BTC : 83505 ₺ ETH : 2902 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 367.1 ₺ USDT : 7.607 ₺ XLM : 0.5911 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin 2020 rotası belli oldu

Bitcoin 2020 rotası belli oldu

Bitcoin 2020 rotası belli oldu
0

Bitcoin 2020 rotası, artık belli oldu! Hisse senedi piyasalarında kullanılan ve genellikle doğru sonuç veren Ocak Barometresi’ne göre, Bitcoin için 2020 nasıl bir yıl olacak?


Bitcoin 2020 rotası: 2020 boğaların yılı olacak.

Standart and Poor’s 500 endeksi (S&P500), Amerika’da faaliyet gösteren en değerli 500 şirketin hisse senetlerinden oluşuyor. S&P 500 endeksine dahil olan şirketler sermaye, pazar payı, likidite, karlılık gibi belirlenen bazı kriterlere göre sektördeki en güçlü şirketlerin arasından seçilir.

Borsada “Ocak ayı nasıl geçtiyse, tüm yıl da öyle geçer” diye bir inanış var. Bu söylem, bu kez hisse senetlerinde felakete işaret ederken, 2020’nin Bitcoin için kazançlı geçeceği anlamına gelebilir ve Bitcoin 2020 rotası için bize ipucu verebilir.

Hisse senetleri piyasası, cuma günü ocak ayını büyük bir satış baskısıyla kapattı ve bir ay boyunca elde ettiği kazanımlarını kaybetti. Buna karşılık, Bitcoin fiyatı ayın son haftasında önemli ölçüde artış gördükten sonra, sabit kaldı.

koinmedya_brave

Borsa yorumcuları uzun zamandır, ocak ayının, varlığın yıllık performansı açısından büyük bir gösterge olduğunu söylüyor. Geçmişi 1950’ye kadar dayanan bu gösterge,”Ocak barometresi” olarak adlandırılıyor. 

S&P500, Ocak 1950’de %86 oranında artış yaşarken, aynı zamanda yıl boyunca da pozitif bir performans sergiledi. ABD’li bir borsa tarihçisi olarak bilinen Yale Hirsch’in Stock Trader’s Almanac 2005 isimli kitabından esinlenen uzmanlar, ocak ayının, borsa tahminlerinde iyi bir barometre olduğunu belirtiyorlar. 

bitcoin 2020 rotası

Hirsch kitabında, ABD piyasalarının yönünü ocak ayındaki performansın belirlediğini ortaya koyuyor. Yapılan hesaplamalarda, 1950 yılından bu yana S&P 500 endeksinin, tam 51 kez ocak ayında yükselme kaydettiği ve bunun 46’sında endeksin, yılı yükselişle kapattığı ortaya koyuluyor.

Bu doğrultuda yapılan tahminlere göre, Amerika’da faaliyet gösteren değeri en yüksek 500 şirketin hisse senetlerinden oluşan S&P 500’ün yılı düşüşle kapatması bekleniyor.

Ayrıca, seçimin yapılacağı yılların, daha da yüksek bir korelasyona sahip olduğu görülüyor. Şöyle ki; pozitif ocak ayının, seçim yılına denk geldiği yılların %100’ü de kazanımla geçti. Bu yıllarda elde edilen kazançların ortalaması ise %16.6 oldu.

Ancak, bunun tersi de olabilir. Borsada, ocak ayı kapanışının düşüşle yapılması genellikle bir felakete neden olur. Ocak ayında hisse senetlerinde yaşanan düşüşle birlikte, birçok yatırımcı 2020’de negatif görünümün devam etmesini bekliyor.

Bu arada birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı da hala tartışılan bir konu. Fakat, şu da bir gerçek ki; hisse senetleri için kötü olan bir haber, Bitcoin’in işine yarıyor, en azından şu ana kadar böyle oldu.

Çünkü hisse senedi piyasasından çıkan fonların bir kısmının, her zaman güvenli liman olarak kabul edilen varlıklara ve dolayısıyla bu varlıklardan biri olarak görülen Bitcoin’e sığınma ihtimali var.

 2020 Bitcoin yılı olabilir!

Hisse senetlerinin aksine Bitcoin, Ocak ayını güçlü kazanımlarla kapattı. Ayın başında, 7.150 dolardan işlem gören BTC, %30’luk bir artışla 9.250$‘ın üzerine yükseldi. Bu pozitif büyüme döngüsü, hisse senedi analizlerine göre, Bitcoin 2020 rotası için önemli ipuçları veriyor.

Uzmanlar, ocak barometresine göre Bitcoin’in 2020’de yükselişe devam edeceğini düşünüyor. Tabi ki Bitcoin’in yükseliş tahminleri sadece teknik göstergelere dayanmıyor. Piyasaları sarsan ve sarsmaya da devam edecek gibi görünen pek çok gelişme var. 

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1221854853229576195

Örneğin; yatırımcılar dünya genelinde yaşanan olumsuz olaylar yüzünden, hisse senetlerindeki pozisyonlarını geri çekmeye başladı. Coronavirüs, jeopolitik gerilimler, resesyon ve Brexit haberleri, borsa istikrarının sarsılmasında çok önemli bir rol oynadı. Tüm bunlar da Bitcoin 2020 rotası ve genel görünümü için bazı işaretler verdi.

Yatırımcılar hisse senetlerinden çıktıklarında güvenli liman varlıklarına yönelirler ve Bitcoin de artık bu nitelikleri göstermeye başladı. Altın ve diğer değerli metallerin yanı sıra Bitcoin de, yatırımcılara küresel resesyona karşı bir korunma sunuyor.

Ayrıca mayıs ayında üçüncü Bitcoin yarılanması (halving) gerçekleşecek. Peki halving nedir? Bitcoin için ne anlama geliyor?

Yaklaşan Bitcoin halving fiyatları nasıl etkileyecek?

Bitcoin işlemlerinin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madenciler, çıkardıkları blok başına BTC ödülü alıyor. Bitcoin madencileri, şu ana kadar 18,19 milyon BTC’yi dolaşıma dahil etti ve geriye kazılacak yaklaşık 3 milyon BTC kaldı.

Şimdiye kadar Bitcoin arzının yaklaşık %85’ine ulaşılırken, her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşürülüyor. Son Bitcoin kazılana kadar da bu şekilde bölünmeye devam edecek olan bu sisteme, “Bitcoin yarılanması (halving)” deniyor.

Halving etkinliğin fiyatları nasıl etkileyeceği, sektörde uzun bir süredir tartışılıyor. Ve daha önceki yarılanmaların öncesinde yaşanan büyük fiyat rallilerini hesaba katarak yapılan tahminlere göre, Bitcoin 2020 rotası büyük bir boğa koşusuna işaret ediyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Bknz: Bitcoin 10000 dolara neden çıkamıyor? İşte 3 önemli engel!

Kaynak