BTC : 63656 ₺ ETH : 1649 ₺ XRP : 1.377 ₺ LTC : 308 ₺ USDT : 6.886 ₺ XLM : 0.6468 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Bitcoin Cash hash gücü çakıldı: % 51 saldırısı kapıda mı?

Bitcoin Cash hash gücü çakıldı: % 51 saldırısı kapıda mı?

Bitcoin Cash hash gücü çakıldı: % 51 saldırısı kapıda mı?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Cash yarılaması dün gerçekleşti. Yarılamanın ardından Bitcoin Cash hash gücü çakıldı. Bu durumda Bitcoin Cash’de yüzde 51 saldırısı gerçekleşebilir mi?


Bitcoin Cash hash gücü çakıldı

Bitcoin Cash (BCH) yarılaması dün tamamlandı ve yarılamanın ardından hash oranlarında ciddi düşüşler yaşanıyor. Şu ana kadar Bitcoin Cash yarılamasının fiyatları üzerindeki olası etkileri analiz edildi. Ancak yarılamanın bir de Bitcoin Cash mutfağındaki etkileri var. Bu etkiler genelde görmezden geliniyor ya da ihmal ediliyor.

Yarılamanın fiyatlar üzerine etkileri:

Malum olduğu üzere Bitcoin Cash fiyatları arz ve talep koşulları ile belirleniyor. Arz-Talep Kanununa göre diğer değişkenler sabitken arzı düşen bir malın fiyatı artar. Ödül yarılaması ile blok başına madencilere dağıtılan BCH miktarı, 12.5’ten 6.25’e düştü. Bu bir anlamda piyasaya sürülen BCH arzının da yarı yarıya azalması anlamına geliyor. Bu nedenle yarılama etkisi ile fiyatların artması bekleniyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin halving fiyatlandırıldı mı?

koinmedya_brave

Yarılamanın Bitcoin Cash mutfağındaki etkileri

Bitcoin Cash madencilerinin işlerini yapmaları konusunda onları motive eden şey, kazandıkları para. Madencilerin kazdıkları blok başına kazandıkları BCH miktarı, dün itibariyle yarı yarıya azaldı. Bir nevi BCH madencilerinin maaşları yarı yarıya azaldı diyebiliriz. Bu nedenle BCH madencileri, daha kârlı kripto paraların madenciliğine yöneldiler ve BCH hash oranları çakıldı.

Alistair Milne’nin raporuna göre BCH blok kazım süresi yüzde 83 oranında yavaşladı. Bu oranlar, BCH madencilerinin Bitcoin Cash ekosisteminden ayrıldıklarını gösteriyor. Bu durumda kalan BCH madencilerinin kartel gücü ise artıyor.

Lütfen Bkz: Kredi kartları kripto kartlara mı dönüşüyor?

koinmedya_brave

Lina Seiche, bu konuya dikkat çekiyor ve Bitcoin Cash blockchain ağına yüzde 51 saldırısı düzenlemenin maliyetinin 22 bin dolar seviyesinden 7.5 bin dolara düştüğünü vurguluyor. Seiche’nin aşağıdaki tweet’inde Bitcoin ve Ethereum ağına 51 saldırısı düzenlemenin maliyetini de görüyoruz.

51 saldırısında blockchain ağını kontrol eden kötü niyetli şahıslar, haksız kazanç elde ederek yatırımcıların mağduriyetine yol açabiliyor. Dünkü yarılamadan sonra Bitcoin Cash ağı olası 51 saldırısına karşı savunma gücü azaldı.

Kaynak

Etiketler: