BTC : 85461 ₺ ETH : 2869 ₺ XRP : 2.233 ₺ LTC : 434.9 ₺ USDT : 7.273 ₺ XLM : 0.7756 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin altcoinler karşısında yılın dibinde! İşte kahraman altcoinler!

Bitcoin altcoinler karşısında yılın dibinde! İşte kahraman altcoinler!

Bitcoin altcoinler karşısında yılın dibinde! İşte kahraman altcoinler!
0
huobi_koinmedya

Bitcoin altcoinler karşısındaki hakimiyetini kaybediyor. BTC hakimiyeti bir yıl önceki seviyesine kadar düştü. Bu arada DeFi tokenleri buradan faydalanarak yükseliyorlar.


Bitcoin altcoinler karşısında yılın dibinde!

Bitcoin’in piyasa payı azalıyor. En başlıca sebebi ise merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenlerinin son zamanlarda kaydettiği artışlar. Uzmanlar ise DeFi’nin yeni bir altcoin sezonu başlatmış olabileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin’in fiyatı Cuma günü hisse senetleri piyasasını izleyerek düştü. Gün için dip seviyesi 9,050 dolar olarak kaydedildi. Lider kripto para dün toparlanarak 9,300 dolar seviyesine çıksa da ardından yaşanan düzeltmede yeniden 9,200 dolara kadar geriledi. Ayrıntılar için canlı Bitcoin grafiğinin de yer aldığı yazımıza bakınız.

BTC fiyatı için şunu söyleyebiliriz. Mayıs’ın başında başlayan konsolidasyon ve aralığa bağlı kanal konsolidasyon süreci kaldığı yerden devam ediyor. İşlem hacmi ve volatilite düşüyor. Bu da önümüzdeki daha büyük bir hareketin sinyali olabilir.

koinmedya_brave

Bitcoin hakimiyeti kritik seviyede

Düşen sadece volatilite değil. Bitcoin hakimiyeti de yüzde 62.5’e ulaşarak 12 ayın en dip seviyesine ulaştı. Mayıs başlarında BTC hakimiyeti yüzde 70’e yakındı. Buradaki düşüş tam da DeFi’deki canlanmaya denk geliyor.

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin hakimiyeti en son bu kadar düşük seviyeyi bir yıl önce görmüştü.

Kripto analist CryptoFibonacci, Bitcoin hakimiyeti için kritik bir seviyeye yaklaşıldığını ve buranın kırılabileceğini belirtiyor.

Bitcoin altcoinler karşısındaki hakimiyetini kaybediyor. BTC hakimiyeti bir yıl önceki seviyesine kadar düştü. Bu arada DeFi tokenleri burada faydalanarak yükseliyorlar.

koinmedya_brave

Başka analistler de BTC hakimiyetinin bir daha yüzde 70 ve hatta yüzde 65’i göremeyebileceğini belirtiyor. Çünkü çok fazla yükselen altcoin var. Buradaki rekabet artık artıyor.

Yine de Messari araştırmacısı Jack Purdy, Bitcoin’in son iki ayda yani halvingden sonra hiçbir şey yapmadığına dikkat çekiyor. Tam da 2016 halvingi gibi. Ama tabii ardından 2017 zirvesi gelmişti.

İlgili haberin ayrıntıları: Yarılama sonrası her şey Bitcoin’e 2016’yı hatırlatıyor!

DeFi altcoin sezonuna liderlik mi edecek?

DeFi tokenleri son aylarda yükselirken, Bitcoin hakimiyeti de eriyor. DeFi’de kilitli varlıkların toplam değeri 2.26 milyar dolar ile yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Kripto meraklılarının buraya akın ettiklerini söyleyebiliriz.

Bir aydan da kısa bir sürede DeFi’nin değeri yüzde 114 arttı. Buradaki akıllı sözleşmelere milyonlarca dolar pompalandı.

Bitcoin altcoinler karşısındaki hakimiyetini kaybediyor. BTC hakimiyeti bir yıl önceki seviyesine kadar düştü. Bu arada DeFi tokenleri burada faydalanarak yükseliyorlar.

DeFi’de kilitli toplam değer Kaynak: DeFiPulse

DeFi’de en çok kazanan Compound Finance’ın COMP tokeni. Bunun dışında alanın kazananları şöyle: Balancer (BAL), Kyber Network (KNC), Aave (LEND), Synthetix (SNX), Elrond (ERD), 0x (ZRX), Ren (REN) ve Bancor (BNT).

Kaynak

Etiketler: