BTC : 83530 ₺ ETH : 2901 ₺ XRP : 1.903 ₺ LTC : 365.4 ₺ USDT : 7.61 ₺ XLM : 0.5958 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin altına benziyor, hisse senetlerine değil

Bitcoin altına benziyor, hisse senetlerine değil

Bitcoin altına benziyor, hisse senetlerine değil
0

Mayıs 2019’dan sonra altın ile Bitcoin arasındaki korelasyon artıyor ve Bitcoin altına benziyor. Ancak henüz ikili arasında güçlü korelasyondan bahsetmek için erken.


Gittikçe Bitcoin altına benziyor

Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon tekrardan artış göstermeye başladı. Küresel belirsizliklerin artmaya başladığı bu dönemde Bitcoin altına benzemeye başladı. Hisse senetleri ile Bitcoin arasındaki ilişki de giderek zayıflıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve Kıyamet Saati arasındaki ilişki

Bitcoin’in algoritmaya dayalı blockchain tabanlı bir sanal para olması, saklanmasını ve transfer edilmesini kolaylaştırıyor. Bazı yatırımcıların Bitcoin’i satın alarak biriktirmesi ve uzun vadeli pozisyon almaları, Bitcoin’e altın vasfını yüklüyor. Hatta “dijital altın” benzetmesinin yapılmasına yol açıyor.

koinmedya_brave

Bitcoin altına gerçekten benziyor mu?

Kripto para analisti Mati Greenspan bu konuda dikkat çeken bir analizi takipçileri ile paylaştı. Greenspan’ın tweet’ini aşağıda görüyoruz.

Greenspan 2016 yılından beri Bitcoin-Hisse Senetleri arasındaki korelasyon (Mavi Grafik) ve Bitcoin-Altın arasındaki korelasyonu (Kırmız Grafik) hesaplıyor. Veriler arasındaki ilişkiyi aşağıdaki grafikte daha net görüyoruz:

Bitcoin altınaMayıs 2019’dan sonra Bitcoin-Altın arasındaki korelasyon (Kırmızı Grafik) artış gösteriyor. Bu değer 0.2’ye yaklaşmış durumda. Bitcoin-Hisse Senetleri arasındaki korelasyon ise 2018 yılının ikinci yarısından itibaren düşüş trendi gösteriyor. Ekim 2019’dan sonra Bitcoin-Hisse Senetleri arasındaki korelasyon negatif değer alıyor.

Lütfen Bkz: Cornell Profesörü Sirer’den Tron CEO’suna ağır eleştiri

Korelasyon kat sayısı -1 ila +1 arasında değişiyor. Bitcoin-Altın arasında korelasyon 0.2’ye yakın bir değer. Bu orandan hareketle Bitcoin ile altın arasında güçlü bir korelasyon var diyemeyiz. Ancak Mayıs 2019’dan sonra ikili arasındaki korelasyon artış gösteriyor.

Mati Greenspan’in ifadesi ile Bitcoin ve Altın arasında güçlü korelasyondan bahsetmek için korelasyonun 0.7’yi aşması gerekiyor.

Kaynak

Etiketler: