BTC : 78949 ₺ ETH : 2743 ₺ XRP : 2.141 ₺ LTC : 408.4 ₺ USDT : 7.013 ₺ XLM : 0.7467 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin 100.000 dolara gidiyorsa alıcılar nerede?

Bitcoin 100.000 dolara gidiyorsa alıcılar nerede?

Bitcoin 100.000 dolara gidiyorsa alıcılar nerede?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin 100.000 dolara gidiyor mu, gitmiyor mu? Yaklaşan halving öncesi uzmanlar bu konuda ikiye bölündüler. Uzmanların Bitcoin’in 100,000 dolar olması yönündeki görüşlerinin temeli neye dayanıyor? Halving yaklaşırken ne olacak bu Bitcoin’in hali?


Bitcoin 100.000 dolara yaklaşmış olabilir mi?

Kripto piyasası yaklaşmakta olan halving öncesi ne yapacağını bilmez bir durum sergiliyor. Bitcoin fiyatının bu gelişmeden etkilenmesini bekleyen uzmanlar, veri analistleri, kripto severler görüş ayrılığı yaşamaya başladı. Acaba Bitcoin halving etkisiyle 100,000 doları bulur mu? Halving’in Bitcoin arzını yarıya düşüreceği, mandecilik ödülünü de azaltacağı bir gerçek. Bu gelişmenin Bitcoin fiyatını etkilememesi ise imkansız. Peki ama nasıl etkileyecek?

Fiyatın 100,000 doları bulacağına inanan analistlere karşı Nicholas Merten  gibi diğer bazı analistler şu haklı soruyu soruyor: Eğer Bitcoin 100,000 dolar olacaksa, o zaman niye kimse Bitcoin almıyor? Fiyat 7,200 dolar acivarına çakıldı kaldı. Merten fiyatın 100,000 dolar olacağına inanmasa da, halvingin muhakkak etki edeceğini ve fiyatın önemli ölçüde yükseleceğini söylüyor.

“Elbette çok mantıklı bir beklenti bu. Bazıları diyor ki: Nick nasıl bu kadar emin olabiliyorsun. 100,000 dolar olacaksa neden insanlar Bitcoin almak için yarışmıyor? Çok haklı bir soru bu. Ancak cevabını herkes doğru olarak veremiyor. O nedenle cevabı ben vereceğim şimdi. Öncelikle herkes kripto dünyasında değil. Konu kripto olunca bir kere bu dünyada öyle çok kişi değiliz. Küçük bir grubuz. Şunu söyleyim dünya çapında Bitcoin sahibi insanların toplam oranı % 3 veya 5 civarında.  Bir şekilde Bitcoin kullanmış olanların oranı ise %1 hatta bu oranın içinde sadece Bitcoin değil kriptoparaların tamamı var.”

Merten’e göre kripto dünyası teknolojiden anlayan ve veri bilim modelini kavrayabilen insanlara hitap ediyor. Bu teknoloji herkesin harcı değil diyor Merten

koinmedya_brave

Piyasa dinamiklerinin sağlam bir analizi, daha önce 2012 ve 2016 yıllarında yaşanan halving gibi, yaklaşan halvinginde fiyat üzerinde etki edeceğini ortaya koyuyor. Bitcoin bu halvingin de etkisiyle önemli bir atak gerçekleştirecek ve bir ralli başlayacak. Ancak ardından çok ciddi bir düzeltmede yaşanacak Merten’e göre.

Bu öngörüsünü temel piyasa prensibine göre belirliyor: Piyasaya giren ve çıkan

“Bitcoin gibi bir varlığın değeri piyasaya daha çok giriş çıkış olduğu sürece artacaktır. Giriş derken piyasadaki yeni parayı, çıkış derken de Bitcoin sahiplerinin Bitcoinlerini dolar karşılığı satmalarını ifade ediyoruz”

Farklı düşünenler

Morgan Creek Dijital’in kurucu ortağı Jason Wiliams ise aynı görüşte değil. Williams’a göre kripto topluluğu artık yaklaşmakta olan olayın farkında. Yeni insanlar gelmediği sürece herhangi bir değişiklik beklemiyor Wiliams. Ona göre fiyat yatay seyretmeye devam edecek.

Bknz:Son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak?

koinmedya_brave

Williams diyor ki

“aykırı bir görüş –  Bitcoin halving gerçekleştiği zaman iki şey olabilir: Madencilerin büyük bir yüzdesi işi bırakır ve bazıları da yeni kazılmış Bitcoinleri 14,500 dolardan aşağı satmayı ret eder “

Twitter’da, kripto yatırım firması Grayscale tarafından yapılan bir ankete göre , kripto dünyası tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumda. % 44 lük bir kısmı halvingin etkisinin şu anki fiyat olarak zaten belirlenmiş olduğuna inanırken, % 56 ise halvingin daha fiyatlara etki etmediğine, etkisini daha sonra göreceğine inanıyor.

Bu kadar dumanlı bir havanın içinde kripto piyasası yaklaşan halving olayını bekliyor. Peki hangi taraf haklı çıkacak dersiniz? Bitcoin 100,000 dolar olacak mı olmayacak mı?

Kaynak