BTC : 65685 ₺ ETH : 1648 ₺ XRP : 1.388 ₺ LTC : 317.5 ₺ USDT : 6.794 ₺ XLM : 0.5428 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin 7 ayda nasıl 4x yaptı? Barry Silbert açıklıyor

Bitcoin 7 ayda nasıl 4x yaptı? Barry Silbert açıklıyor

Bitcoin 7 ayda nasıl 4x yaptı? Barry Silbert açıklıyor
0
huobi_koinmedya

Bitcoin 7 ayda nasıl 4x yaptı yani 2019 fiyat hareketini neyle açıklayabiliriz? Dahası bundan sonra Bitcoin’i neler bekliyor? Ümitli mi olmalıyız yoksa karamsar mı?


Bitcoin 7 Ayda Nasıl 4x Yaptı?

Bitcoin, kendine sadık taraftarları olduğu kadar kan davası güdecek şekilde düşmanları da olan bir kripto para birimi. Ödüllü ekonomist Nouriel Roubini Bitcoin’in değerinin sıfıra düşeceğini iddia ediyor. Bu konuda çok sert görüşleri olan Roubini kendisine ne zaman mikrofon uzatılsa Bitcoin’e laf atmadan geçmiyor.

Keza Warren Buffet da Bitcoin’in tamamen değersiz olduğuna inananlardan. Bu insanların genelde ortak görüşü Bitcoin’in ponzi olduğu yani dolandırıcılık işi olduğu yönünde. Ülkemizde ise Tuncer Şengöz hoca, Yunanistan eski maliye bakanı, saygın ekonomist Yanis Varoufakis’in görüşlerini paylaşıyor: “Bitcoin kusursuz bir balon örneği

koinmedya_brave

Karşıt cenahta yer alanların görüşleri ise Bitcoin’in pozisyonu ile alakalı. Tarihteki tüm balonlar tek bir kere aşırı değerlenip çökmüş. Bitcoin ise aşırı değerlenip her seferinde %86 düşüş gerçekleştirdi. Hatta bunu 10 yıllık tarihinde 3 kere yaptı ve 2019 yılında düştüğü yerden bir kere daha kalkma başarısı gösterdi. Digital Currency Group kurucusu ve CEO’su Barry Silbert konu hakkında:

“Bitcoin’in tarihine bakarsanız fiyatın her zirveye ulaştığı dönemden sonra %80’den fazla geri çekildiğini görürsünüz. Fiyatın dip yaptığı inancı pekiştikten sonra şaşırtıcı bir şekilde yatırımcılar geri dönüyor ve varlık yeniden fiyatlanıyor.”

Bir BTC bugün 11.500 dolar. Bitcoin toplam büyüklüğü 200 milyar doların üzerinde. Dünya üzerinde 17.8 milyon adet olup da her birinin 11.500 dolardan işlem gördüğü bir varlığa ölü diyebilir misiniz? 2019 yılına kadar Bitcoin sektörüne yatırım yapanlar yalnızca bireysel yatırımcılardı. 2019’da uzun zamandır beklenen şey gerçekleşti ve kurumsallar “6.günün şafağında doğudan” alana girdi.

Küresel Belirsizlik

Silbert bu durumu ise global ekonominin şartlarına bağlıyor. Zira Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları global ekonominin çarklarını yavaşlatma riski taşıyor. Küresel sermaye böylesi belirsiz zamanlarda güvenli limanlara sığınmak ister. İşte bu yüzden son aylarda altın ve Bitcoin fiyatlarında ralliye şahit olduk.

Altın geleneksel bir yatırım aracı olması hasebiyle binlerce yıldır ilgi görüyor. Bitcoin ise kendisini dijital altın olarak konumlandırarak bu tahta talip olmuş durumda. Bakkt, Fidelity, TD Ameritrade ve E*Trade vasıtasıyla dolaşımdaki trilyonlarca dolarlık yatırım fonları Bitcoin sektörüne giriş yapacak.

koinmedya_brave

Silbert’e göre bu oyuncular 2019’un ikinci yarısında sektöre girdiklerinde asıl deprem o zaman gelecek. 2019 ilk yarısında yaşadığımız 4x’lik büyüme sadece öncü sarsıntılar. Şimdilik yalnızca kar yağıyor, çığ ise henüz gelmedi. Sektör asıl çığ geldiğinde sermayeye boğulacak.

Silbert’e göre çığın yani büyük kurumsal sermayelerin blok halinde Bitcoin’e girmesi 2020 Bitcoin yarılaması ile yakından alakalı. Bitcoin yarılmasına ise 300 günden az kaldı.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: