BTC : 80950 ₺ ETH : 1.79 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.718 ₺ USDT : 338 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2019’da 20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu – Teşekkürler BitMeX!

2019’da 20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu – Teşekkürler BitMeX!

2019’da 20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu – Teşekkürler BitMeX!
0

1 yılda 20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu, hem de tek bir borsada. Kripto sektörünün en çok tercih edilen kaldıraçlı işlem borsası BitMex, daha fazla kazanmak isteyen yatırımcıları öğütmeye devam ediyor.


20 milyar dolarlık Bitcoin buhar oldu

BitMex kasırgası kripto sektörünün son 2 yılını esir almış durumda. Sektör 2017 yılında spot borsalar üzerinden ilerliyordu. Yatırımcıların çok büyük bir bölümü kaldıraçlı işlem türünden bile bihaberdi. Ancak insanlardaki daha fazla kazanma hırsını kullanan kaldıraçlı işlem mantığı saklandığı delikte daha fazla sessiz kalamadı.

Forex piyasalarında günlük değişim virgülden sonraki ikinci veya üçüncü basamakta meydana geliyor. Bu yüzden yatırımcılar para kazanabilmek için kaldıraçlı işlem açmak zorundalar. Zira ancak çok ufak çaplı değişimler, büyük kaldıraç oranı ile genişletildiğinde anlamlı bir getiriye dönüşebiliyor.

Bitcoin doğası gereği aşırı volatil bir varlık. Kendinden kaldıraçlı desek yeridir. Daha fazla kazanma arzusu ile zaten volatil olan bir varlığa açılan kaldıraçlı işlem riskin aya çıkması manasına gelir. Zaten istatistiksel veriler de bu durumu doğruluyor.

koinmedya_brave

Yüksek kaldıraç oranı ile işlem açtığınızda terste kalırsanız varlığınızın tamamını kaybetme riski ile yüzyüzesiniz demektir. BitMex borsası Bitcoin için 100x’e kadar kaldıraç imkanı sağlıyor. Uzman traderların bile büyük oranda kaybettiği borsa tam bir kumarhaneye dönüşmüş durumda.

BitMex borsasında yalnızca 2019 yılında buhar olup uçan Bitcoin değeri 20 milyar dolara ulaşmış durumda. Zaten borsada kaybedilen BTC’lerin biriktirildiği “Insurance Fund” hesabı sürekli büyüyor. Bu da kasanın her zaman kazandığının en önemli kanıtı.

Bitcoin 23 Ekim’de 7400 dolara düştü. Düşüşün devam edeceğini düşünerek kaldıraçlı short emir açtığınızı düşünün. Fiyat 25 Ekim’de ani bir patlama yaparak 10.300 dolara kadar yükseldi. Böyle bir yükseliş karşısında hiçbir short emrin tutunabilme ihtimali yok. Öncesindeki düşüş long emirleri, yükseliş ise short emirleri zarara uğrattı. Tamamı buharlaştı ve BitMex kasasına aktarıldı.

Kayıp Devasa Oranda

Skew.com ve Datamish.com verilerine göre 2019 yılında terste kalınan işlemler yüzünden BitMex kasasına aktarılan toplam miktar 19.6 milyar doları buldu. İşin ilgnç yanı şu ki buharlaşan işlemlerin %90’ını long emirler oluşturuyor. Yatırımcılar fiyatın yükseleceği beklentisi ile uzun emirle işlem açmış ancak BTC onları ters açıda bırakmış.

Bu sene 19.6 milyar dolarlık yatırımcı fonu BitMex’in oldu. Geçen sene bu miktar 16.4 milyar dolardı. 2 yılda toplamda 36 milyar dolarlık zararına kapatılan işlemden bahsediyoruz. Gerçekten çok büyük meblağlar dönüyor.

Fonun bu yıl %62 oranında arttığını gözlemleyebiliyoruz. Siz değerli okuyucularımıza yapacağımız en önemli tavsiye kaldıraçlı işlem platformlarından uzak durmanız olacaktır.

BitMex hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: