yerine getirdi. Mesela bunlardan biri Bitcoin Cash’in düşük ücret ve hızlı işlem sunması. Bundan dolayı da Bitcoin’in sağlamak için çok çalıştığı ama yapamadığı ölçeklenebilirliği sağlıyor. Bitcoin Cash ayrıca piyasa performansı konusunda da başarı sağladı. Şu an piyasa değerine göre dördüncü en büyük coin.

Bitcoin Cash zor zamanlar da geçirdi ve bunlara dayanabildi. Geçen sene Bitcoin SV projeden ayrılmıştı. Bununla da Bitcoin Cash kullanıcı tabanı ve madencilik topluluğu bölünmüştü. Bitcoin Cash ayrıca Bitcoin (diğer adı Bitcoin Core) ile de çeşitli şekillerde çelişiyor. Yine de Bitcoin Cash ilerliyor. İşte, Bitcoin Cash’in şimdiye kadar yapabildikleri ve gelecekte projeden beklenebilecekler.

Ölçeklenebilirlik ve Blok Boyutları

Bitcoin Cash’in temel özelliklerinden biri Bitcoin’e kıyasla daha büyük block büyüklüğüne izin vermesi. Bitcoin Cash ilk defa 2017’de Bitcoin’den ayrıldığında (fork), 8 MB büyüklüğünde blockları destekliyordu. 2018’de BCH bu limiti daha da artırdı ve 32 MB block büyüklüğüne izin vermeye başladı. Bir kıyaslama olsun diye hatırlatalım ki Bitcoin şu an 2 MB’tan fazla block büyüklüğüne izin vermiyor.

koinmedya_brave

Teoride Bitcoin Cash’in daha büyük blockları, işlemleri daha hızlı yapması gerekiyor. Çünkü her bir onaylı block daha fazla işlem barındırabiliyor. Pratikte ise bu pek sorun değil, çünkü Bitcoin Cash blockları genellikle çok boş oluyor. Diğer bir ifadeyle, Bitcoin Cash’in büyük blockları önlem amaçlı. Eğer bir gün Bitcoin Cash işlem akınına uğrarsa, bu işlemler gecikme olmadan yapılabilecek.

Bitcoin Cash, ölçeklenebilirliği iyileştirdiği tek yöntem büyük blocklar değil. Mesela Avalanche, Bitcoin Cash’in varsayılan konsensüs mekanizmasından işlem sonuçlandırma görevlerini temizlemek için BFT konsensüs mekanizması getiriyor. Bu arada, Xthinner ve Blocktorrent blok sıkıştırma ve öbekleme sağlıyor. Bununla birlikte, bu özelliklerin hiçbiri nihai değil.

Schnorr İmzalar

Schnorr İmzalar (Schnorr Signatures), Bitcoin Cash’in en son güncellemesi olarak tanıtıldı. Schnorr imzaları temel olarak birkaç imzanın bir araya getirilerek bir defada doğrulanmasına izin veriyor ki bu da daha iyi ölçeklenebilirlik sağlıyor. Ayrıca, ödeme kanalları, atomik swaplar ve diğer olağandışı işlemlerin normal ödemeler olarak görünmesine neden oldukları için daha iyi gizlilik sağlıyorlar.

Her ne kadar Schnorr imzalar Bitcoin Cash’te faaliyete başlasa da hala üzerinde çalışılacak çok şey var. Schnorr imzaların daha OP_CHECKMULTISIG ile entegre edilmesi gerekiyor. Bu özellik şu an test aşamasında ve Bitcoin Cash’in Kasım güncellemesi için planlanıyor. Bitcoin.com’dan Jamie Redman, bu gelişmenin “toplu (batch) doğrulamayı iyileştireceğini” ve “yeni Schnorr kavramlarını destekleyeceğini” belirtmişti.

koinmedya_brave

Programlama ve Genişletilebilirlik

Bitcoin Cash, kendi tokenlerini oluşturmak isteyenlere birkaç özellik sunuyor. Mesela, Simple Ledger Protocol (SLP) ilgilenenlere kendi Bitcoin Cash tabanlı tokenlerini çıkarma izni veriyor. SLP standart kripto tokenlerin yanı sıra, geri ödenemez (non-fungible) kripto koleksiyonları gibi tokenleri de destekliyor. SLP, yaygın olarak yeni token çıkarmak için kullanılan Ethereum’un ERC-20 token standardına beziyor.

Buna ek olarak, CashScript, Bitcoin Cash’e programlanabilirliği getirecek olan başka bir yeni özellik. CashScript, bazı yönleriyle Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelere (smart contracts) benziyor. Bazı eleştirmenlere göre Ethereum’un özelliği kadar güçlü ya da zarif olmasa da ona çok yakın. Her hâlükârda, CashScript, geliştiricilerin Bitcoin Cash ödemelerini ve diğer fonksiyonları web uygulamalarıyla bütünleştirmelerine izin verecek.

Gizlilik Özellikleri

Bitcoin Cash’in ayrıca çeşitli gizlilik özellikleri var. En dikkat çekenlerden biri, Electron Cash ve diğer cüzdanların içine yerleştirilmiş olan bir coin karıştırma özelliği olan CashShuffle. CashShuffle, gerçekten sizin işlem verilerinizi gizli yapmıyor, ancak yine de işlemleri daha az izlenebilir kılıyor. CashShuffle’ı tamamlamak üzere tasarlanan bir başka gizlilik özelliği olan CashFusion da geliştirme aşamasında.

Bu arada Neutrino da farklı bir gizlilik sağlıyor. Neutrino, online olduğunuzda cüzdan verilerinizin açığa çıkmasını önlüyor. Neutrino işlemlerin izlenmesini engellemiyor. İşlem verilerini de gizlemiyor, ancak verilerin sızmasının önünü alıyor. Neutrino, şu an Bitcoin Cash’te aktif ancak Neutrino cüzdan hala stabil değil. Bundan dolayı da yüksek değerli işlemler için henüz kullanılmamalı.

Sonuç – Bitcoin Cash ne sunuyor?

Bitcoin Cash, ya şu an kullanılan ya da gelecekte çıkacak birçok özellik sunuyor. Bütün bu özellikler Bitcoin Cash’i çok yönlü bir kripto para birimi yapıyor. Tabii herkesi memnun etmek imkânsız. Bitcoin’in kendisi her zaman popüler kripto para olarak kalmaya devam edecek. Bitcoin’in başka bir forku olan Litecoin de çok popüler bir kripto para.

Bitcoin Cash’in bir sonraki güncellemesi (ya da forku) Kasım’ın ortalarında gerçekleşecek ve bu yazıda bahsedilmeyen birkaç küçük özelliği de içerecek. Geçen senenin sorunlu hard forkundan farklı olarak, bu yılki güncellemenin sorunsuz geçmesi bekleniyor. Şu anda Bitcoin Cash topluluğu içinde büyük bir tartışma yok ve bu gelecek için iyi bir işaret.

Kaynak