BTC : 80198 ₺ ETH : 2607 ₺ XRP : 1.791 ₺ LTC : 332 ₺ USDT : 7.719 ₺ XLM : 0.5422 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin altın karşısında 4 yılın dibinde – Peki bu ne manaya geliyor?

Bitcoin altın karşısında 4 yılın dibinde – Peki bu ne manaya geliyor?

Bitcoin altın karşısında 4 yılın dibinde – Peki bu ne manaya geliyor?
0

Bitcoin altın karşısında geriliyor. Peki bu gerileme yükseliş trendindeki bir düzeltmeden ibaret olabilir mi?


Bitcoin Altın Karşısında Geriye Düştü

Bitcoin fiyat tahminleri ve uzun vadeli analizleri ile meşgul olan herkes twitter’daki PlanB hesabından haberdar olsa gerek. PlanB denilince de akla ilk gelen stock-to-flow modelidir. PlanB, karmaşık matematiksel hesapları kendisi tarafından kurgulanan bu modele göre piyasanın en bullish analistlerinden biri.

PlanB dün yaptığı bir paylaşımda altının ons fiyatı ile Bitcoin fiyatı arasındaki oranın yıllar içindeki değişimine dikkat çekti. PlanB’ye göre Bitcoin altın karşısında son 4 yılın en düşük seviyesinde.

koinmedya_brave

bitcoin altın karşısında

Yukarıdaki görsel kırmızı noktalar BTCXAU paritesini gösteriyor. Yani 1 Bitcoin’in altının ons fiyatına bölünmesinden elde edilen değer. PlanB’nin stock-to-flow modeline göre BTCXAU paritesi grafikte gösterilen mavi eğriye yakınsayan bir yaklaşım göstermeli.

Grafikte 2020’nin olduğu yer mavi eğriden bir hayli sapmış görünüyor. Bu değerin modelde öngörüldüğü gibi mavi hatta doğru yükselmesi demek; ya Bitcoin’in ciddi değer kazanması ya da altının değer kaybına uğrayacağı manasına geliyor.

Yükselen Yıldız Altın

Mart ayının ortalarında yaşanan panik satış dalgası hemen hemen tüm varlıklar gibi altını da vurdu. Ancak altın “V modeli” denilen bir geri dönüşle hızlı bir şekilde toparlanmayı da başardı.

Toparlanmak aslında mütevazi bir tabir oldu. Altın düştüğü yerden daha yukarı tırmanmayı başardı ve 1700 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu değer altının Ekim 2012’den bu yana gördüğü en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.

Sarsılmaz bir altın savunucusu olan Peter Schiff, altının -kripto para sektöründe kullanılan tabirle- yakında “moon” yapacağını, Bitcoin’in ise yerin dibine geçeceğini iddia ediyor. Bitcoin’in her büyük düşüşünde memnuniyetini dile getiren Schiff’e göre BTC dolandırıcılıktan başka bir şey değil.

S2F Modelinin İlk Testi

PlanB’nin S2F modeli temelde enderlik ilkesine dayanıyor. Yani ender olan aynı talep yoğunluğu ile karşılaşırsa zamanla değerlenecektir.

Altının yıllık enflasyonu %2 civarındadır. Yani bir yılda, Dünya’da dolaşımdaki toplam altın miktarının ancak %2’si kadar yeni üretim yapılabiliyor. Bu oran Mayıs 2020’deki üçüncü halvingten sonra Bitcoin’de %1.88 oranına düşecek. Bu ise Bitcoin’i altına göre daha ender hale getirecek.

PlanB’ye göre 2021 sonuna kadar Bitcoin mevcut değerinin 10 katına çıkacak. Model, Bitcoin değeri için 6 haneli sayılara izin vermesiyle de yatırımcıların yakından takip ettiği uzun vadeli bir analiz. Bu analiz Bitcoin altın karşısında ve dolar karşısındaki dalgalanmalarını uzun vadeli bir şekilde takip ediyor.

Etiketler: