BTC : 81803 ₺ ETH : 1.857 ₺ XRP : 46.35 ₺ LTC : 7.67 ₺ USDT : 351 ₺ XLM : 0.2413 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin arzının beşte biri henüz hiç kımıldamadı – Yoksa kayıp mı oldular?

Bitcoin arzının beşte biri henüz hiç kımıldamadı – Yoksa kayıp mı oldular?

Bitcoin arzının beşte biri henüz hiç kımıldamadı – Yoksa kayıp mı oldular?
0

Bitcoin arzının beşte biri 5 yılda hiç hareket etmedi. Bir teori, bu BTC’lerin değer saklama aracı olarak tutulduğunu savunuyor. İkincisi, bu Bitcoin’ler kayıp olabilir.


Bitcoin arzının beşte biri kayıp mı oldu?

Coinmetrics’in verilerine göre, rekor miktarda Bitcoin hareketsiz duruyor. Bu rapora göre toplam BTC arzının yüzde 21.6’sı 5 yıldır hiç hareket etmedi. Bu da yaklaşık 4 milyon BTC ediyor. Rapor ayrıca hareketsiz Bitcoin’lerin uzun dönem yatırım aracı olarak saklandığını savunuyor.

İlgili: Bakkt, Bitcoin fiyatı için katalizör olabilir

koinmedya_brave

Coinmetrics analizi, Bitcoin’in bir değer saklama aracı olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Raporda şöyle deniliyor: “Bu durum, BTC’nin bir değişim aracı olmaktan ziyade potansiyel olarak giderek daha çok bir değer saklama aracı haline geldiğine işaret ediyor.”

Rapor ayrıca piyasadaki mevcut Bitcoin arzının giderek azaldığını ortaya koyuyor. 2020’deki BTC halvingi de yaklaşıyor. Halving sonrası ise günlük BTC arzı yüzde 50 azalacak ve yakında bir Bitcoin arz şoku yaşanacak.

İlgili: Yeni yasa tasarısı: Devlet, sahipsiz Bitcoin’e el koyacak

Yatırımcılar ise daha küçük BTC miktarları için mücadele etmeye başlayacak ki bu durumda da teorik olarak fiyat yükselmeye başlayacak.

Bu arada hareketsiz Bitcoin’ler ile ilgili bir karşı görüş de var. Son 5 yılda hiç “dokunulmamış” bu 4 milyon BTC’nin kayıp olabileceği düşünülüyor. Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demeester, bu durumu şöyle açıklıyor: “Bitcoin’i soğuk depoda güncellemeden tutmak için 5 yıl çok uzun bir süre. Benim düşünceme göre bu coinleri çoğu kayıptır.”

İlgili: Yatırımcıların 2020 Bitcoin halving etkinliğinden beklentileri ne olmalı?

Chainalysis’in bir araştırması, gerçekten de milyonlarca Bitcoin’in unutulmuş sabit diskler, ulaşılamayan bilgisayarlar ve atılan kağıt cüzdanlardan dolayı kayıp olduğunu gösteriyor.

İlgili: CoinGecko kripto raporu: Kripto yazı çok yakın

Her ne kadar bu dört milyon “dokunulmamış” Bitcoin’in çoğu kayıp olsa da olay sadece bununla bitmiyor. Kısa dönem trend de aynı şekilde değer saklama aracı teorisini destekliyor. 180 günlük, 1 yıllık ve 2 yıllık grafikler, hareketsiz Bitcoin’lerin arttığını gösteriyor. Bitcoinciler, BTC alarak uzun vade için saklıyorlar.

Eğer bu durum devam ederse, Bitcoin için boğa etkisi yapabilir. Hem bu durum hem de yaklaşan 2020 Bitcoin halvingi sorası, piyasa BTC arzı şoku yaşayabilir. Talep ve arz ekonomisine göre bu durumda BTC fiyatı da yükselir.

Kaynak