BTC : 64267 ₺ ETH : 1685 ₺ XRP : 1.377 ₺ LTC : 309.9 ₺ USDT : 6.841 ₺ XLM : 0.5433 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Binance CEO’su: Buterin Merkezi Kripto Borsaları Konusunda Haksız

Binance CEO’su: Buterin Merkezi Kripto Borsaları Konusunda Haksız

Binance CEO’su: Buterin Merkezi Kripto Borsaları Konusunda Haksız
0
huobi_koinmedya

Merkezi kripto borsaları Vitalik Buterin’in hedefinde. Buterin’in hepsini cehenneme göndermesine Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan ilk tepki geldi.

Merkezi Kripto Borsaları Sorunlu Mu?

Merkezi kripto borsaları tartışması geçen haftaya damgasını vurdu. Vitalik Buterin, TechCrunch’a verdiği mülakatta merkezi kripto borsaları hakkında ağır konuştu. Sisteme duyulan güveni baltaladıkları gerekçesiyle “hepsini cehenneme göndermeyi istediğini” söylemesi anında sosyal medyaya düştü ve haftanın konusu oldu.

Bunun üzerine Binance’ın meşhur CEO’su Changpeng Zhao konu hakkındaki görüşlerini açıkladığı uzunca bir yazı içeren tweetini attı.

koinmedya_brave

CZ, öncelikle cehennemde yakılma dileğinin pek hoş olmadığını, yüreğimizde sevgiye yer vermemiz gerektiğini belirtti.

“Ben hiç kimsenin yada hiçbir şeyin cehennemde yanmasını arzu etmem. Söyleyen Vitalik bile olsa, bu pek hoş bir istek değil.”

Zhao görüşlerini, kripto topluluğunu oluşturan tüm etmenlerin aynı ekosistemin parçaları olduğu yönünde gerekçelendirdi. Tüm parçalar birbiri ile kavga etmek yerine işbirliğine gitmeli, ancak bu şekilde ilerleyebiliriz diyor Zhao.

İkinci olarak, üzerinde durduğu mevzu ise eğer merkezi kripto borsaları olmasaydı kripto para ekosisteminin bu kadar yatırımcıya ulaşamayacağı yönünde. Ki bu konuda haklı. Bireysel yatırımcılar merkezi kripto borsalarının sağladığı kullanım kolaylığı sayesine kolayca sisteme dahil oldular.

koinmedya_brave

Coinbase ve Binance gibi büyük borsaların sisteme büyük likidite sağlanmasına önayak olduğunu belirten Zhao, merkezi kripto borsalarının fiat paralar ile kripto para alım ve satımı konusunda sağladığı kolaylıkların göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Merkezi Kripto Borsaları Olmasaydı Sektör Daha Küçük Olurdu

“Borsanızda fiat (USD,EUR gibi fiziksel) paralara yer vermezseniz insanlar giriş noktası bulamaz. Merkezi kripto borsaları işte kripto para evreni ile fiziksel evren arasındaki bu devasa uçurum üzerinde köprü vazifesi gördüler. Merkezi kripto borsaları olmasaydı sektör hem daha küçük hem de daha yavaş olurdu.”

Coinmarketcap üzerinden en büyük borsalar listesine baktığımızda yatırımcıların en çok tercih ettikleri borsaların merkezi borsalar olduğunu görürsünüz. İnsanlar henüz merkeziyetsiz borsaları sindirebilmiş değil. Bu tip borsaların insanlar tarafından kabulü için biraz daha süreye ihtiyaç var.

Binance’ın Merkeziyetsiz Borsası: Binance Chain

Merkezi borsaların erdemlerini savunma konusunda en önde mücadele etse de Binance’ın yeni bir projesi var: Merkeziyetsiz borsa kurmak. İsmi de hazır: Binance Chain

merkezi kripto borsaları Binance CEO'su: Buterin Merkezi Kripto Borsaları Konusunda Haksız

Zhao “Crypto Trader”a verdiği röportajda Binance Chain hakkında açıklamalarda bulundu.

“İnanıyorum ki kripto piyasasının geleceği merkeziyetsiz borsalarda. Merkeziyetsiz borsalar şu an gelişimlerinin ilk aşamalarındalar. 1 yıl mı, 2 yıl mı yoksa 5 yıl içinde mi olur bilmem ama sektörün kaydığı yer orası. Ve bizim de şimdiden buna hazırlanmamız gerekiyor. Birkaç ay içerisinde kuracağımız merkeziyetsiz kripto borsasının prototipini göreceğiz.”

Son Söz

Binance’ın kuracağı merkeziyetsiz borsanın neye benzeyeceği şu an tam olarak kestirilemese de merkeziyetsiz borsaların en büyük sorunu kullanım güçlüğü. Merkeziyetsiz kripto borsaları kendilerini geliştirdikçe, merkeziyetçi borsalar ile görünüşte hiçbir fark kalmayacaktır. İşte o zaman yatırımcılar merkeziyetsiz borsalara doğru eğilim gösterecektir.

Böyle bir eğilimin gerçekleşmesi durumunda Binance gibi merkeziyetçi borsalar da merkeziyetsiz versiyonlarını kurmak için harekete geçecek. Merkeziyetsiz borsalar güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından öne geçmeye başladıklarında merkezi borsalar belki de sadece fiat kurlardan kripto para alım merkezlerine dönüşecek.