BTC : 63.01 ₺ ETH : 2.226E-5 ₺ XRP : 31.55 ₺ LTC : 0.0712 ₺ USDT : 4.082 ₺ XLM : 15.6 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ateşi Nijerya yasal mercilerinin radarına takıldı

Bitcoin ateşi Nijerya yasal mercilerinin radarına takıldı

Bitcoin ateşi Nijerya yasal mercilerinin radarına takıldı
0

Nijerya’da Bitcoin Gündemi

Nijerya, Afrika ülkeleri arasında bitcoin ticaretinin en canlı olduğu ülke oldu. Bloomberg’in bildirdiğine göre Batı Afrika ülkesinin yasal mercileri, Nijeryalı ekonomisinde buna bir yer olup olmadığına karar vermek için dijital parayı incelemek istiyorlar. Konuyla ilgili yetkililerin endişeleri bu hafta başlarında Abuja’da Senato oturumunda ana konunun Bitcoin olması sonrası ortaya çıktı.

Nijerya, başta Afrikalı Millenial nesil olmak üzere. Bitcoin sadece bir yatırım aracı olarak değil, aynı zamanda sınır ötesi para alıp gönderme aracı olarak görülüyor. Ancak yakında onlar için bunu yapmak daha da zorlaşabilir.

Yetkililer Kripto Paraları İnceliyor

Senato Senato Başkan Yardımcısı Ike Ekweremadu’ya göre, Bankacılık Senato Komitesi, Sigorta ve Diğer Mali Kuruluşlar Komitesi konuyu değerlendiriyor. Ve “Bitkoin’in bir yatırım şekli olarak varlığını, kullanımlarını ve ticaretini nasıl kontrol edilebileceği konusunda öneriler getirmek” üzere inceleme başlatacak.

Bazı politika yapıcılar, Bitcoin’in Nijerya’da Senatör Benjamin Uwajumogu’nun önce yaptığı açıklamada olduğu gibi, yatırımcıların hızlı geri dönüş beklentisi ile “ikna olarak” ticaret yapmalarından kaygılanıyor. Ve bunun getireceği muhtemel sorunlarıdan endişe duyuyorlar.

Nijerya Senato başkanı Bloomberg’e verdiği demeçte, merkez bankası başkanına katıldığını ifade ediyor. Son günlerde yaygınlaşan böyle bir ticaretin kumara benzediğini düşünüyor. Ve merkez bankasının bu tür riskli davranışları destekleyemeyeceğini söyledi.

Nijerya’da Dikkat Çeken Bitcoin İlgisi

Nijerya’da geçen sene başlayan resmi makamların Bitkoin ile ilgili söylemleri genelde bitcoin ticareti ile ilgili kredi ve borç almaya ve para aklamaya yönelik eğilimlerin artması ile başladı. Resmi makamlar Bitcoin, Monero, Litecoin ve diğer alt koinlerin ülkede yasal ödeme aracı olarak tanınmadığını bildirdi. Ve dolayısıyla herhangi bir işlemin bankaların müdahele riski altında olacağı konusunda uyarıda bulundu.

koinmedya_brave

CBN kredi kuruluşlarına yaptığı uyarıda her hangi bir yasal alt yapısı olmadan kripto paralarla alakalı işlem yapmamalarını söyledi. Senatonun birkaç hafta içinde gerekli altyapıyı hazırlamayı planladığı görülüyor.

Bitkoinde Global Benzeşme

Bugüne kadar resmi düzenlemeler olmadığı için platformlar ve tüccarlar kendi ticari standartlarını uyguladılar. Dolandıcılığın çok yaygın olduğu ülkede her yıl milyonlarca insan milyonlarca dolar kaybediyor. Kişi başı yıllık geliri 3000 $ ‘ın altına düşen bir ülkede bu durum önlemek önem kazanıyor.

Dolayısıyla tüccarlar Telegramı mesajlaşmasıyla kendi KYC yani müşterini tanı uygulamalarını devreye soktular. Bu gruplar bazen 800 kişiye kadar büyüdü.

Fakat şimdi bitcoin ticareti ve protokolleri onların ellerinden yasal mercilerin eline geçmiş durumda onlar da uygulanacak yasal altyapının şekillenmesini merakla bekliyorlar.

Etiketler: