BTC : 64050 ₺ ETH : 1598 ₺ XRP : 1.367 ₺ LTC : 309.5 ₺ USDT : 6.748 ₺ XLM : 0.5256 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Birleşmiş Milletler: $2 milyarlık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Birleşmiş Milletler: $2 milyarlık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Birleşmiş Milletler: $2 milyarlık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi
0
huobi_koinmedya

Yüklü miktarda kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendiği iddia ediliyor. Söz konusu paranın kitle imha silahları üretiminde kullanılmasından korkuluyor.


Borsalardan yüklü miktarda kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 Ağustos tarihinde Reuters’a verdiği demece göre Kuzey Kore, hükümet fonlarının büyük kısmını hackerlar sayesinde temin ediyor. Reuters’a verilen demeçteki ilgili bölüm şu şekilde:

“Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne bağlı siber aktörler, kitle imha silahlarının finansmanı için yaklaşık 2 milyar ABD dolar değerinde fon topladılar.”

Kuzey Koreli hackerlar, sofistike yöntemler kullanarak  kripto para borsaları da dahil olmak üzere birçok kaynaktan 2 milyar dolar değerinde fon çaldılar.

koinmedya_brave

Geçtiğimiz Nisan ayında Londra merkezli bir medya kuruluşu benzer iddiaları öne sürmüştü (Lütfen Bkz: Kuzey Kore kripto paraları kitle imha silahlarının finansmanı  için kullanıyor!).

Pyongyang (Kuzey Kore’nin Başkenti), Asya ülkelerindeki borsalara yapılan siber saldırılardan sorumlu tutuluyordu. Özellikle Lazarus isimli oluşum dünyayı etkileyen siber saldırılar konusunda kötü bir üne sahip.

Lütfen Bkz: Japon Bitcoin borsası Bitpoint hacklendi: 32 milyon dolar kayıp var

Şuana kadar 17 ülkenin Kozey Kore merkezli saldırılardan etkilendiği tahmin ediliyor. Siber saldırıda bulunan hackerların, Kuzey Kore gizli servisi ile ortak çalıştığı da ileri sürülen diğer iddialar arasında.

koinmedya_brave

Bu konuda FBI, Birleşmiş Milletler’e baskı yaparak Kuzey Kore merkezli siber saldırılara karşı dünya kamuoyunda gündem oluşturmak istiyor.

FBI’dan medyaya şu yönde açıklamalar yansıdı:

“Sorumlu devletleri, Kuzey Kore’nin kötü niyetli siber saldırılarına karşı eyleme geçmeleri çağrısında bulunuyoruz.  Kuzey Kore, söz konusu siber saldırılarla kitle imha silahları ve balistik füze programları için gelir elde ediyor.”

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: