BTC : 82920 ₺ ETH : 2821 ₺ XRP : 1.87 ₺ LTC : 357.7 ₺ USDT : 7.647 ₺ XLM : 0.5832 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin alım fırsatı bitmez – Gözünüz bu endekste olsun

Bitcoin alım fırsatı bitmez – Gözünüz bu endekste olsun

Bitcoin alım fırsatı bitmez – Gözünüz bu endekste olsun
0

Bitcoin alım fırsatı bitmez çünkü BTC aşırı volatil bir varlık. Bu vahşi doğası Bitcoin’i sürekli dip ve tepelere savurabiliyor. Her dip yeni bir alım fırsatı demek.


Bitcoin Alım Fırsatı Bitmez

Bitcoin piyasası zor bir haftayı geride bıraktı. Başta Bitcoin olmak üzere birçok altcoin önemli oranda değer kaybetti. Bitcoin haftaya 7113 dolarla başladı. Dün BTC en düşük 6.422 doları gördü. Bu seviyeden gelen tepki alımları neyse ki Bitcoin’i 7 ile başlayan sayılara geri döndürdü.

Altcoinler ne yazık ki Bitcoin kadar şanslı değil. Çünkü Bitcoin sert düşüş yaptığında da sert yükseliş yaptığında da altcoinler değer kaybediyor. Bunu Bitcoin hakimiyet oranından da anlayabiliriz. Bitcoin hakimiyeti 1 hafta önce %66,60 iken bu oran bugün %68,50; yani altcoinler BTC karşısında mevzi kaybediyor.

koinmedya_brave

Bitcoin’e geri dönecek olursak, BTC’nin 7000 dolar desteğini yitirmesi sektörde büyük bir korku dalgasına sebep oldu. Fiyat 6500 dolar desteğini test etmeye başladığında ise boğalar yeniden sahneye çıkıp fiyatı 7000 dolar üzerine taşıdı.

Yılın ikinci yarısı BTC için zor geçiyor. Fiyat Haziran ayı sonunda zirve yaparken işlem hacimleri de zirve yapmıştı. Son 6 ayda işlem hacimlerinde gözle görülür gerileme söz konusu. Haziran ayı verilerine işlem hacminde %88’lik düşüş var.

Bitcoin alım fırsatı bitmez

Korku ve Açgözlülük

Bitcoin dip yaptığında korku ve belirsizlik zirve yapar. Bu da “korku ve açgözlülük” indikatörüne yansır. Aşağıdaki grafikte Bitcoin 7000 dolar desteğini kırdıktan sonra olanları görebiliyoruz.

Bitcoin alım fırsatı bitmez

Endeks şu an 21 değerini gösteriyor. Ancak bu değer dün 15’e kadar düşmüştü. Yani piyasada tam bir panik hali vardı. Geçen hafta boyunca bu verinin 22 civarında dolaştığını görüyoruz. 1 ay önce ise 20 sınırındaydı. Kasım sonundaki düşüşü “Korku ve Açgözlülük” endeksi üzerinden analiz ettiğimiz aşağıdaki habere de göz atabilirsiniz:

Korkunun zirve yaptığı yerler alım, açgözlülüğün zirve yaptığı yerler ise satış yeri olarak değerlendirilmeli. Yatırımcı psikolojisi bu iki uç arasında sarkaç misali gidip geliyor. Bu yüzden sektörde korku ve açgözlülük Yin ve Yang gibi birbirini takip eden döngülerle ilerliyor.

Korku ve Açgözlülük endeksine ulaşmak için Tıklayın

Bitcoin alım fırsatı bitmez, sadece doğru zamanı beklemek gerekir.

Etiketler: