BTC : 64560 ₺ ETH : 1506 ₺ XRP : 1.361 ₺ LTC : 304 ₺ USDT : 6.783 ₺ XLM : 0.4698 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Altcoin Haberleri Bitcoin Cash (BCH) Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bitcoin Cash (BCH) Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bitcoin Cash (BCH) Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
0
huobi_koinmedya

Bitcoin Cash (BCH) hakkında çok şey duymuş, pek çok şey okumuşsunuzdur. Dağınık kaynaklarda parça parça ulaşmaya çalışmak yerine sizin için hepsini tek yazıda birleştirmek istedik. Buyrun Bitcoin Cash (BCH)’a


Önce Bitcoin Cash (BCH) hakkında kısa kısa bilgi verelim

  • 1 Ağustos 2017 tarihli Bitcoin forku olarak ortaya çıktı
  • Listedeki 4. büyük kripto para (şu anki değeri 853 Dolar)
  • Bitcoin’e göre 20 kat yüksek işlem hızı

Bitcoin Cash (BCH) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Bitcoin Cash Bitcoin’in ilk başarılı ve hayatta kalmayı başarabilen forkudur.

2015’i hatırlayın. O dönemlerde Bitcoin’e 3 alternatif belirdi. Bitcoin XT, Bitcoin Classic ve Bitcoin Unlimited. Her biri de sırayla tarih oldular. Blok zincir dizgesi ilk kez 1 Ağustos 2017 tarihinde ikiye ayrıldı ve ayrılan kısma Bitcoin Cash adı verildi. Bu hamleyi bir çok fork takip etti. Ocak 2018 tarihi itibariyle 40tan fazla fork yapılmıştı. Bunlardan en ünlüleri Gold, Diamond ve Private yan adlarıyla tanındılar. Lakin tamamının piyasa büyüklüğü toplamı Bitcoin Cash’in ancak %6’sına tekabül ediyor.

2. Bitcoin Cash ününü büyük destekçisi ve ayrıcalıklı sponsoru Roger Ver’e borçlu

Roger Ver eski bir Bitcoin aşığı/gönüllüsü/havarisi. Dünya üzerindeki en büyük Bitcoin cüzdanlarından birinin de sahibi. Taa Bitcoin Unlimited günlerinden beri ısrarla orijinal block boyutunun artırılması gerektiğini savundu. Bu talebi sürekli reddedildi. O da en sonunda Bitcoin Cash’in önünü açmak adına orjinal Bitcoin’e ihanet etti. Sonuç olarak önceden Bitcoin Jesus (Bitcoin’in İsa’sı) olarak anılırken artık Bitcoin Judas (Hz.İsa’ya ihanet eden havari) olarak anılır oldu.

koinmedya_brave

3. Roger Ver nerdeyse Bitcoin’i çalıyordu

Ünlü milyoner Bitcoin Cash’in esas Bitcoin olduğunu öne sürdü ve bu konuda epey de ısrarcıydı. Bu fikrini farklı medya platformlarında savunmayı sürdürdü. Bunların arasında kurulmasında kendisinin de pay sahibi olduğu Bitcoin.com bile vardı.
Durum Nisan ayı sonlarında, Bitcoin.com kendi mobil cüzdanında, Bitcoin yerine varsayılan olarak Bitcoin Cash için cüzdan oluşturmaya başladığında kırılma noktasında ulaşmış oldu. Bu durum cüzdanı dikkatsiz kullanan yeni kullanıcıların büyük karışıklık yaşamasına sebep oldu.

4. Bitcoin Cash’in kendi hard forku Mayıs 2018’te yapıldı. Bu sefer bloklar aynı akıllı sözleşme modüllerinde olduğu gibi 32Mb gibi devasa bir boyuta erişti

Bitcoin üzerinde çalışan 5 adet geliştirici/düğüm yapıcı ekip var. Bunlar: BitcoinXT, Bitcoin Unlimited, Bitprim, Parity ve Bitcoin ABC. Bitcoin Cash’in rekabet gücünü artırmak için bir fork yapma fikri bunların 2.sinden gelmişti.
Geliştiriciler, Satoshi Nakamoto’nun 2010’da protokolden çıkardığı birkaç işlem komut dosyasını (OP-codes) geri getirdi. Bu kodlar, akıllı sözleşmelerin gelecekte daha ileriye taşınmasına yardımcı olacaktır. Sıradaki güncelleme, verilerin daha düşük bir maliyetle blockchaine gömülmesine izin vermiş oldu. Veri taşıyıcı boyutu, OP_RETURN işlevinin etkinleştirilmesi için 80 bayttan 220’ye çıkarılmıştı.

5 Bitcoin Cash’in arkasında Çin var. Fiyat stabilitesi ve ağın ayakta kalabilmesi için Çin’den çok büyük destek aldı.

“Eğer Bitcoin Cash satın alıyorsanız, Çin’in domine etmek istediği bir alana giriş yaptığınızı da bilmeniz gerekiyor” diyor CoinDesk’te 2017 yılında en çok işlem açanlardan biri olan Willy Woo. Bitcoin Cash (BCH) hakkında söylenebilecek şeylerden biri de Bitcoin Cash’in “Çin’in Bitcoin’i” tanımını hak edecek kadar Çin’den destek görmüş olduğu.

ASIC üreticisi Bitman’in kurucu ortağı Jihan Wu ve ViaBTC madencilik havuzunun kurucusu Haipo Yang’ın Bitcoin ABC takımı ile sıkı ilişkileri var. Ağdaki hashrate’in büyük çoğunluğu 5 havuzda odaklanmış vaziyette ViaBTC, Bitcoin.com, BTC.com, BTC.top ve Antpool. Zaten ağın %51’i birbirleri ile bir şekilde irtibat halinde olan 3 kişinin elinde. Bu da bize Bitcoin Cash’in fazlaca merkezileşmiş olduğunu gösteriyor.

koinmedya_brave

Ek bilgi: Bitcoin Cash Dünya üzerinde en fazla Antminer S9/T9/S7, Ebit9 ve Avalon6 cihazlarıyla kazılıyor. Ki bunların tamamı da Çin’de üretiliyor.

6. Bitcoin Cash Ukrayna devlet yetkilileri arasında oldukça popüler

2017 yılında yaptıkları gelir beyannamelerinde görüldüğü üzere kârlarının büyük kısmını kripto para yatırımlarından elde etmişler. Ukrayna kabinesindeki en büyük Bitcoin Cash yatırımcısı 8.000 BCH ile Dmitri Palpatin

7 Bitcoin Cash, hash hesaplama algoritması SHA-256 ve PoW (Proof-of-Work) konsensüs protokolünü devralmıştır.

Teknik benzerliklerinden dolayı madenciler (o an hangisi daha kârlıysa) hashrate’lerini Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında kolaylıkla değiştirebilirler. Bu geçişkenlik iki kripto para arasında bitip tükenmek bitmeyen bir yarışmaya dönüşmüş durumda.
BCH’nin avantajı, madenciliğindeki zorluluk düzenlemesinin daha esnek olması. Ağ Bitcoin’in aksine her 6 blokta bir kazma zorluğunu kendi içinde ayarlıyor. Bu sayede, hashtadaki dalgalanmalara daha hızlı adapte olabiliyor.

8. 40’ın üzerinde kripto Borsası Bitcoin Cash’i destekliyor

Aralarında en büyükleri Bittrex, Kraken, OKEx, Poloniex ve Binance‘in de olduğu 40’tan fazla patformda işlem görüyor. “Bitcoin Cash’i Kabul Et” inisiyatifi kripto paraları ticaretlerinde kabul eden websitelerini ve mağazaları listeliyor. Liste şimdiden 700’ün üzerinde mekan ve site tespit etmiş vaziyette. Misal olarak, BCH Washington’da ev kiralamak için kullanılabilir. Ya da Dallas’ta spa merkezinden BCH ile hizmet alabilirsiniz. Dilerseniz Şikago’da limuzin kiralayabilir ya da dilerseniz Oslo’da berberde saçınızı kestirebilirsiniz.

9. Bitcoin Cash, Bitcoin’in taşıma kapasitesini artırmak için geliştirildi. Bu yüzden ana rakipleri, orijinaline yapılan güncellemeler: Lightning Network ve SegWit.

Segwit Protokolü 24 Ağustos 2017’de aktive edildi. Bu güncelleme blockchaindeki verilerin bir kısmını kaldırarak, işlemler için yer açtı. Yıl sonuna kadar her bir Bitcoin blokunun kapasitesi 4Mb‘a yükseldi. Mart ayında Bitcoin işlem kesinti ücreti byte başına 1 satoshiye düşerek rekor kırdı.

SegWit’i entegre ettikten sonra ödeme protokolünün en tepesinde işlem yapan Lightning Network’u sürece dahil etmek uygun hale geldi. Lightning Network sayesinde akıllı sözleşmeler tarafından yürütülen küçük işlemler yalnızca doğrulandıktan sonra blockchaine dahil edilmeye başlandı. Protokol Bitcoin’e göre daha güvensiz ama bu sistem sayesinde farklı blockchainler arasında bile micro işlemler yapılabilir hale geldi. Lightning Network ile birlikte Bitcoin saniyede milyonlarca işlem yapabilecek potansiyele erişecek. Protokol şu an Beta test aşamasında.

10. Bitcoin Cash (BCH) hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa o da: Bitcoin Cash demek pump demek

Kripto paranın yaşadığı ilk pump 19 Ağustos 2017 tarihinde yaşandı. Bu tarih Bitcoin Cash’in dünyaya gelişinden yalnızca 2 hafta sonrası. Bu hızlı sıçrayış forktaki kripto paraların kendini kopyalamalarıyla sonuçlandı ve sonuç: Dünya üzerinde ilk kez havadan kazanılan bedava para neredeyse 7 Milyon Dolar!

Bir sonraki pump 10 Kasım’da SegWit2x forkunun durdurulmasıyla meydana geldi. 2 günlük süre zarfında BCH 600 dolardan 2,400 dolarlara yükseldi. Fork.lol‘a göre Bitcoin Cash hashrate gücü ilk kez Bitcoin’inkini geçmiş oldu.
18 ve 20 Aralık tarihleri arasında Bitcoin Cash Ethereum’u ikincilik koltuğundan düşürerek, birim fiyatını 1,900 dolardan 4,300 dolara taşıdı. Bu pump için Roger Ver Coinbase’de insider trade (içerden bilgi alınarak yapılan yasadışı işlem açma eylemi) yapmakla suçlandı. Coinbase’de fiyat 9,500 dolara kadar fırladı ve tahtası donduruldu.

Bu yıl da benzer dalgalanmalara sahne olan Bitcoin Cash 17 Nisan’dan 6 Mayıs’a kadar fiyatını 750 dolardan 1,800 dolara yükseltti. O zamandan bu zamana Bitcoin Cash düzgün bir düşüş seyri izlemekte. Ama gene de, sizin de şahit olduğunuz gibi BCH’nin ne yapacağı hiç belli olmaz.

 

Daha Fazla Bitcoin Cash Haberi için Lütfen Tıklayın

Etiketler: