BTC : 1.799 ₺ ETH : 6.79E-6 ₺ XRP : 68.6 ₺ LTC : 0.000849 ₺ USDT : 342.2 ₺ XLM : 527.1 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bir kripto para projesinin başarılı olma sırrı nedir?

Bir kripto para projesinin başarılı olma sırrı nedir?

Bir kripto para projesinin başarılı olma sırrı nedir?
0

Bir kripto para projesinin başarılı olması, doğru borsada işlem yapıyor olmasına bağlı. Bu yazımızda kripto para projelerinin borsalarla nasıl çalışması gerektiğini inceledik.


Bir kripto para projesinin başarılı olma yolları

Blockchain teknolojisi son sürat gelişim gösteriyor ve kripto para topluluğu kısa sürede sektörün standardı olabilecek keşifler yaratmanın peşinde adeta birbiriyle yarışıyor. Ne var ki, bu girişimler gizli kalır ve topluma ulaşmaz ise her şey çöpe gidebilir.

Her ürün yada iş fikri, hedef kitlesinin kolaylıkla ulaşabileceği yerde olmalıdır. Ne yazık ki, kripto para sektöründe bunu başarmanın çok az yolu var. Blockchain sektörünün kendine has doğasını göz önüne alırsak, proje ana akım tarafından kabul görünceye kadar, hedef kitlesi çok az insandan oluşuyor.

Blockchain’in merkeziyetçi olmayan yapısı gereği, birçok kripto para projesinin demokratik bir yapısı var ve başarıya ulaşmak için takipçileri ve yatırımcıları olan güçlü bir topluluk kurmak zorunda. Günümüzde bunu yapmanın en kolay yolu BiKİ veya Binance gibi bilinen bir kripto para borsasında listeye girmek. Borsaya girdikten sonra artık projenin tokenleri ulaşılabilir olacak ve yatırımcıların ilgisini çekecek. Projenin tokenlerini alan yatırımcılar proje platformuyla etkilişime girip aynı zamanda kullanıcı olacaklar.

koinmedya_brave

Fakat bir borsaya kote olmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Borsalar doğru projeyi bulmak adına projeleri çok sıkı bir incelemeden geçirirler. Ancak hedeflerini desteklemiyorsa bir borsadan kabul almakta yeterli değildir. BiKi, Binance Labs veya  Huobi Prime,  kuluçka ve danışmanlık hizmetleriyle güçlü destek veren borsalardandır. Bir kripto para projesinin başarılı olması doğru kararlar vermeyi gerektirir.

Borsanın itibarı

İşlem hacminin büyüklüğü borsa seçiminde kriter olarak önemlidir. İyi bir borsayı diğerlerinden ayıran işlem hacmi, kullanıcı tabanı ve coğrafi konumudur. Bir kripto para projesinin başarılı olması doğru borsayı seçmekte yatıyor.

En iyi borsaları bulmak için CoinMarketCap gibi bir siteye bakabilirsiniz. CoinMarketCap, BiKi, BitMax, OKEx, Binance ve BitMEX gibi top 20 borsayı listeliyor. Listelerden borsaların platformlarına ulaşıp gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Bir sonra ki adım başvuru aşaması olacaktır.

Başvuru aşaması

Başvuru aşaması genellikle basit adımlardan oluşur. Her bir borsanın kendi anketi ve karşılanması gereken KYC ve AML koşulları vardır. Başvuru doldurulduktan sonra sıkı bir incelemeye tabi tutulacak, özgünlüğü ve güvenilirliği gözden geçirilecektir. Bir kripto para projesinin başarılı olması derinlemesine  araştırma gerektirir.

KYC ve AML nedir?

KYC: Müşterini tanı (Know your client), finansal kuruluşların ve diğer düzenlenmiş şirketlerin, müşterileriyle ilgili kişisel bilgileri tespit etmek için gerçekleştirmeleri gereken gerekli özeni ifade eder.

AML: Kara Para Aklamayı Önleme (AML), yasadışı eylemlerle gelir elde etme uygulamasını engellemek için tasarlanmış bir dizi prosedür, yasa ve yönetmelik anlamına gelir.

Başvuru ilk aşamayı geçerse, borsa topluluk içerisinde promosyon çalışmaları yapar. Bu çalışmalar websitesi duyuruları, basın açıklamaları gibi aktiviteleri kapsar. Çeşitli moderatörler forum ortamlarında projeyi dile getirir. Bunların sonucunda proje  ile ilgili talep oluşur.

Proje bütün kontrollerden geçip yeşil tikleri aldıysa, artık tokenleri platformda yayınlanmaya hazırdır. Zamanla proje kripto para topluluğunun güvenini kazanırsa, yüksek piyasa hacmi ve değeri ile takdir edilir.

Listelendikten sonra ne oluyor

Başarılı bir listelemeden sonra proje halka açılır ve gelişimi topluluk tarafından yakından takip edilir. Herhangi bir kötü yönetim ve yahut sıkıntı işaretinde yatırımcılar kaybetme korkusuyla tokenlerini satacaklardır. Böyle bir senaryoyu engellemek için proje, yapılacak olan işlemlerde vadedilen çözümü şeffaflığı koruyarak zamanında ortaya koymalıdır. Başlangıçta niyetler iyi de olsa, bu bir kripto para projesinin başarılı olmasına yetmiyor.

Girişimciler başarıya ulaşmak için ellerindeki kaynakları iyi kullanmaları gerekiyor. Kripto para borsaları bir günde inşa edilmiyor ve alanlarında çok tecrübeli uzmanlar ve büyük network bağlantılarıyla destekleniyorlar. Projenin gelişimini destekleyen hizmetler sunan borsalar, gelişme çağındaki projelere güzel bir ekosistem sunuyorlar. Danışmanlık, kuluçka dönemi imkanları, sektör bağlantıları, yatırım ve pazarlama hizmetleri gibi hizmetler önde gelen borsalar tarafından sunuluyor.

Bir kripto para projesinin başarılı olma şansı

Kripto kışı sona eriyor. Blockchain teknolojisinin hükumet, banka ve özel sektörde uygulanma talebinin artmasıyla, geleceğe büyük umutlarla bakabiliriz. Doğru kaynakları ve araçları kullanan bir projenin başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.

Borsalar hakkında daha çok haber okumak için tıklayın

Kaynak