BTC : 19.14 ₺ ETH : 81117 ₺ XRP : 68.06 ₺ LTC : 0.00646 ₺ USDT : 43.98 ₺ XLM : 521.9 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para RehberiBitcoin Cash Rehberleri
  3. Bitcoin Cash madencilik rehberi: Nasıl yapılır, karlı mıdır, ne kadar yatırım gerekir?

Bitcoin Cash madencilik rehberi: Nasıl yapılır, karlı mıdır, ne kadar yatırım gerekir?

Bitcoin Cash madencilik rehberi: Nasıl yapılır, karlı mıdır, ne kadar yatırım gerekir?
0

Bitcoin Cash ağının yarısına yakını tek bir madenci ya da madenci grubu tarafından domine edilmeye başlandı. Peki bu ne demek?


Bitcoin Cash Ağının Yarıya Yakını Tek Elde

Proof-of-Work (PoW) algoritması ile işletilen blockchain projelerinde merkeziyetsizlik hayati önem taşır. Zira merkeziyetsizlik bozulursa yani ağın hash gücü bazı kartellerin eline geçerse %51 saldırı yapma ihtimali oluşur.

Hem PoW olsun hem PoS olsun tüm blockchain projelerinin ilk önceliği merkeziyetsizliği sağlamaktır. Geçenlerde verdiğimiz bir haberde Cardano’nun yeni dizaynında merkezileşmeyi nasıl önlediğini detaylı bir şekilde yazmıştık:

Proof-of-Stake algoritmasını çalıştıran blockchain projelerinde stake havuzları, Proof-of-Work algoritmalı projelerde ise madencilik havuzları revaçtadır. Cardano her hangi bir havuzun aşırı büyümesini, havuzun büyüklüğü ile karlılık arasına ters orantı kurarak sağlamaya çalışıyor. Ancak böyle bir dengeleme mekanizması Proof-of-Work ağlarında bulunmuyor.

koinmedya_brave

Bitcoin Cash ağının gücü de madencilikten yani hash oranlarından geliyor. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir madenci ağı toplam ağın %43.26’sına kadar yükselmiş durumda. Kimliği belli olmayan bir grubun nasıl olup da bu kadar baskın hale gelebildiğini açıklamak zor.

Bitcoin Cash ağının

Bir görüşe göre iyi organize olmuş bir ekip Bitcoin Cash madenciliğine giriş yaptı. Bu senaryo gerçek olabilir çünkü BCH madenciliği BTC madenciliğinden %1 oranında daha kârlı. Yani bir kısım hash gücü Bitcoin ağından Bitcoin ağının az da olsa daha karlı atmosferine iltica etmiş olabilir.

Bitcoin Cash ağının

Bu durumun olası açıklamalarından biri de Bitcoin madenciliği ile birlikte merged mining yani “bileşik madencilik” yapılması olabilir. Bileşik madencilik aynı hash gücü ile algoritmaları benzer olan kripto paraların madenciliğinin yapılmasına deniyor. Hatta Binance geçen ay, Litecoin ve Dogecoin’in bileşik madenciliği hakkında bir rapor yayınlamıştı. Rapora ulaşmak için Tıklayın

Rapor’a göre Dogecoin ve Litecoin hash gücü arasında son derece pozitif ve güçlü bir korelasyon katsayısı mevcut: 0,95. Temmuz 2019 itibariyle Dogecoin hash gücünün %90’ı Litecoin madencilik ağlarından geliyor.

2 coin bileşik madencilik usulü ile kazıldığında küçük olan kripto para bundan kötü yönde etkilenebilir. Daha doğrusu ani değişimlere açık hale gelir diyelim. Bitcoin Cash ağının büyüklüğü Bitcoin ağının büyüklüğünün yalnızca %3’ü kadar. Bu durumda bileşik madencilik usulü ile hash gücünün BCH’ye aktarmak şiddetli dalgalanmalara ve ani büyümelere yol açabilir.

Bitcoin Cash ağının yarıya yakının şu an için bilinmeyen madenciler tarafından gerçekleştiriliyor oluşunun ardında yatan gerçek de bu olabilir.

Bitcoin Cash hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak