BTC : 82862 ₺ ETH : 2938 ₺ XRP : 1.907 ₺ LTC : 370 ₺ USDT : 7.571 ₺ XLM : 0.6095 ₺
 1. Anasayfa
 2. Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz
 3. Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?
0

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor, hangi yollardan geçmeli, hangi fiyat seviyeler bizleri bekliyor bunlara bakacağız.


Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor- motivasyonları neler’ gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız. 10 Ağustos tarihinde aşağı yönlü yaptığı ilk kırılımının ardından 11.200$ seviyesinde üç gün boyunca formasyon oluşturmaya başladığı dünkü yazımızda belirtmiş ve uyarmıştık.

SEC kararlarının yanında, artık FED kararları, altın ve gümüş hareketleri ve Trump faktörü de  Bitcoin cephesinde etki-tepkilere neden olabiliyor. Bunun sebebini bu yazımızdaki temel analiz kısmından inceleyebilirsiniz.

Bu sabah itibariyle incelediğimiz öncü kripto para birimi bitcoin belirttiğimiz destek bölgemizde fazla duraklama yapmadan aşağı yönlü yoluna devam etti. Şimdi de Bitcoin büyük resimde neler oluyor ona bakalım.

koinmedya_brave

Dünkü analiz yazımız için bkz.: Bitcoin teknik indikatörleri hangi yöne hareket hazırlığı içerisinde?

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Teknik olarak;

 • Halen aktif olan harmonik şeklimiz üzerinden devam edeceğiz.
 • Fibo61 geri çekilme seviyesi şuan bizi bekleyen önemli bir seviye gibi görünse de günlük grafikte -büyük resimde- oluşan daralan üçgene baktığımızda alttan gelen MA100 hareketli ortalamasının test edilme ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz.
 • BTCUSD paritesinde Fibo 61-78 yani 10.300$-9800$ aralığına doğru akışının hızlanarak o bölgede bir sıkılaşma hareketi bizi şaşırtmaz.
 • Güç içinde Fibo38 11.100$-10.900$ seviyesindeki destek bölgesinin direnç olarak test etmek istenebilir. Bunlar tuzak hareketler olur genelde dikkat etmekte fayda var.
 • Dört saatlik grafikte fiyatın MA100 ve MA200 hareketli ortalamalarının arasında, MA200 seviyesinde tutunduğunu görüyoruz. Her ne kadar MA100 ve MA200ün üstünde geçmiş olsa da, bu saatteki birkaç günlük sıkılaşma veya aşağısında kapanacak mumlarla bu değişebilir.
 • Stoch osilatörümüze bakacak olursak, BTCUSD paritesi dört saatlik grafikte 20 değerinin altında seyreden bir dalgalanma izliyoruz. Burada dikkati çeken şey, ikili dip formudur. Bu bize MA200 seviyesinde tutunarak yukarıdaki Fibo38 bölgesini gün içinde test edebileceğini düşündürüyor.

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

BTCUSD paritesi nereye gidiyor daha farklı açılardan izleyelim. Önceki analizimizde yorumlarken sunduğumuz bu grafike göre şu an herşey öngörüldüğü gibi giderse fiyatın 10.100$-10.200$ civarında soluklanması mümkün. Bu da, yukarıda yazdıklarımızın kapsamına girmekte zaten. Bkz. Bitcoin sıkışmanın sonuna yaklaştı – Karar zamanı mı?

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Resmin geneline baktığımızda ise,

 • BTCUSD ikilisinde ikinci sıkılaşmanın ardından yenide aşağı ivme alan fiyatın halen tutunamadığını görüyoruz. Genel olarak trendin yukarı yönlü olduğunu söylemiştik. Ancak, ayrı ayrı 9800$ ve 9100$ seviyelerinin altında kapanışlar kaydetmemiz halinde işler değiştirebilir.
 • Şu an için BTCUSD paritesinin günlük grafiğimize sadık hareket ettiğini düşünüyoruz. Buna göre büyük resme bakarsak fiyatın, Fibo78 9.800$ seviyesinde MA100 hareketli ortalama ile buluşacağını ve orada kendine destek arayacağını söyleyebiliriz.
 • Ani gelişecek bir haber akışının söz konusu olması halinde ise fiyatın 12.300$ seviyesinin üstüne ivmelenerek, dört saatlik mum kapanışlarını izleyeceğiz.

BTCUSD paritesinde bu aşağı yönlü hareketi hiç şüphesiz bekliyorduk. Ancak tetikleyici, dün ABD tarafından yapılan açıklamalarla geldi. Bir kısım vergi artışlarının Aralık ayına ertelenmesi, bir kısmının da eski haline getirilmesi ticaret savaşlarındaki gerginliği azalttı. Her ne kadar halen riskin devam ettiği konuşulsa da, dolaylı olarak ABD ekonomisi de bundan zarar görmeye başladı ve geri atıldı. Ticaret savaşlarının bitmesi ümidi, piyasalardaki korkuyu ve endişeleri bir anda silmiş gözüküyor.

Bitcoin fiyatı nereye gidiyor Bitcoin fiyatı nereye gidiyor?

Grafikte BTCUSD ve XAUUSD ikililerinin yaptığı hareketleri görüyoruz. Ons altın ile Bitcoin tepkilerinin paralel hareket etmesi bize, öncü kripto paranın sadece SEC ile etkileşim halinde olmadığını, tüm diğer finansal araçlarla etkileşime girdiğini gösteriyor. Bu arada, Bitcoin an itibariyle 10.600 dolar civarında işlem görüyor.

NOT: Yazılarımız yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınıza kendi araştırmalarınız sonucu karar veriniz.

 

Etiketler: