BTC : 63121 ₺ ETH : 1596 ₺ XRP : 1.245 ₺ LTC : 290.4 ₺ USDT : 6.873 ₺ XLM : 0.4685 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Bilmeniz gereken 3 stabil coin

Bilmeniz gereken 3 stabil coin

Bilmeniz gereken 3 stabil coin
0
huobi_koinmedya

Değeri kripto paralara kıyasla daha istikrarlı olan stabil coin’ler kurumsalların kripto piyasalarına girmelerine aracı oluyor. Öne çıkan 3 stabil coin, haberimizin içeriğinde verilmektedir.


 3 stabil coin

Kripto para piyasası, geniş bir yelpazeden uluslararası şirketlerin ilgi odağı oluyor. Facebook, Samsung, Walmart, BMV, Shell ve Nestle gibi birçok bilindik marka doğrudan yada dolaylı biçimde kripto para piyasalarına girmiş durumda.

Değerini dolara yada bir grup fiat paraya (sepet) sabitlemiş kripto paralar, stabil coin olarak sınıflandırılmaktadır. Stabil coin’ler de Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi blockchain ağları üzerinden piyasaya sürülmektedir. Kendi özel algoritmalarına sahiptir.

Stabil coin’lerin kripto paralarının teknolojik altyapısına sahip olmasının yanında istikrarlı oluşu, kurumsal firmaların kripto para piyasalarına ilgisini daha da arttırmaktadır. En bilindik stabil coin’ler Tether, Facebook’un Libra’sı ve Dai.

koinmedya_brave

1- Tether

Tether, değerini 1 dolara sabitlemiş ve 1 dolar etrafında çok düşük marjda dalgalanmaya izin vermektedir. Tether, 2019 yılı boyunca 1.03 dolar ile 0.96 dolar arasında dalgalanma gösteriyor. Tether, CoinMarketCap’te listelenen kripto paraları arasında değer açısından 4 milyar dolar ile 7’inci sıradadır.  Dolaşımdaki toplam Tether miktarının da 4.024 milyar adet olması, değerinin 1 dolara sabitlendiğini başka açıdan gösteriyor.

Tether, sıralamada 7’inci büyük kripto para olmasına rağmen işlem hacmi sıralamasında ya birinci ya da Bitcoin’den sonra ikinci sırayı alıyor. Tether’in kripto paralar arasında kur değişimlerinde aracı rolü üstlenmesi, Tether’in işlem hacmini arttırıyor.

2- Facebook’un Libra’sı

koinmedya_brave

 Facebook’un 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladığı Libra da bir stabil coin’dir. Libra, değerini dolar, euro, yen ve sterlin gibi para birimlerinden oluşan bir sepete sabitlemeyi planlıyor. Facebook’un yöneticilerinden David Marcus, bu aralar Libra konusunda kanun yapıcıları ikna etmeye çalışıyor.

Facebook, Libra’yı milyarlarca sayıya ulaşan kullanıcı kitlesi sayesinde küresel bir ödeme aracına çevirmek istiyor.

3- Dai

Ethereum protokolleri üzerinden piyasaya sürülen Dai, merkeziyetsiz ve stabil bir coin’dir. Dai, teminatlandırılmış borç sistemini (collateralized debt position) olarak bilinen bir finansal aracı kullanmaktadır. Ethereum fonlarınızı akıllı sözleşmelere yatırırsanız, karşılığında Dai üzerinde geri ödemelerini alabilirsiniz.

Dai, diğer stabil coin’lere kıyasla daha dalgalı hareket etmektedir. Marjin ticaretinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Kripto para dolandırıcıları 2019’un ilk çeyreğinde $1.2 milyar vurgun yaptı

Toplam piyasa büyüklüğü %30’un üzerinde daraldı: Devamı gelebilir

New York Eyaletinden Bitcoin regülasyonları için önemli adım

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak