BTC : 63180 ₺ ETH : 1580 ₺ XRP : 1.231 ₺ LTC : 289 ₺ USDT : 6.906 ₺ XLM : 0.4663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bir iflas hikâyesi: 200 BTC’mi nasıl batırdım?

Bir iflas hikâyesi: 200 BTC’mi nasıl batırdım?

Bir iflas hikâyesi: 200 BTC’mi nasıl batırdım?
0
huobi_koinmedya

“200 BTC’mi nasıl batırdığımı bilmek ister misiniz?” başlıklı bir makale görseniz okur muydunuz? Bugün size popüler paylaşım sitesi reddit’te r/BitcoinMarkets başlığı altında yayınlanan ve oldukça ilgi çeken bir hikayeyi paylaşmak istiyoruz. 


Size nasıl iflas ettiğimi, 200 BTC’mi nasıl batırdığımı anlatmak istiyorum!

Uzun lafın kısası, yatırım işlemleri yapmaya bir yıl önce başladım. Bitcoin 1.000 dolardan 19.000 dolara doğru yaptığı koşu boyunca hep long işlem açtım. (Yatırım işlemlerini bazen tepede kapatmayı başarıyor, bazen erken bazen de geç kapatıyor ama daima kar elde ediyordum.)

Poker oynayarak kazandığım 3000 dolarla 3 Bitcoin aldım. O zamanlar 1 BTC 1000 dolardı. Bu 3 BTC’yi zaman içinde 200 BTC’ye kadar çıkardım ki zirve noktasında 4 milyon dolar ediyordu. Hatta mevcut fiyattan hesaplasanız bile 2 milyon dolar eder.

koinmedya_brave

Ben bir ticaret dehası olduğumu sanıyordum, bir Tanrı! Her neyse. İşte tam bu nokta üzüntülerin başladığı yer.

19 bin’den 11 bin aşağı düştükten sonra dipten long emir yani alım emri girmeyi başardım. Bitcoin yükseldikçe alıma devam ettim. 12k, 13k, 14k seviyelerinde hep alım yaptım.Fiyat 16 bin dolara çıktığında kârım 100 BTC olmuştu. Bu seviyede işlemi kapatmak yerine hem kaldıraç oranını hem de yatırdığım miktarı artırdım. Fiyat geri 12 bin dolar seviyesine düştüğünde varlığımın tamamını kaybettim çünkü kaldıraç oranını artırmıştım. Kağıt üstünde 100 BTC, ana paradan da 50 BTC kaybetmiştim. Elimde 300 BTC olabilecekken artık 150 BTC vardı.

Durumu değerlendirdikten sonra fark ettim ki fiyatın 16 bin dolara kadar yükselmiş olması aslında bir ölü kedi sıçramasıydı (dead cat bounce) yani düşüş kaçınılmazdı! Bu yüzden ben de short emir girdim. Yani açığa satış yaptım. Böylece Bitcoin düştükçe para kazanacaktım Fiyat 12.000’e çıktı, sonra 13.000’e ve ben her seviyede short emir girmeye devam ettim. Fiyat 17.000 dolara çıktı ve başka bir 50 BTC kaybı daha! 100 BTC’ye düşmüştüm.

Tamam işte daha yüksek tepe geldi demek ki yükseliş döngüsüne girdik diyerek long işlem açtım. Fiyat 13 bin dolara düştüğünde yeniden liquid oldum (kaldıraçlı piyasada yatırılan paranın tamamının kaybedilmesine liquidated denir)

koinmedya_brave

Elimde sadece 50 BTC kaldı.

Yıkıldım, tam bir belirsizlik durumu… Ve neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. 9kya düşmesini bekledim, bu seviyeden girersem iyi olacağını düşündüm. Fiyat tekrar yükselecek gibi görünüyordu. 11500’de alım işlemi başlattım panikle 10500’de kapattım. 13 k’ye gittiğimizde panikle kapattığım için kendimi tekmeliyordum, 12800’de uzun süre bekledi.

Bu sabah son Bitcoin’de elimden uçtu gitti, kaybettim!

3 BTC’den 200’e daha sonra elde var sıfır (0).

Şu anda hala şoktayım! Son birkaç aydır ilişkilerimi ve okulumu ihmal ettim ve milyonlarca insanın sevdiği, istediği zengin bir yaşam sürmeyi hayal ediyordum ama milyonları batırdım.

Şu an kendimi boşlukta ve yalnız hissediyorum.

Bunu açıklamamın nedeni ise; insanların hayatlarını değiştirebileceği paralarla kumar oynamamaları. Sizden bağış, fikir ya da yönlendirme yapmanızı istemiyorum artık çok geç. Ben BTC kelimesini bir daha asla duymak istemiyorum çünkü herşeyi unutmak istiyorum.

Son Söz

Açıkçası paylaşım çok ses getirecek türden bilgiler içeriyor. Bu hazin hikayeyi kaynağından okumak için Tıklayın

Bu noktada çok önemli bir hatırlatma yapmanın yararlı olacağına inanıyoruz. Hangi yatırım aracında işlem yapıyor olursanız olun mutlaka kar alın. Bu noktada Jacob Canfield‘in yaptığı uyarı son derece doğru:

Eğer 3.000 doları bir yıldan kısa süre içinde 4 milyon dolara çıkardıysanız yapmanız gereken tek şey KAR ALMAKTIR. Bu adam gibi yapmayın, kar alın!

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayın

Etiketler: