BTC : 63317 ₺ ETH : 1567 ₺ XRP : 1.211 ₺ LTC : 285.4 ₺ USDT : 6.88 ₺ XLM : 0.4741 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. İşte Bitcoin büyük fiyat düşüşü ve 3 önemli nedeni!

İşte Bitcoin büyük fiyat düşüşü ve 3 önemli nedeni!

İşte Bitcoin büyük fiyat düşüşü ve 3 önemli nedeni!
0
huobi_koinmedya

Bitcoin büyük fiyat düşüşü sonrası yaralarını sarmaya çalışırken, yatırımcılar bu son hareketin nedenlerini anlamaya çalışıyor. Bitcoin, neden bir kez daha ani bir geri çekilme yaptı?


Bitcoin büyük fiyat düşüşü sonrası yaralarını sarıyor

9 Şubat’tan bu yana 3. kez 10.000$‘ın üzerine çıkan Bitcoin, dün bir saat içinde aniden yaklaşık 1.000$ değer kaybetti. Bu da kripto para birimi için, bir saatlik rekor bir fiyat düşüşüne işaret ediyor.

Aralık 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra gelen Bitcoin büyük fiyat düşüşü de dahil olmak üzere, çarşamba günü yaşanan son çöküş, Bitcoin’in beşinci büyük düşüşü olarak kayıtlara geçti.

Madencilik ödülünün yarıya indirileceği yarılanma (halving) etkinliğinin tarihi yaklaşırken, 2020’nin başından bu yana Bitcoin, çoğunlukla yukarı yönlü fiyat hareketleri sergiledi.

koinmedya_brave

Dolayısıyla pozitif fiyat hareketleri, pek çok piyasa yorumcusunun, boğa piyasasının tüm hızıyla devam edeceğini düşünmesine neden olurken, bu ani Bitcoin büyük fiyat düşüşü piyasa duyarlılığına çok büyük zarar verdi.

Bununla birlikte dolar karşısında 5. Bitcoin büyük fiyat düşüşü gerçekleşirken, saatlik düşüş %9.1’e ulaştı. Fakat daha öncekilerle kıyaslayacak olursak, genel görünüm o kadar da korkunç değil.

Daha geriye baktığımızda; 2013 yılının Nisan ayında tam bir ay boyunca, Bitcoin 20 den fazla %9’un üzerinde düşüş gördü.

bitcoin-buyuk-fiyat-dususu-koinmedya-com

koinmedya_brave

“Bugün, Bitcoin tarihindeki beşinci en büyük fiyat düşüşü gerçekleşti.

Bir saatten daha az bir zaman diliminde 1000 dolarlık düşüş yaşandı.

Bundan daha büyük bir fiyat düşüşü, Aralık 2017’nin zirvesinden sonra gerçekleşmişti.”

Salı günü 10.000 doların üzerine çıkmasından 9.500$’a kadar inen ani fiyat düşüşüne kadar, Bitcoin 10.000 ila 10.200$ aralığında işlem gördü.

Düşüş, bir saat içinde neredeyse yüzde 10’u buldu ve bu ani ve sert krılmanın nedeni, kripto para birimi topluluğunda hala tartışılıyor. Fiyatın neden aniden geri çekildiğine dair ileri sürülen teorilerden biri, yaklaşık 100 milyon$’lık long sözleşmelerinin BitMEX’te sonlandırılmasıydı.

BitMEX’teki bu dev satış bilgisi, türev piyasa traderi Skew (@skewdotcom) tarafından da doğrulandı.

Tether 60 milyon dolarlık USDT bastı!

Bitcoin’in fiyat hareketi üzerinde etkili olan ve göz önünde bulundurulması gereken ikinci bir faktör de Tether‘dir. Twitter’de balina hesaplarını yakından takip eden Whale Alert, fiyat çöküşünden hemen önce Tether’in, piyasaya, 60 milyon dolarlık yeni USDT stabilcoin’leri sürdü.

https://twitter.com/whale_alert/status/1230096746459664386

Tether’in kripto para piyasası üzerindeki etkisi daha önce de belgelenmişti; ancak bu, her zaman öngörülebilir bir şey değil. Tether, daha önce de dolaşımdaki fonları piyasadan çıkarmak için token yakmak ya da taşımak gibi, kayda değer bazı girişimlerde bulundu.

Bu fonların piyasadan çıkmasıyla birlikte, Bitcoin’in fiyatı düşüş beklentilerine karşın toparlanmaya devam etti. O zaman, bu son basılan tokenler, piyasada yakında gerçekleşecek bir ralliye işaret ediyor olabilir.

Son olarak teknik açıdan değerlendirildiğinde, bu fiyat gerilemesi çok keskin olsa da göründüğü kadar olumsuz değil. Bazı analistler, büyük fiyat hareketini, kriptonun çok daha yükseklere çıkması için gerekli bir düzeltme olarak görüyor.

Nitekim pek çok kez, Bitcoin’in önce geri çekilip, sonra bir ok gibi fırladığı zamanlara şahit olduk. Analistlere göre de bu kötü düşüşten sonra Bitcoin, halving etkenini de arkasına alarak adeta bir fırlatma rampasına çıkarak büyük bir ralli gerçekleştirecek.

Kaynak

Etiketler: