BTC : 85689 ₺ ETH : 2859 ₺ XRP : 2.178 ₺ LTC : 421.6 ₺ USDT : 7.299 ₺ XLM : 0.7616 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin 8800 dolara çıktı – BitMex’de 130 milyon dolarlık short emir buharlaştı

Bitcoin 8800 dolara çıktı – BitMex’de 130 milyon dolarlık short emir buharlaştı

Bitcoin 8800 dolara çıktı – BitMex’de 130 milyon dolarlık short emir buharlaştı
0
huobi_koinmedya

Bitcoin 8800 dolara çıktı ve beklenen liquidation yani buharlaşma haberi de geldi. Kaldıraçlı işlem denilince ilk akla gelen BitMex yani kasa yine kazandı.


Bitcoin 8800 Dolara Çıktı

Kaldıraçlı borsalara kumarhane denilmesi boşuna değil. Daha fazla kazanma hırsı ile çılgın kaldıraç oranları ile işlem açanların büyük oranı zarar ediyor. Bu hem global forex borsalarında hem de kripto borsalarda sıklıkla gözlemlenen bir durum.

koinmedya_brave

 

Stok alım satıma izin verilen kripto borsasında alım yaptığınızda terste kalırsanız en fazla zarar edersiniz. Terste kalınca yapmanız gereken tek şey vardır; beklemek. Tuttuğunuz kripto para boğa sezonuna girinceye kadar bekler ve zararı kapattıktan sonra satarsınız.

BitMex gibi borsalarda kaldıraçlı işleme girdikten sonra terste kalırsanız sizin için stresli günler başladı demektir. Çünkü yatırdığınız paranın tamamını kaybetme yani liquid olma riski ile karşı karşıyasınız demektir. Peki neden?

Cevabı basit. Yüksek kazanç isteği yüksek kaybetme riskini de beraberinde getirir. 10x işlem açtığınızda yani koyduğunuz paranın 10 katı kadarlık sermaye ile işlem açtığınızda varlığın sizin düşündüğünüz yönün tersine %10’luk fiyat hareketi yapması tüm paranızı buharlaştırır. Kağıt üzerinde %10’luk terste kalmaya izin verse de kesintiler ve komisyonlar da eklenince yaklaşık %8.5’lik bir kayıp oranı ile karşılaştığınızda tüm paranız buharlaşır.

koinmedya_brave

Kaldıraçlı Borsalar Tehlikelidir

Kaldıraçsız piyasada %8.5-10’luk kayıp ile devam etme şansınız varken 10x işlem açtığınız borsa tüm paranızı elinizden alır, nitekim sert fiyat hareketlerinin yaşandığı dönemlerde bu sıklıkla olur. Fiyat düşerken long emir açanlar liquid olurken, fiyat yükselirken short emir açanlar liquid olur.

Bitcoin dün gece tabiri caizse yine short emirleri yani kısa emirleri patlattı. BTC’nin düşeceği beklentisi ile açılan açığa satış işlemlerinden 131.4 milyon dolarlık kısmı liquid ile sonuçlandı. Yani tamamen buharlaştı.

Unutmayın kaldıraçlı borsalar kumarhanelere benzer. Albenileri ve vadettikleri kazanç oranları hep yüksektir. Lakin sektörün değişmez bir tane kuralı varsa o da şudur ki: kasa her zaman kazanır.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki Binance da yakında kaldıraçlı işlem opsiyonunu aktive edecek. Fazla deneyimi olmayan, teknik analiz bilgisi yetersiz olan veya piyasa koşullarının çıldırtıcı dinamiğine alışkın olmayan okuyucularımızı, Binance’ın yakınca açacağı kaldıraçlı işlemler opsiyonunu kullanmamaları yönünde uyarıyoruz.

Long order (uzun emir): Bir varlığın değerinin artacağı beklentisi ile açılan kaldıraçlı alım işlemidir. 5x kaldıraç oranı ile işlem açtığınız varlık %10 değer kazanırsa siz %50 kazanırsınız.

Short order (kısa emir): Bir varlığın değerinin azalacağı beklentisi ile açılan kaldıraçlı açığa satış işlemidir. 5x kaldıraç oranı ile işlem açtığınız varlık %10 değer kaybederse siz %50 kazanırsınız.

Liquidation (buharlaşma): Varlığın açtığınız işlem türünün tersine gitmesi sonucu tüm varlığınızı kaybetmenizdir. Bunu önlemenin yolu ise işlem açtığınız seviye ile liquidation seviyesi arasına Stop-Lose emri koymaktır.

Etiketler: