BTC : 78745 ₺ ETH : 2730 ₺ XRP : 2.117 ₺ LTC : 405.7 ₺ USDT : 7.028 ₺ XLM : 0.7404 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin balinaları büyüyor – İyiye mi işaret kötüye mi?

Bitcoin balinaları büyüyor – İyiye mi işaret kötüye mi?

Bitcoin balinaları büyüyor – İyiye mi işaret kötüye mi?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin balinaları büyüyor ve bu durum endişe verici bir hal almaya başlıyor. Yüklü miktarda BTC sahipleri birikimlerini artırıyor. Bu ne anlama geliyor?


Bitcoin balinaları büyüyor

1,000 ile 1 milyon arasında Bitcoin’e sahip olanlara balina deniliyor. Bu balina hesapları BTC’nin toplam arzının yüzde 42.1’ine sahip. Coin Metrics’in verilerine göre iki yıl önceki balon söylentileri sırasında bu oran yüzde 37.9’du. Balina hesaplarındaki BTC oranı o zamandan bu yana yaklaşık yüzde 5 artmış.

Küçük bireysel yatırımcılar, bunlar birkaç yüz ya da bin dolarlık kriptoya sahipler, 2017 yılındaki coşkulu dönem sırasında ya da sonrasında piyasadan uzaklaştı. Bunun yerine BTC büyük kripto sahiplerinin elinde birikti ki bunların fiyat üzerindeki muhtemel etkileri de giderek artıyor.

İlgili – İşte 1000 dolarlık artışa neden olan Bitcoin balinası

koinmedya_brave

Teksas Üniversitesi’nde finans profesörü olan John Griffin, “Kripto paraların birkaç büyük oyuncunun elinde birikmesinin sorunu şu ki bunların satışları ile fiyat kolayca düşebilir. Bu da piyasayı hızlı salınımlara açık yapıyor.” diye konuştu. Griffin, kripto para piyasası manipülasyonları üzerine araştırmalar yayımlayan bir isim.

Öte yandan TOP 1,000 adres toplam Bitcoin miktarının yüzde 34.8’ini kontrol ediyor. Flipside’a göre, 2017’deki yüzde 34.4 oranından çok az yükseliş var. TokenAnalyst’in verilerine göre ise Eylül ayı itibariyle 10 Bitcoin’den daha az bakiyeye sahip cüzdan sayısı ise 27 milyon.

Yatırımcı ve yazar Aaron Brown ise son zamanlarda yapılan BTC birikiminin Bitcoin hayali olmayan yatırımcılar tarafından yapıldığına dikkat çekiyor. İlk 10,000 ile 100,000 arasındaki adreslerin sahipleri ile muhtemelen aile ofisleri ve varlıklı bireyler. Eğer coin iyi performans sergilemezse bunlar piyasada çok uzun süre kalmaz. Bu tür hesaplar şu an toplam Bitcoin arzının yüzde 15’ine sahip. Brown, bu hesapların miktarının son 18 ayda yüzde 10 arttığına dikkat çekiyor.

İlgili – Bitcoin ve Ethereum balina hareketliliğinin bir manası var mı?

koinmedya_brave

Bitcoin hala bu yılın en yüksek getirisini sağlayan spekülatif varlığı. Son büyük fiyat düşüşüne rağmen fiyatı hala iki kat değer kazanmış duruyor. Bu yükselişin de 2017’deki yüzde 1,400’lük artış ve ardından geçen senenin yüzde 74’lük düşüşünden sonra yaşandığına dikkat etmek gerekiyor.

Kaynak

Etiketler: